Ganoderma lucidum - Reishi gljiva

Uzgajanje jestivih gljiva, dnevnici sa slikama i metode uzgoja
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Ganoderma lucidum - Reishi gljiva

Post Postao/la Firmus »

Kolonizirane žitarice sam pomiješao sa kokosovom zemljom 3.4.2020. Danas je 11.9. Kolonizacija je gotova vjerojatno u sljedeća 24 sata. Evo slike od prije dva dana i od danas:

9.4.2020.:
slika

Danas:
slika
Zadnja izmjena: Firmus, dana/u 28.07.2020, 16:16, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: G. lucidum - Reishi gljiva

Post Postao/la Firmus »

Update nakon tjedan dana. Ne ide kako sam planirao. Već tjedan dana još nema pinova. Čitao sam malo po shroomery i čini se da sam trebao držati kutiju zatvorenu još bar nekoliko dana, tako da se počmu pojavljivati pinovi. Moguće i da nisam dobro održavao vlažnost. Sad ću smanjiti dovod zraka i povećati vlažnost pa ćemo vidjeti, nadam se da će biti nešto kroz tjedan dana.
slika
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: G. lucidum - Reishi gljiva

Post Postao/la Firmus »

Evo nove slike. Ipak je nesto pocelo rasti, ali imaju skroz netipican oblik za Reishi. Reishi inace raste usko, ko neko stablo, ali sam ih ja odma bombardirao sa svjezim zrakom. Jos mi se pojavila plijesan na 2-3 mjesta pa moran ovih dana skoknuti po vodikov peroksid. Nezz hoce li biti na kraju sta od ovoga, ali svakako zanimljiv eksperiment.

slika
slika
slika
slika
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: G. lucidum - Reishi gljiva

Post Postao/la HypnoToad »

Nece ti vodikov peroksid nista pomoci. Ako mozes, stavi ih negdje van, sad ce biti toplije, pa neka rastu i one i plijesni. Dobro izgledaju, tako se pocnu odmetati, kasnije se formiraju rogovi ili ploce, ovisi o kolicini zraka.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Spunk
rank7
Postovi: 296
Pridružen/a: 19.01.2019, 17:29
Ima zahvala: 113 puta
 pohvaljen: 171 put

Re: G. lucidum - Reishi gljiva

Post Postao/la Spunk »

HypnoToad je napisao/la: 28.04.2020, 20:06 ...
Hypno, znaš li štogod o uzgoju reishi(i ostalih ljekovitih) micelija i njegove pripreme za konzumaciju.
Jebivjetar
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: G. lucidum - Reishi gljiva

Post Postao/la Firmus »

HypnoToad je napisao/la: 28.04.2020, 20:06 Nece ti vodikov peroksid nista pomoci. Ako mozes, stavi ih negdje van, sad ce biti toplije, pa neka rastu i one i plijesni. Dobro izgledaju, tako se pocnu odmetati, kasnije se formiraju rogovi ili ploce, ovisi o kolicini zraka.
Ovo veliko područje na slici u donjem lijevom kutu izgleda kao plijesan, ali meni se čini da se samo radi o području koje je slabije kolonizirano, a čak i da je plijesan micelij je pokrio tankim slojem tako da nije problem.

Onaj mali dio gore desno me malo brine jer se tek pojavio i čini mi se da bi se to moglo proširiti. Ipak ću ga malo očistiti sa pamukom i 1% peroksida. Mogao bi ih izbaciti vani na terasu, pričekat ću još koji dan da zatopli.

EDIT: bio je ipak u pravu Toad, već je micelij pokorio onu plijesan, nisam ni stigao uzeti peroksid. Stavim sliku danas/sutra.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: G. lucidum - Reishi gljiva

Post Postao/la HypnoToad »

Reishi je izuzetno agresivna gljiva, na agaru ubije i prekrije plijesni kao da ni nisu tamo.




Spunk je napisao/la: 28.04.2020, 22:30
HypnoToad je napisao/la: 28.04.2020, 20:06 ...
Hypno, znaš li štogod o uzgoju reishi(i ostalih ljekovitih) micelija i njegove pripreme za konzumaciju.
Uzgajao sam na smeđoj riži Phellinus linteus, Cordyceps militaris, Chagu, Agaricus blazeii i jos dosta toga, ali to je bilo pred dosta godina, 7-8 sigurno, tako da ne znam cega se sjecam. To su samo gljive iz kojih nisam pokusavao dobiti plodove, nego sam bas uzgajao micelij. Nisam na kraju puno toga kotistio, iz nekih sam napravio dvostruku tinkturu (vodena i alkoholna ekstrakcija). Micelij Agaricus blazeii je fantastičnog mirisa, tako da sam tu rižu skuhao i pojeo, bila je odlicna.
Sto te tocno zanima?
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Spunk
rank7
Postovi: 296
Pridružen/a: 19.01.2019, 17:29
Ima zahvala: 113 puta
 pohvaljen: 171 put

Re: G. lucidum - Reishi gljiva

Post Postao/la Spunk »

Probao sam cubensis na smeđoj riži, kao probu. Napravio sam par tegli sa različitim trajanjem kuhanja prije sterilizacije i niti jednom nisam dobio kako treba. Ili ljepljivo ili presuho ... Eto, ne znam pripremit rižu :)
A ekstrakcija... manje više mi je jasno, mada me vodena malo buni. Je li ista procedura kao i sa gljivama? A i sigurniji sam kad mi netko objasni kao malom djetetu :)
E, i kolike su doze ekstrata za konzumaciju? Pitam radi količine alkohola, ako bi eventualno davao djeci.
Zadnja izmjena: Spunk, dana/u 30.04.2020, 05:54, ukupno mijenjano 2 puta.
Jebivjetar
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: G. lucidum - Reishi gljiva

Post Postao/la Firmus »

slika
slika
slika
slika
slika
slika
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: G. lucidum - Reishi gljiva

Post Postao/la Firmus »

HypnoToad je napisao/la: 28.04.2020, 20:06 ...
Može pomoć Hypno? Ako ovog ljeta ne budem imao pametnijeg posla htio bi uzgojiti malo Reishi gljiva, pa ako budem imao viška prodao bi to. Ovo je bio samo eksperiment i nije čak ni loše prošao s obzirom da nisam uopće pazio na održavanje vlažnosti. Zapravo uopće se nisam brinuo o njima, nego sam ih ostavio mami koja nema pojma o gljivama, i vlažnost je većinu vremena bila kao ona na "običnom zraku", tako da se nisu razvile koliko su mogle, ali opet sam uspio nešto ubrati. Ispričavam se što nema slika.

Pa ako može neka preporuka za najbolji način uzgoja. Poznajem jednog stolara i on ima piljevine, samo se treba raspitati koje je to drvo i je li na bilo koji način kemijski tretirano. Koje drvo bi mi ti preporučio tj. koji način pripreme supstrata i koji setup za uzgoj. Imam prostora i vremena, tako da me ništa ne spriječava da eksperimentiram, a u ovo doba pomame za prirodnim proizvodima, trgovinama zdrave hrane itd, mislim da bi se isplatilo uzgojiti nešto što zapravo funkcionira i može poboljšati opće zdravlje.
Odgovori