Lov na Psilocybe u divljini

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

Evo live report sa terena, bar što se tiče Jablanika. Posle 20min šetnje pri vrhu (1000+m) shvatio sam da mi je jakna mrtav teret i da mogu lagano u majici, da nema jakog vetra samo još fali bazen pa da se i okupam. Nikakvih gljiva nema. Nekoliko koje sam video bile su u hladu sa severne strane pored vode. I to ne mislim na serbicu nego na gljive uopšte.

E sad ajde u šumi i nije toliko toplo, i bio je već prvi mraz pre par dana, tako da temperatura i nije toliko loša. Posle razgovora sa lokalcima saznao sam da nije bilo kiše ovde od septembra, takođe ni na Povlenu. Tj bilo je u nedelju, ali samo ona gay kiša da spusti prašinu. Ušao sam u četinare jer bolje drže vlagu ali ni tu gljiva nema.

Ne znam ni šta sam očekivao kad je prošle nedelje bukvalno bio žuti meteoalarm za visoku temperaturu, bar u Beogradu, a verovatno je pržilo i sušilo svugde. Nije mi đavo dao mira, a i volim uvek da izvidim lično. Ali neću se još predati. Opšti zaključak je da je previše suvo, jer znam tačno jesenji vibe - vidim razne gljive iz kola. Dok ovako hodam tražim i ne vidim ništa. Za ostale delove Srbije ne znam, tj znam da je pronađena na istoku ili centralnom delu u septembru i početkom oktobra. Neki ljudi su mi se javili iz Slovenije gde je slično suvo stanje. Pored foruma takođe prati stanje na inat, imaš tačno vreme i lokacije kad i gde su pronađene u Srbiji, bar ko nije private-ovao lokacije.
https://www.inaturalist.org/observation ... _id=518938
:mushroom: learning things :mushroom:
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la kale.kikor »

Hvala kolega za informacije iz prve ruke.
Mora da si blizu Jablanika cim vec sada trazis serbike, ili si jako vredan.
Sranje je vreme,kao I prosle 2 godine, koliko sam ja u ovome.
I iako su ljudi nalazili ove gljive na Jablaniku I svuda, ja nisam imao te srece, a tako bi voleo da ih nadjem.
Ne znam stvarno gde su te jesenje kise, sredina oktobra a narednih dana najavljuju do 30 C° u Bgu.
Mora da su haarp ukljucili samo da be bi nasao te gljive I ove godine.
Doduse kada budem isao(ako padne koja kisa) mislio sam probati na Tari, Jablanika me je vise smorio a I posle toliko neuspeha, malo sam obeshrabren, videcemo
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

Ma gde blizu, vredan sam, zapucao iz Beograda pa šta bude, samo sam puko pare i vreme. A idem tamo jer znam Valjevske planine dobro, inače bih išao na Bukulju tj Šumadijske jer znam da su i tamo nađene a bliže su mi.

Jeste zajeban oktobar, zna peglati suša i onda bude prozor vremena jako kratak kad mogu da se nađu. I naravno što sam već pisao kad ih nadjes u bukvi to je jackpot treba ih nabrati što više. Ja sam pre par godina naišao na zlatnu žicu i umesto da naberem dve kile sve sam štedeo patch, sledeći put ću rejpati kad nađem.

...

Xaxxaxaa nasmeja me sa "kolega" i harpom
:mushroom: learning things :mushroom:
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la kale.kikor »

Eto sledeci put moze se talimo za gorivo ako ti nesto znaci, ili posle prve bolje kise ja raportiram stanje na terenu.
Da, Jel neko imao ikad u sumi sustet sa divljim medvedom, msm da ih Ima na Tari, pa me zanima ako bi isao kako bi se odbranio od jednog ako bi me napao, nesto mi se ne pravi mrtav, a I mrtvi ljudi ne seru u gace
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

A može zašto da ne, samo da počne jesen stvarno i ako uhvatim nešto slobodnog vremena.

Evo juče je pronašao Daljev serbicu na Tari:
https://www.inaturalist.org/observations/188141319

A za medveda ne znam ne razmišljam. Šanse da te medved napadne su minimalne, životinja nije nikakav predator ko u filmovima. Nisam neki expert možda neko zna više o njima i mene zanima šta je najbolje raditi ukoliko dođe do bliskog susreta.
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la HypnoToad »

