Kontaminacije

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Themistocles
rank2
Postovi: 13
Pridružen/a: 22.01.2021, 21:19
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Themistocles »

Ovako da krenem moju tugu.Danas sam uradio spawn ali ali.Tegle su 100 posto obuhvacene medjutim na jednom zrnetu sam prilikom vadjenja video veoma malo zelenkastog ko zna cega nebi ga ni video nego sam prso pa sam bukvalno gledao svaki dan tegle i pratio kolonizaciju non stop.Otvorio sam tegle i izvadio pirinac i mirisalo je odlicno na sveze pecurke.Resio sam da ne bacam nego pokusam pa da vidim sta ce biti.Zanima me dali mogu da uradim neku preventivnu meru protiv tog zelenog ako se prosiri i dali moze da bude nesto bezazleno posto sam citajuci utvrdio da kad se pojavi zelena kont ide sve u kurac.Slikam kad se kolonizuje supstrat i ako se pojavi nesto jer se ovako nebi videlo nista.
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1246
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 552 puta
 pohvaljen: 457 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la AFX »

A gle, prvo sta si pogrijesio je to da si otvarao..ako nije bilo kontaminacije..tim putem je moglo doci do nje. Znalo je i mene zavarati ponekad..neka mrljica na zrnju ili sl..mozda i nije plijesan, no ako je, nažalost, teško da ćeš to spasiti. Nemoj se uzrujavati, i ponovno uz veću dozu pažnje započni ponovno grow.
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 358
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 169 puta
 pohvaljen: 230 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la faceOff »

Nije ti nego probat.
Plijesni su isto gljive. Hife, micelij... A kad zazeleni to su već spore. Milijuni... Zato nema šanse kad se to dogodi.
A opet možda i nije plijesan. Ona je agresivnija od micelija cubensisa i mislim da bi se puno ranije pokazala, a ti teglu držiš već dugo. Možda su neki metaboliti ako je staklenka baš potpuno kolonizirana
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
Themistocles
rank2
Postovi: 13
Pridružen/a: 22.01.2021, 21:19
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Themistocles »

Hvala vam momci,ne ne nisi me razumeo otvorio sam tegle samo jednom radi spawn-a nisam ih cak ni otvarao dok sam ubrizgavao.Cudno mi je to sto sam tek to video na samom kraju,cak mi je i ta tegla stajala zavrsena 2-3 dana dok sam cekao drugu i samo odjednom to zeleno zrno ali sta je tu je cekamo pa javljam!Tegle su se kolonizovale 15ak dana i pratio sam ih svaki dan i nikad nista nisam vidceo zato mi je cudno odkud na kraju tu.Jedino zbog vlage jer je to ipak pirinac :/
Themistocles
rank2
Postovi: 13
Pridružen/a: 22.01.2021, 21:19
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Themistocles »

Izvinjavam se na DP al sta cu kad niko ne pise :D
Ovako ceo substrat mi je kolonizovan i stavio sam ga u fazu fruitanja pre cetri dana,medjutim sinoc su mi se su mi se pojavile po povrsini micelijuma prozirno zute flekice onako bas nejacke,micelijum izgleda potpuno zdrav i mirise top.Sta li bi to moglo da bude.I sta mislite kako da im malo da ih nateram da pocnu da rastu,citao sam neke metode pa me zanima i vase misljenje/
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 358
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 169 puta
 pohvaljen: 230 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la faceOff »

Pročačkaj po netu mycelium piss pa usporedi.
Ne znam kolika ti je vlažnost supstrata i zraka. Vjerojatno bi ju mogao malo spustjti
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
Themistocles
rank2
Postovi: 13
Pridružen/a: 22.01.2021, 21:19
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Themistocles »

Hvala,u medjuvremenu sam pdonjuskao i prestao da prskam da bi isusio substrat skroz,jutros ustajem i vidim kako se micelijum formira u okrugle majusne loptice skroz bele,mislim da cu uskoro videti pinove heheh
Horos
rank6
Postovi: 237
Pridružen/a: 08.06.2011, 20:26
 pohvaljen: 57 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Horos »

Vrlo verovatno da je micelijum prilikom zasejavanja povredjen malo pa poplaveo i tebi se ucinilo da je zeleno. Desavalo se i meni. U strahu su velike oci. Sacekaj da se lepo kolonizuje supstrat pa onda frutaj
Themistocles
rank2
Postovi: 13
Pridružen/a: 22.01.2021, 21:19
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Themistocles »

Bas tako Horose moj dobri ja kad to gledam prividjam kont.
Usput,krenuli pinovi lepo da izvirruju cim sam pustio substrat da se osusi skroz,2 dana ga nisam mistao i eto ih hehe
Avatar
long_pipe_magician
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 06.01.2014, 11:38
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 30 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la long_pipe_magician »

Pozz! Evo mene opet nakon nekog vremena. Inokulirao sam tegle i stavio ih u kutiju na grijač gdje održavam temperaturu 28-30°C. Micelij se pojavio i napreduje. Kod nekih brže, a kod nekih jako sporo. Što je zanimljivo jer sam svima dao jednaku dozu otopljenih spora. Zato pretpostavljam da je u nekim kapima koncentracija bila veća. Koliko uopće u prosjeku traje kolonizacija? Jer meni se i napredak ovih bržih...čini spor.
Pojavili su se i prvi problemi za koje ćete mi, nadam se, znati pomoći.

1.Za početak, je li ovo bijelo što obuhvaća zrnje micelij ili kontaminacija. Sjećam se da sam negdje gledao wet spot i mislim da je tako izgledao: media/images3/1618145386.jpg
Pretpostavljam da ako je wet spot onda bacam.

2.Drugo, u dvije tegle mi se pojavila kao hrdja. Možda doista i jest hrdja jer se nalazi ispod rupa na limenim čepovima oko kojih je isto takva boja. Je li to za baciti ili da pustim? Jednu sigurno bacam zato kaj se pojavila i pljesan unutra. Primjetit ćete na slikama
media/images3/1618195393.jpg media/images3/1618156047.jpg
media/images3/1618220384.jpg media/images3/1618219282.jpg media/images3/1618167355.jpg

3. Što je ovo žuto u teglama? Je li to isto za bacit ili da pustim? media/images3/1618671356.jpg media/images3/1618653264.jpg

4. I za kraj, je li ovo isto wetspot ili možda nešto drugo? Trebam li baciti i tu teglu? media/images3/1618592424.jpg
Odgovori