Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la storm.raver »

Esi_prso je napisao/la: 21.11.2021, 21:36 Hvala na odgovoru. :)

Ma da, samo gledam da se prosetam kad imam slobodnog vremena dok jos nisu krenule kise i snegovi, a i uvek se nesto novo nauci.

Mozda spamam malo sa istim biljaka ali hocu neko vreme samo da skupljam i da kacim pa cu onda vrv da uradim neki album sa tim svim biljkama da stavim opis gde se nalaze, imena i ostalo.

Nadam se da je to dobra ideja.
Nema na čemu :thumbsup:

Da, odlična je ideja. Što više učiš počećeš i sam raspoznavati vrste, a zatim moći da nadjes preukusne jestive gljive, a i psihoaktivne. Dan u prirodi nikad nije izgubljen kako znaju reci, čak i kad nema šta da se ubere.

Možeš i da kupis neku knjižicu za početnike, sigurno će ti pomoći. I ja sam počeo na ovom sajtu tražeći identifikaciju, nekad čoveka zanima da razume šta je našao.
:mushroom: learning things :mushroom:
Esi_prso
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 28.10.2021, 14:50
Ima zahvala: 15 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la Esi_prso »

storm.raver je napisao/la: 21.11.2021, 21:57
Esi_prso je napisao/la: 21.11.2021, 21:36 Hvala na odgovoru. :)

Ma da, samo gledam da se prosetam kad imam slobodnog vremena dok jos nisu krenule kise i snegovi, a i uvek se nesto novo nauci.

Mozda spamam malo sa istim biljaka ali hocu neko vreme samo da skupljam i da kacim pa cu onda vrv da uradim neki album sa tim svim biljkama da stavim opis gde se nalaze, imena i ostalo.

Nadam se da je to dobra ideja.
Nema na čemu :thumbsup:

Da, odlična je ideja. Što više učiš počećeš i sam raspoznavati vrste, a zatim moći da nadjes preukusne jestive gljive, a i psihoaktivne. Dan u prirodi nikad nije izgubljen kako znaju reci, čak i kad nema šta da se ubere.

Možeš i da kupis neku knjižicu za početnike, sigurno će ti pomoći. I ja sam počeo na ovom sajtu tražeći identifikaciju, nekad čoveka zanima da razume šta je našao.
Hvala na savetu za knjizicu, videcu. Da smatram da je potrosen verovatno bih odustao nakon 2/3 puta, nema nista bolje nego kada odes u prirodu i iskljucis se od tehnologije i ostalih stvari.
Esi_prso
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 28.10.2021, 14:50
Ima zahvala: 15 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la Esi_prso »

Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la storm.raver »

Esi_prso je napisao/la: 22.11.2021, 17:48 https://imgur.com/a/99C3zVT
Sve je to prijatelju mahom Psathyrella. Imas nekoliko Agrocybe pecuraka tu, a velika je Macrolepiota mastoidea, nju sam ti vec identifikovao u prethodnom postu. Mozda jedna ili dve Inocybe, koje su smrtno otrovne.
Ona sto lici na buket, i nije tipična pecurka, to je curanov rep, Trametes versicolor. Ima kredibilnih studija o njenoj lekovitosti.
U kolekciji nema psihoaktivnih gljiva, od curanovog repa napravi caj da nam budes zdrav i dugovecan, a ostale skupi na gomilu i baci u sumu da ih priroda uzme nazad.
:mushroom: learning things :mushroom:
naturista
rank2
Postovi: 24
Pridružen/a: 20.08.2021, 21:33

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la naturista »

Hvala na odgovoru, mnogo sam se zagrejao za glive i trazenje, uopste gljiva a pogotovo magicnih. U lovu su mi ove zapale sa oko, ni jedna nije plavila pri pritisku (da li mora da plavi ako je psisoaktivna?) I koje su ovo vrste da nije mozda neka slucjano magicna :D

slika
slika

Ova mi lici na Psilocybe Cyanescens
slika
slika
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la storm.raver »

naturista je napisao/la: 30.11.2021, 14:07 Hvala na odgovoru, mnogo sam se zagrejao za glive i trazenje, uopste gljiva a pogotovo magicnih. U lovu su mi ove zapale sa oko, ni jedna nije plavila pri pritisku (da li mora da plavi ako je psisoaktivna?) I koje su ovo vrste da nije mozda neka slucjano magicna :D
Ne mora da plavi, ne plave sve Psilocybe vrste na pritisak, ove koje možeš naći kod nas na Balkanu u šumama uglavnom plave posle nekog vremena, ali ne i na pritisak. Mislim na Psilocybe serbicu prvenstveno.

