❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Odgovori
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la Red »

prelistaj temu, molim te... posto je sve to vec napisano. par postova prije :ymcowboy:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Otis.Driftwood
rank2
Postovi: 11
Pridružen/a: 06.09.2010, 12:04

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la Otis.Driftwood »

I was afraid you were gonna say that :)
Avatar
AgAwAgA
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 17.10.2010, 20:25

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la AgAwAgA »

Pozdrav.

Jučer sam ubrao nekoliko zrelih gljiva Muhara. Oprao sam ih, medjutim u transportu se nekima prepolovio klobuk, a ja sam svakoj odvojio klobuk i peteljku. Da li se mogu sušiti u takvom stanju?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la Red »

gljive se ne peru. ocetkaju se nekom cetkicom ili krpom, nema potrebe za pranjem, pogotovo nije bitno ako ih poslije termicki obradis.

dal je klobuk ili stabljika polomljena ili ostecena ili prepolovljena, to ne utjece na susenje ni djelovanje. nije bitno...
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
AgAwAgA
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 17.10.2010, 20:25

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la AgAwAgA »

hvala ti Red. Imam jos jedno pitanje: Naime, ubrao sam te gljive u subotu, i od tada se suše na metalnoj posudi. Tek sam danas uspio naći ventilator da ih sušim na taj način. Međutim danas sam otkrio da su neke gljive postale veoma gnjecave i da ispustaju određeni (nije puno neprijatan) miris, dok ostale izgledaju svjeze i nemaju tako jak miris. Da li je moguće da su se pokvarile, i sta trebam uraditi sa takvim gljivama?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la Red »

gljive su 92% voda, sto znaci da im treba neko vrijeme da se osuse u potpunosti. amanita je mesnata i velika, i njoj treba malo duze.. upravo zobg toga bi bilo dobro da ih osusis sto prije mozes, dal u rerni, dal na suncu, sa ventilatorom, nad radijatorom, nemam pojma...uglavnom... sto prije nego se krenu pljesnaviti, mijenjati boju i miris.

ja se sa takvim gljivama nebi igrala... sve sumnjivo, BACAJ!
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
AgAwAgA
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 17.10.2010, 20:25

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la AgAwAgA »

uradio sam sto mi preporucujes... ostalo je malo glavica i dosta stabljika, pa cemo vidjeti... malo sam i zakasnio sa branjem, vec su se one same pocele gnjiliti
Avatar
AgAwAgA
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 17.10.2010, 20:25

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la AgAwAgA »

eh dragi moji, sad imam par osušenih gljiva koje jedva cekam da konzumiram. Koji je, po vašem mišljenju, najbolji način konzumacije? Treba li se poštovati ono pravilo od Teeter-a da se suše tri mjeseca ili se mogu jesti odmah?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la HypnoToad »

Super! Ma netrebaš ih sušit 3 mjeseca, tako će ti ih samo bube napast.
Po meni je najbolji način napravit čaj. Probao sam napravit i ekstrakt al nije baš najbolje uspjelo. A meni nije baš ugodno iskustvo progutat šaku suhih gljiva.
Čaj napraviš tako da usitniš (il samo smrviš krupnije) gljive, staviš u šalicu i pol kipuće vode i kuhaš nekih pola sata. Pred kraj staviš nekog jakog čaja da umanji ukus (menta, kuš, crni čaj...) i procijediš kros cjedilo. Po želji dodaš šećera i eksaš.
Neki je vole, neki je mrze, a ja ovu gljivu jednostavno obožavam! Ništa nije tako blago, smirujuće, vizualno, sa bolesno interesantnim snovima kao muscaria!
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la mandelbrot »

Moram to jednom probat, full me zanima :D
z = z*z +c
Odgovori