Agar

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Agar

Post Postao/la HypnoToad »

Mislim da sam med nije dovoljan za optimalan rast, mislim da je ono sa instant krumpirom i medom najbolje, trebam još malo pogledat šta ljudi kaže da je najbolje i koji je najbolji omjer.
E a dal možda još znaš di se mogu nabavit petrijeve posudice?
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Agar

Post Postao/la mandelbrot »

Ima par firmi u zg, vjerojatno najpoznatija je Hospitalija u Ilici...budem se u ponedjeljak raspitao...javi kad pogledas ovo za najbolji omjer...i kako to s krumpirom ide? ...jel to ima vec za kupit nes ili kako se to sve radi...javim za petrijevke!
z = z*z +c
Zagber

Re: Agar

Post Postao/la Zagber »

Ok, za nas neupucene i one koji se ne usude pitati: Sta zelite postic s time? Koji je cilj?

Mislim, posadi spore i beri gljive. Ima li jednostavnije od toga? Sta se dobiva s tim izdvajanjem strinova?

Tnx
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Agar

Post Postao/la HypnoToad »

Kada se radi sa sporama, onda svaka tegla može imati na stotine različitih strejnova, sa različitim svojstvima. Na agaru se u nekoliko navrata izolira samo jedan strejn koji izgleda najbolje i najbrže raste, tako da na kraju sve gljive izgledaju više manje isto, sve rastu jednako brzo i sve su jednako jake. Još se agar može koristiti za kloniranje tkiva i izolaciju micelija iz divljeg printa od kontaminacija.
Taj "pire krumpir u prahu" sam vidio da postoji i kod nas, čak i podravka proizvodi, tako da bi se trebalo nać u većim supermarketima. Za ovu svrhu je najbolji bez soli i začina ako ga se može nać, nisam gledao kakvi su kod nas, samo sam vidio da ima.
Evo recept za 10 posuda:
4 grama usitnjenog agara
4 grama pirea u prahu
čajna žličica meda
250 ml vode
Sve se dobro pomiješa, ulije u posude koje se onda (dobro zatvorene) kuha na pari ili u ekspress loncu nekih pola sata, i pusti da se ohlade nekoliko sati i spremne su za korištenje.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Agar

Post Postao/la mandelbrot »

Inace taj pire u prahu ima koliko sam cuo u DMu ili u bilo kojem vecem prehrambenom ducanu..Inace ja sam ovaj recept nasao:

Potato Dextrose Agar (PDA)
Broth from boiling 150 grams sliced potatoes
in 500ml water for 30 minutes(add water to 500ml)
9 g agar agar
7 grams dextrose

Dakle to je u biti ista stvar...lakse je kupiti pire u prahu ali ako nema, moze se i rucno krumpir prokuhati...Dekstrozu ima isto u DMu za kupiti(oko 12Kn za 500g), vjerojatno i u ljekarnama..Jos jedna stvar za koju nisam siguran....da li je u redu napraviti recimo litru agara i staviti da stoji for future use...znam da ce se pretvoriti u zele pa bi pretpostavljam prilikom kasnijeg koristenja trebalo opet to sve zagrijati da se pretvori u tekuce stanje?...dakle da li je ta metoda u redu, odnosno da li agar moze stajati u tom obliku ili je bolje svaki put napraviti malu kolicino, odnosno koliko vec treba...?
z = z*z +c
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Agar

Post Postao/la HypnoToad »

Hvala na informacijama, dobro je znat da u DMu sve to ima, a i da se može sa svježim krumpirom.
To za čuvanje većih količina nisam siguran, vjerojatno se može jer se agar kuhanjem opet rastopi, ali moraš uzet u obzir da svaka spora plijesni koji padne na agar će se počet munjevito razvijat, kontaminirat agar i pojest hranjive tvari. Neznam, po meni je bolje raditi sa malim količinama jer ta priprema nije baš komplicirana. Ako nemaš preciznu vagu onda možeš izmjerit količinu pire praha i agara sa žlicom, po dvije jušne žlice svakog u 250ml vode (agar treba biti samljeven u mlincu za kavu).
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Agar

Post Postao/la mandelbrot »

slika

PP Maksimir = 17.95 Kn

Petrijeve posude
Hospitalija, Ilica 48
1 komad = 8Kn
z = z*z +c
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: Agar

Post Postao/la kontaminacija »

i, kako eksperiment ide ?
jel se igraš štogod ?
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Agar

Post Postao/la mandelbrot »

Molim bez imena i prezimena :D ...ne jos...postat cu rezultate kaad bude....
z = z*z +c
Avatar
kontaminacija
rank5
Postovi: 160
Pridružen/a: 21.03.2010, 21:41
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: Agar

Post Postao/la kontaminacija »

bio tražio petrijeve. došao u hospitaliju u zagreb, proputovao mnogo kilometara da bi došao do tamo i pitam za petrijeve...


kad ono velike 10 cm u promjeru, dva u visini, bez pregrada :(
manje su 6cm u promjeru, jedan u visini, također bez pregrada :(

ova veća je 10kn, manja je osam i nemaju lijepo nasjedanje gornjeg dijela od donjeg nego je ovaj gornji poklopac dobro veći od donjeg.

što je najgore od svega, STAKLENE SU :(

ali ipak sam kupio dvije male i jednu veliku, al baš sad gledam koeg ce mi vraga al ajde... nek se nađe možda se odlučim za zamutiti malo agara heeeh

----

ima firma u srbiji u inđiji, zove se dunav plast. poslao sam im email dali bi dostavili u HR, pa ako ima netko zainteresiran za group buy nek me pm-a. ako mogu poslati iz srbije na malo, to bi onda bilo super jel ja stvarno nemam ideju gdje bi ih išao pokušati pronaći.

možda ima netko iz inđije da ode direktno u fabriku pa pita ???

lijepi pozdrav,
Odgovori