Ganoderma lucidum - Reishi gljiva

Uzgajanje jestivih gljiva, dnevnici sa slikama i metode uzgoja
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Ganoderma lucidum - Reishi gljiva

Post Postao/la HypnoToad »

Ja sam ih uzgajao isto ovako u monotub sistemu, ako probušiš rupe onda rastu prirodno i formiraju pločasti himenij, ako kutija nema rupe onda rastu rogovi, ali u oba slučaja rastu sasvim dobro. Naslažeš 5 kutija jednu na drugu, na svakoj izbušiš par manjih rupa i zaboraviš na njih, jednom tjedno naliješ vode i iscijediš ono što se ne upije.
Crnogoricu ne bi preporučio, sve ostalo je dobro. Ja sam kupovao one brikete za ogrijev, zalio bi ih vrelom vodom i to je sva priprema.
Još jedna odlična opcija je stari papir, recimo ona sranja od kataloga konzuma, kauflanda i slično. Ne koriste toksične boje, recikliraš papir, dobiješ gljive, akasnije je taj probavljeni papir i micelij odličan dodatak zemlji u vrtu.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Brain Surfer
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 07.05.2014, 13:34
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 14 puta

Re: Ganoderma lucidum - Reishi gljiva

Post Postao/la Brain Surfer »

Gledam ove slike i ne vjerujem jer sam dva puta do sada imao vrlo sličnu situaciju sa drugim gljivama i najbliže što sam uspio naći je da je vjerojatno u pitanju stroma, a to je teško spasiti. Jesi na kraju spio što i skužio zašto se ovo desilo?

Ono što se sjećam je da se stroma formira kada nisu dobri uvjeti (vlaga, zrak, temp) ili je u pitanju virus i još je netko spomenuo da se zna desiti da je podloga pre hranjiva što na drugu i ima smisa jer je stroma kada micelij na površini totalno popizdi (agresivan) i postane kao gumena nakupina iz čega teško da će išta izrasti. Isto sam radio na kokosu, pa me fakat zanima u čemu je caka i kako u budućnosti to izbjeći.

Znaš ono kada sve ide predobro, a na kraju ništa ne može ispinati. Užas.
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Ganoderma lucidum - Reishi gljiva

Post Postao/la Firmus »

U pravu si. Bilo je premalo vlage. Nisam bio doma tjednima pa sam dao nekome ko ne zna nista o gljivama. Vjerojato nije kokos neka podloga, ali meni je kutija bila skroz suha pa se zato nije razvilo.
Skupio sam nesto malo. Nisam mjerio ali rekao bi 5-6 g ili max 7-8. Nemam pojma iskreno.
Brain Surfer
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 07.05.2014, 13:34
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 14 puta

Re: Ganoderma lucidum - Reishi gljiva

Post Postao/la Brain Surfer »

Aha, znaci bila je vlaga. Bolje i to nego nekakav virus.

Meni je kokos uz konjsko govno i slamu najbolji, a jos ga mozes naci u pet centru pa je i pristupacan.

Btw, upravo radim mali eksperiment, naletio na par godina staru spricu i cisto reda radi ubacio u kokos sa nesto malo verma i brasna.
Znaci nista drugo. Bas me zanima hoce li se sta desiti :-) samo sad me muci temp, grijem sa friziderom lol. Najbolje jednostavno zaboraviti
pa se mozda na kraju iznenadim
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Ganoderma lucidum - Reishi gljiva

Post Postao/la Firmus »

Ako ne ništa, prednost je da Reishi ima izuzetno otporan agresivan micelij tako da je teško dobit kontaminaciju. I ja sam imao plijesni dosta, ali micelij je sve to prekrio.

Jesi čuo za agar? Kažu ljudi koji ga koriste da se baš isplati jer ubrza postupak i odmah znaš je li print ili šprica kontaminirana. A i treba ti samo agar agar i petrijeve zdjelice. Ja ću naručit ovih dana sa ebaya agar i zdjelice.

Tako ne trebaš trošiti žitarice/brašno nego odmah znaš na čemu si i micelij brže kolonizira žitarice.

Mislim da je za Reishi najbolja piljevina bjelogorice, ali Toad kaže da se može i sa starim papirom izmrvljenim tako da i to vrijedi pokušati. Naravno, piljevinu treba pasterizirati.
Brain Surfer
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 07.05.2014, 13:34
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 14 puta

Re: Ganoderma lucidum - Reishi gljiva

Post Postao/la Brain Surfer »

Ma da, ima u let's grow mushrooms epizoda o agaru. Brijem da lik čak prek mikroskopa gleda što je kontaminirano, dok u međuvremenu imam pet shop u blizini pa mi nije niti palo na pamet. Al tko zna, ak se pruži prilika možda ću jednom i probati
zvonac
rank2
Postovi: 29
Pridružen/a: 14.01.2021, 10:18
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: Ganoderma lucidum - Reishi gljiva

Post Postao/la zvonac »

Firmus je napisao/la: 27.01.2021, 13:11 Ako ne ništa, prednost je da Reishi ima izuzetno otporan agresivan micelij tako da je teško dobit kontaminaciju. I ja sam imao plijesni dosta, ali micelij je sve to prekrio.

Jesi čuo za agar? Kažu ljudi koji ga koriste da se baš isplati jer ubrza postupak i odmah znaš je li print ili šprica kontaminirana. A i treba ti samo agar agar i petrijeve zdjelice. Ja ću naručit ovih dana sa ebaya agar i zdjelice.

Tako ne trebaš trošiti žitarice/brašno nego odmah znaš na čemu si i micelij brže kolonizira žitarice.

Mislim da je za Reishi najbolja piljevina bjelogorice, ali Toad kaže da se može i sa starim papirom izmrvljenim tako da i to vrijedi pokušati. Naravno, piljevinu treba pasterizirati.
Debelo preporucam agar, pogotovo u pocetku, sve potrebno se moze kupiti u tvornici zdrave hrane / DM
Pocetnik probao sam bez SAB i agara i izgubio i vremena i novca, ovako barem znas na cemu si, evo slika mog agara nakon nekh 7 dana, gore je Melmac, dolje cambodian :D
slika
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Ganoderma lucidum - Reishi gljiva

Post Postao/la Firmus »

zvonac je napisao/la: 16.02.2021, 13:57 Debelo preporucam agar, pogotovo u pocetku, sve potrebno se moze kupiti u tvornici zdrave hrane / DM
Pocetnik probao sam bez SAB i agara i izgubio i vremena i novca, ovako barem znas na cemu si, evo slika mog agara nakon nekh 7 dana, gore je Melmac, dolje cambodian :D
slika
Tnx, što je SAB i moze malo pomoc kako tocno da nadjem agar i posudice? Pretpostavljam u tvornici agar, a DM-a posude? Na kojem odjelu se nalaze posude i kako da to pitam ako ne uspijem sam pronaci? Bas si me razveselio, mislio sam uvijek radit agar, ali mislio sam da moram posude se ebayja nabavit :) A ovako, ako nadjem to sve odm pocimam agar, ustedjet cu si i vremena i novaca.
zvonac
rank2
Postovi: 29
Pridružen/a: 14.01.2021, 10:18
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: Ganoderma lucidum - Reishi gljiva

Post Postao/la zvonac »

Firmus je napisao/la: 16.02.2021, 23:30
zvonac je napisao/la: 16.02.2021, 13:57 Debelo preporucam agar, pogotovo u pocetku, sve potrebno se moze kupiti u tvornici zdrave hrane / DM
Pocetnik probao sam bez SAB i agara i izgubio i vremena i novca, ovako barem znas na cemu si, evo slika mog agara nakon nekh 7 dana, gore je Melmac, dolje cambodian :D
slika
Tnx, što je SAB i moze malo pomoc kako tocno da nadjem agar i posudice? Pretpostavljam u tvornici agar, a DM-a posude? Na kojem odjelu se nalaze posude i kako da to pitam ako ne uspijem sam pronaci? Bas si me razveselio, mislio sam uvijek radit agar, ali mislio sam da moram posude se ebayja nabavit :) A ovako, ako nadjem to sve odm pocimam agar, ustedjet cu si i vremena i novaca.
Ovo su petrijevke 60mm imas ih kupiti uglavnom u medicinskim ducanima, kao Hospitalija.
Agar-Agar sam kupio u Tvornici Zdrave hrane, kad budes kupovao agar ili te gelove za zgrusavanje gledaj da su sto jaci, barem 4-5 ekvivalenta nekoj svinjskoj tvari jer ovi za pekmeze i sl nisu predvideni da se zgusnu ovliko, meni je ovaj agar ispao super
https://www.tvornicazdravehrane.com/aga ... vod-34517/

Mislim da ti ne trebaju petrijevke nego da se mozes snaci i sa malim posudicama za kecap npr.
Ako ti se ne zuri imas pvc petrijevke na aliexpressu za sitnu lovu skroz.
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Ganoderma lucidum - Reishi gljiva

Post Postao/la Firmus »

zvonac je napisao/la: 17.02.2021, 10:00 ...
Hvala, evo sam naručio nekoliko petrijevih zdjelica i sutra idem po agar, jedva čekam da se naučim :)
Odgovori