kale.kikor je napisao/la: 20.10.2023, 17:32 Da, Jel neko imao ikad u sumi sustet sa divljim medvedom, msm da ih Ima na Tari, pa me zanima ako bi isao kako bi se odbranio od jednog ako bi me napao, nesto mi se ne pravi mrtav, a I mrtvi ljudi ne seru u gace
Ne možeš se obraniti. Zato je važno da medvjeda ne iznenadiš. Ako te on čuje i nanjuši, pobjeći će, ni njemu se ne susreću ljudi u šumi. Ako si sam usred ničega dobro je ispuštati glas, pričati nešto, pjevušiti, ali sve smireno, bez galame. Neki ljudi lupaju štapovima, to je bezveze jer ga može privući, neki ljudi objese zvonce na ruksak, to je bolje. Sad, ako se nađeš oči u oči s medvjedom, i on ne pobjegne, onda trebaš ostati miran koliko god možeš, nikako ne bježi jer će te stići, pogled u njega, lagano nešto govoriti i hodati unazad. Nekad će se veliki mužjak zaletiti prema tebi par metara i lupati prednjim šapama o pod, to je tehnika zastrašivanja, ne želi te napasti, samo se udalji. Ako se nađeš blizu ženke s mladima situacija je gadnija, ali isto pokušaj lagano hodati unazad. Ako se zaleti na tebe onda se baci na pod u fetalni položaj, ruke preko vrata, laktovima zaštiti trbuh, malo će te izmlatiti i otići kad se uvjeri da nisi prijetnja.
Lako je sad ovako pisati teoriju, kad se nađeš na par (desetaka) metara od medvjeda priča je drugačija, ali ako ostaneš priseban 99% šanse su da će sve biti u redu, svi moji susreti sa medvjedima su prošli tako da su oni pobjegli glavom bez obzira kad su me skužili, a ja sam se tresao sljedeća dva sata od predoziranja adrenalinom. A jednom od zavijanja vukova (pre)blizu meni osjetio sam kao da mi se kičma topi.
Najbliže što sam bio medvjedu je bilo kad je bio uspavan, i to bebica od samo 100 kila, ali opet kad ti vidiš te zube i te kandže, kad čuješ režanje u snu, vidiš koliko je moćna ta životinja.
Jedina potencijalna obrana je papreni sprej, barem u teoriji, nikad ga nisam morao upotrijebiti ali uvijek ga je dobro imati u džepu kad si u šumi, barem za neki osjećaj sigurnosti i samopouzdanje.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Bokorzor
rank1
Postovi: 2
Pridružen/a: 25.10.2023, 00:11
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 2 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Bokorzor »

Pozdrav ljudi,
Vec neko vreme pratim ovaj topic i skupljam sve moguce informacije. Nisam se ranije oglasavao jer bas i nemam neko iskustvo i znanje oko gljiva, tako da sam samo cutao i upijao.
Danas sam treci put otisao u lov i mislim da mi se posrecilo(nadam se).
Lokacija je Tara, pronasao sam ih u blizini jezera.
Da li neko moze da mi pomogne oko identifikacije

slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika


Hvala
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la kale.kikor »

Hvala hipno na detaljnim uputstvima za potencijalni sustet sa medvedom, sad sam uveren da I ako me napadne da ce biti sve uredu, jos jednog ludo iskustvo!
Salim se, ne bi mi bilo sve jednog da ga vidim ni iz daljine, kamoli da mi pridje, Al sto kazes ni njima nije do bezpotrebnog rizika.
Inace kad se setkam po prirodi imam baklju sa poteznim fitiljem I par petardi ako eskalira situacija, mada ako bas zelis da mi naudi ni ovo ga ne bi sprecilo, iskreno bio bi 100% siguran samo sa sacmaricom u rukama, onda jebo I vukove i lavove..

A ovo je singl najbolji post koja Sam video.
Batica samo citao, I prvi post u zivotu - razglednica serbikica! Fan Sam ti svega mi, bravo za ulov.
Koja nadmorska visina I kakvo je vreme proteklih Dana tamo? Jel Ima sanse da ostane koja do vikenda? Otisao bih sutra da sam slobodan, jebem ti robiju I robovanje
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Bokorzor
rank1
Postovi: 2
Pridružen/a: 25.10.2023, 00:11
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 2 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Bokorzor »

Hvala, hvala! Malo pocetnicke srece rekao bih.
Tacna lokacija je jezero Jarevac. Iako je i ovde na Tari prethodnih nekolilo dana koliko sam ovde bilo toplo ( 20c-25c) jezero ima neverovatnu mikro klimu jer je u prilično strmoj kotlini. Gore na putu je bilo za majicu, kada smo se spustili dole do jezera morao sam da obucem duks. Dole je i vlaznost vazduha veca i temperatura niza, tako da cenim da je idealno mesto.
Ja na zalost ne mogu da se vracam tamo jer sutra krecrm nazad u BG, a ovo ni malo nije usput, tako da mislim da ce te sacekati neke do vikenda ;)
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

Čuvaj se kale, jebo serbice ako postaneš prvi tip koji je poginuo od međeda tražeći Psilocybe. :)) Inače da, ovo su serbike, Tara je hotspot ove godine. Ali ići na Taru ili Kopaonik samo zbog njih a inače rastu gotovo svugde kad je prava jesen...Još i ako ne živiš blizu...Glupo je, daleko i rizično. Jer nekad ih nađeš, ali samo mali broj. Nije novembar za bacanje, pogotovu prva polovina, kad bi pala kiša prava jesenja to bi značilo dobar drugi deo sezone. Ali ako odlučiš da ideš na Taru sretno.
:mushroom: learning things :mushroom:
Odgovori