Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
sumasumarum
rank3
Postovi: 78
Pridružen/a: 29.08.2012, 10:40
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la sumasumarum »

brzinsko pitanje u svezi vermikulita
po fotkama vidim da je ekipi tamniji, kao crni, ovaj moj iz petshopa naručen online je više sivkasto-žut, jel to valja?
mislio sam da sve ovo s gljivama brže napreduje a ispada da sam skoro odradio čitav grow vutre a još ništa od gljiva
spora kolonizacija do bola, nešto im je falilo, jel može bit da je zrnje premalo vlažno?
Tengu
rank3
Postovi: 67
Pridružen/a: 21.08.2012, 15:36
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Tengu »

Osušio sam glive ispred peći i na vrhu ormara i pohranio ih u staklenu teglu, primjetio sam da moje sihe gljivice na nekim mjestima (isključivo je riječ o stabljiki) imaju plavkastu boju ?! Dali je to dobro loše ili niti jedno ni drugo?! Ništa ne smrdi i ne čini se kao pljesan ...
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la shroomko »

To je bruising, normalna pojava. Kad diraš gljive one poplave.
Avatar
mahunar
rank2
Postovi: 48
Pridružen/a: 21.08.2012, 13:33

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la mahunar »

ako je mic na povrsini previse izbio (na povrsini u posudi za pinanje),sve je gusto prekriveno belim mic,kao slag izgleda....dali ce to zaustaviti pinove jer je debeo sloj ,ilice samo usporiti?
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la 314 »

ne bi se htio mješati jer ne znam točno. ako je taj šlag micelij, onda bi ga trebao pokriti novi slojem kejsinga i opet pustiti da izbije na površinu koliko je potrebno, pa na frutanje. hypno jesam dobro reko?
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
Avatar
mahunar
rank2
Postovi: 48
Pridružen/a: 21.08.2012, 13:33

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la mahunar »

jeste mic,ali izgleda predebelo,kao da pinovi ne mogu izaci na vrh od njega.samo se sa strane mogu videti mali zaceci pinova (izmedju plasticnog zida posude i kejsinga jer tamo nema puno mic) a odozgo nista ....

hm?
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la shroomko »

Baš sam vidio nešto jako zanimljivo na komentarima na youtube. Čovjek je pitao kad radiš šprice spora, zašto se zezaš sa folijom? Zašto ne staviti klobuk direktno u sterilnu staklenku i onda kad pusti spore samo dodati steriliziranu destiliranu vodu u tu staklenku i napuniti šprice.

Čini se jednostavnije i sa manje šanse za kontaminaciju (dok otvaraš foliju i koristiš alat koji treba stelirizirati da prebaciš spore iz folije u staklenku). Jel vidi netko mane u ovom procesu?
Avatar
sumasumarum
rank3
Postovi: 78
Pridružen/a: 29.08.2012, 10:40
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la sumasumarum »

previše spora?
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la shroomko »

Imam 2 pitanja...

1) Unutar šprice sa sporama mi je nešto crno. Šprice su stajale 5-7 dana na sobnoj temperaturi.
Ne znam je li to kontaminacija ili su spore "proklijale". Šta je to i da li se to može iskoristiti?

2) Nakon sterilizacije izvadim staklenke, ubodem ih špricom kroz mikropore traku i onda stavim novi sloj mikropore trake. Taj novi sloj trake diram prstima jer mi je tako lakše otkinuti. Ne znam jel to može dovesti do kontaminacije?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Red »

shroomko je napisao/la: Zašto ne staviti klobuk direktno u sterilnu staklenku i onda kad pusti spore samo dodati steriliziranu destiliranu vodu u tu staklenku i napuniti šprice.

1) Unutar šprice sa sporama mi je nešto crno. Šprice su stajale 5-7 dana na sobnoj temperaturi.
Ne znam je li to kontaminacija ili su spore "proklijale". Šta je to i da li se to može iskoristiti?

2) Nakon sterilizacije izvadim staklenke, ubodem ih špricom kroz mikropore traku i onda stavim novi sloj mikropore trake. Taj novi sloj trake diram prstima jer mi je tako lakše otkinuti. Ne znam jel to može dovesti do kontaminacije?
Moguće da je negdje to spomenuto, nemam pojma gdje bi to bilo... kako god, ova procedura uzimanja spora je puno jednostavnija. Mi ovdje uvijek spominjemo procedure kad dobiješ print i kad ga želiš uzeti i sačuvati za kasnije ili nekom poslati dalje. No ako radite sve samo za sebe onda je najjednostavnije staviti klobuk na dno sterilne čaše i pričekati 24 h i poslije samo u tu čašu ubaciti vodu. nema mana ova metoda, jednostavnije i manje barataš sa svima.

nešto crno? tko zna na što misliš, moguće da su se zgrupirale pa izgleda ružno. pokušaj promućkati onako dobrano pa vidi jel će se razbiti. kako god, iskoristi to. pokušaj, da znaš dal da bacaš ili koristiš dalje

sa tim kontaminacijama nikad ne znaš. može biti milijon razloga. Bitno je paziti i sterilizirati ruke dok radimo kako bi umanjli mogućnost da se desi sranje. ma bit će to ok ;) jel uopće potrebno stavljati novi sloj? ja bi koristila onu sintetičku vatu pa se time nisam zamarala :P
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori