Oprema za grow

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Express lonac

Post Postao/la mandelbrot »

Najbolja metoda je KISS metoda...Keep It Simple And Stupid :D
z = z*z +c
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Express lonac

Post Postao/la Red »

ma baš =)) i ja to kazem, jednostvno ljudi i pazite da ne poginete... jer nije ok pustiti expres da pisti ko lud i otici pljugu zapaliti

jer

jer cete ko ja zaglaviti na kompu ili negdje, voda ce ispariti, tegle puknuti, kuca smrditi..a vi cete se cuditi. a onda ce biti kasno :))
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
ludakludi

Re: Express lonac

Post Postao/la ludakludi »

ja sam kuvao u obicnoj vecoj serpi
ne treba ti expres lonac
lakse je u obicnoj da kuvas nego u expres loncu
uvek mozes da pogledas da li ima dovoljno vode ili da dolijes i nema nikakve opasnosti da nesto ne eksplodira
uvek mozes da vidis koliko voda kljuca da smanjis ili pojacas temperaturu... bitno je samo da voda kljuca i isparava
stavio sam dosta folije na dno da izdignem tegle iz vode i kuvao tacno 90 min od kada je voda pocela da kljuca
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Express lonac

Post Postao/la HypnoToad »

Lakše je, ali bakterije skoro uvijek prežive kuhanje u običnom loncu, pa je onda utrka ko će prije zauzet teglu. Ekspres lonac je ipak bolji i sigurniji ako je već dostupan.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Express lonac

Post Postao/la Red »

alo momci *MIT* o expres loncu i strah od njega je zbilja pomalo smijesan. pa svi imamo dvije polutke mozga, ne vidim problem :D domacice nikada ne pricaju toliko o expres loncu a kuhaju godinama u njima..

ali sto se tice sterilizacije. express je taj koji ce vam pomoci da u buducnosti nemate problema sa vasim teglama ;)

a lonac je samo kao alternativa (kao i mikrovalna i rerna)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: Express lonac

Post Postao/la kontaminacija »

teško da ti može lonac ekspolodirati. ja mislim da je tlak u njemu cca 1.5 bar pri kojem on razvija temperaturu na kojoj ubija skoro sve bakterije, gljivice i ostalu bagru.

što je dobra stvar da je netko dok ga je stvarao mislio na to da bi se moglo dogoditi to da bi on mogao eksplodirati pa je stavio sigurnosni ventil. evo, konkretno moj ima tri ventila. jedan je za zrak koji neda da bi ga otvorio dok tlak nepadne ispod mekog njegovog minimuma, odnosno neizdjednači se sa tlakom vani.

drugi je onaj koji šištiiiiiššššššš a treći je nekakva guma koja bi vjerovatno iskočila van kad bi to bilo potrebno....
Tuks
rank2
Postovi: 15
Pridružen/a: 29.03.2010, 15:28

Oprema za grow

Post Postao/la Tuks »

Pozz, je zna neko di u rijeci mogu nabavit sljedece stvari:
- termometar sa vlagometrom ili samo vlagometar
- vermikulit... kod onog tipa na rujevici??
- raz ... di u ri ima biljna trgovina??
- sprice od 10ml ...tog valjda ima u ljekarnama??

I jedno pitanje o ekspress loncu, dal mogu umjesto toga koristit cajnik? Lol, mozda zvuci glupo al mislim da je to slicno ako ne i isto:
slika



@admin; mozda bi bilo ok da napravite jedan topic sa svim pitanjim oko nabavke opreme, itd, da bude na jednom mjestu i da bude preglednije =}
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Oprema za grow

Post Postao/la HypnoToad »

Pozdrav i tebi.
Vlagometar/termometar (digitalni) vjerojatno možeš naći po nekim trgovačkim centrima, ali to nije idealno za tvoje potrebe, jedino analogni higrometar može mjeriti do 100% vlage. NJega stvarno neznam gdje ćeš nać, to je "stara tehnologija" i ljudi to više ne žele u svojim kućama. Možda neki pet shopovi drže za reptile, platit ćeš ga dosta. Ali na kraju, higrometar ti uopće nije potreban.
Za vermikulit zovi tog tipa s rujevice, ali ni on ti nije potreban. ;) Coco coir kojeg ima po pet shopovima je puno bolji izbor. Al dobro, ako ti je dostupan, kreni s vermikulitom, mrvicu je lakša priprema.
Raž nije baš lako nać u Hr, pogledaj možda po tržnici, u DMu, ako ne nađeš, pokušaj nać proso ili pšenicu, prosa ima po sjemenarnama i pet shopovima, pšenice po trgovačkim centrima.
Šprice da u ljekarnama, ali ne u svakoj, imat će vjerovatno neke veće, glavne u gradu, pitaj malo.
Ovaj čajnik mi nikako ne izgleda idealno, pre malen je, i treba ti nešto što će održavati tlak od dvije atmosfere sat i pol vremena. Imam osjećaj da bi se ovaj čajnik jako brzo raspao. Al neznam, možda bi čak bio ok. Mada sumnjam.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Oprema za grow

Post Postao/la Red »

Pa evo, sada si ti otvorio temu i sada cemo tu pisati o tome. Drugi ce isto mozda imati pitanja itd...evo sad ce sve biti na jednom mjestu :-B
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Tuks
rank2
Postovi: 15
Pridružen/a: 29.03.2010, 15:28

Re: Oprema za grow

Post Postao/la Tuks »

Evo sutra idem u nabavku opreme, tako da cu sutra pocet ako nabavim sve.
Higrometar i raz su mi do sad najtezi za nac. Mislio sam onu kombinaciju pola vermikulit pola coco coir, valjda ce uspjet, ne zelim odma sj***t prvi print =p

E da, i naso sam analogni higrometar u chipoteci u sklopu zidnog sata, mislio sam samo taj higrometar izvadit van, sta mislite?

Kod: Označi sve

http://www.chipoteka.hr/artikl/6070106156
Odgovori