ormes bio vrt

Briga o Vašem zelenom kutku
Ormes
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 02.04.2020, 10:55
 pohvaljen: 13 puta

Re: ormes bio vrt

Post Postao/la Ormes »

Hvala vam na savjetima. Imam jedu tisucu litarku od samog pocetka, u nju skupljam kisnicu s krova, ali malo je to za vrijeme ljetnih vrucina i duzih susnih razdoblja, zato sam iskopao tu veliki rupu promjera oko 2m i dubine 2.5m, preveliko za skupljanje komposta, ali palo mi je na pamet da bi moglo biti podzemno spremniste za hranu, dobro bi drzalo nizu temperaturu, no opet bi bilo posla sa betoniranjem. Mogao bi i obloziti daskama pa samo staviti preko svega nesto kao veliku plasticnu ceradu pa skupljati tako kisnicu, ali me brine da se ne probusi.

Mahovina mi se svakako stvori u bacvi i ne neznam kako to sprijeciti bez kemije i redovnog ciscenja a to mi se neda, tako da ju koristim samo za vrt, u svakom slucaju nebi pio to bez pouzdane filtracije. Super mi izgleda Berkey princip filtracije, potsjetilo me to da se moze na slican nacin filtrirati kroz glinene posude moje nisu glazurirane, voda polako prolazi kroz mikropore pecene gline u posudu ispod.

Sto se tice puzeva njih je stvarno jako puno na velikom podrucju pa sam odustao od primjene bilo kakvih sredstava ali morati cu isprobati jos svasta, ono sta sam otkrio je da nevole bakar, imam gustu bakrenu mrezu iz koje napravim niske ogradice oko biljaka, to dobro funkcionira ali nemam ni bakra koliko mi treba, bilo bi preskupo za tako velik vrt. Ove godine cu se probati boriti protiv njih sa agro tekstilom preko tunel gredica koje su super za salate i nisko povrce, mali pozdrljivci dolaze iz travnjaka, cvjetnih gredica i grmlja, valjda ce ih tekstil sprijeciti.
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 358
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 169 puta
 pohvaljen: 230 puta

Re: ormes bio vrt

Post Postao/la faceOff »

Plastične bazene moraš pokriti da nemaju svjetla. Bez toga alge lako pruzmu kontrolu.
A ako živiš na toj zemlji patke bi tamanile puževe.Khaki campbell sorta je navodno najbolja za to
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: ormes bio vrt

Post Postao/la Devil'sChase »

Svaka čast na projektu! Radim s vrlo sličnim tehnikama, a u nekim fotkama kao da sam prepoznao i svoj vrt :) Samo da te pitam, zašto koristiš bekament foliju? Ja koristim obični karton koji stavim na dno podignutih (no-till) gredica, a imao sam i uspjeha bez ičega, direktno sijeno na livadu, ali u gustim slojevima pa preko tlo ili kompost. Također, imaš li možda gredicu s mixom puno nasjeckanog granja? Obično previše granja izazove depresiju dušika u gredici, no ovisi koliko je tlo plodno, pa me zanima jesi li eksperimentirao s takvim čim?
Ormes
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 02.04.2020, 10:55
 pohvaljen: 13 puta

Re: ormes bio vrt

Post Postao/la Ormes »

Nije to folija nego mreza koja se koristi kod armature za ljepljenje plocica. Imao sam toga viska pa sam iskoristio u povisenim gredicama u nadi da cu tako sprijeciti prodor voluharica, btw. bolje se pokazala metalna mreza (max. 5mm velicina rupica). Folije tu nemaju smisla, voda mora proticati, a karton je dobar za postavljanje novih gredica koje se rade direktno na travi.

U pocetku sjeckao sam mnogo granja sa usitnjivacem ali sam odustao od toga jer uzima puno vremena za malo koristi, a kad se raspadne kroz dvije godine u zemlji jednostavno nestane pa izgleda kao da nisam nista napravio. I to sto kazes, wood chips uzrokuje depresiju dusika u zemlji, to sam tek kasnije saznao.
Odustao sam i buducih novih povisenih gredica jer daske jednostavno istrunu kroz par godina i onda mi nije bas isplativo kupovati nove. Tako da sada radim samo sendvice komposta i sijena, to mi je najjednostavnije i najpovoljnije a daje odlicne rezultate.
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: ormes bio vrt

Post Postao/la Devil'sChase »

Ok :) ma mreza, da, to sam mislio. Daske istrunu, istina, ono sta sam koristio i trajalo bi po 3 godince negdje, utučem kolce od lijeske u tlo i isprepletem granama kao kod onih starinskih seoskih ograda, no istina je da sendviči također super rade posao i brzo su gotovi.
Samo naprijed!
Odgovori