Prva gljiva je Mycena, neaktivna i verovatno toxična, a ova što ti liči na cyanescens je Tubaria furfuracea, isto neaktivna.
:mushroom: learning things :mushroom:
naturista
rank2
Postovi: 24
Pridružen/a: 20.08.2021, 21:33

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la naturista »

Hvala na brzom odgovoru! :ymhug:

E a na prvoj slici su tri razlicite glive, bar se meni tako cini. A ona koja mi je bila najsumljvija je ova. Al losa je slika pa nisam hteo kaciti. Nju sam i sacuvao, pa ako bude neka nedoumica mogu jos koju fotku okaciti :-ss

slika

Dok sam bio u sumi, ponadao sam se da je liberty cap, tek kad sam dosao kuci pa video na netu da nije ni blizu, i kad sam procitao tvoj post o njemu onda sam se skenjao malo. al dobro ne klonemo duhom. Kad god mi se ukaze prilika pravac suma, valjda ce nesto naleteti :mushroom:
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la storm.raver »

naturista je napisao/la: 30.11.2021, 21:43 Hvala na brzom odgovoru! :ymhug:

E a na prvoj slici su tri razlicite glive, bar se meni tako cini.
U pravu si. Srednja je Mycena kad sam nju pogledao zaleteo sam se jer one rastu često u grupama pa sam mislio da si ih ubrao na istom mestu a ove druge nisam ni pogledao.

Leva je verovatno mlada Psathyrella, valjalo bi da stavis kapu na papir da pusti spore, desna verovatno Entoloma, isto uzmi otisak spora. Mislim to ako te bas zanima koje su, ali ono sto ti mogu reći da 100% nisu aktivne. A i Liberty ne raste u šumi.

Vidi temu na sajtu Lov na Psilocybe u divljini, veće su ti šanse da nadjes nesto ako se malo bolje potkujes znanjem. Nalazimo Psilocybe stalno, ali moras znati njihove navike da bi ih našao.
:mushroom: learning things :mushroom:
naturista
rank2
Postovi: 24
Pridružen/a: 20.08.2021, 21:33

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la naturista »

storm.raver je napisao/la: 01.12.2021, 12:56
naturista je napisao/la: 30.11.2021, 21:43 Hvala na brzom odgovoru! :ymhug:

E a na prvoj slici su tri razlicite glive, bar se meni tako cini.
U pravu si. Srednja je Mycena kad sam nju pogledao zaleteo sam se jer one rastu često u grupama pa sam mislio da si ih ubrao na istom mestu a ove druge nisam ni pogledao.

Leva je verovatno mlada Psathyrella, valjalo bi da stavis kapu na papir da pusti spore, desna verovatno Entoloma, isto uzmi otisak spora. Mislim to ako te bas zanima koje su, ali ono sto ti mogu reći da 100% nisu aktivne. A i Liberty ne raste u šumi.

Vidi temu na sajtu Lov na Psilocybe u divljini, veće su ti šanse da nadjes nesto ako se malo bolje potkujes znanjem. Nalazimo Psilocybe stalno, ali moras znati njihove navike da bi ih našao.


Hvala jos jendom na odgovoru,
Citam stalno, i gledam slike sve to, ali kad odem u sumu svaka mala pecurka u meni budi sumnju i lici mi na one sto sam video kao aktivne. Kad uporedim slke sa tim sto sam nasao uglavnom se razocaram :rolleyes:

Ali svakako konstanto ucenje, i praksa. Jedino sto sam i Novog Sada pa mi to i nije bas neki teren za lov koliko sam skontao istrazivajuci, ali pogledaj ovaj klip ako uhvatis vremena,

Jel istina to sto prica, jesu to te gljive. Ima li mi nade i u gradskoj vrevi? :D
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la storm.raver »

naturista je napisao/la: 01.12.2021, 13:40
Jel istina to sto prica, jesu to te gljive. Ima li mi nade i u gradskoj vrevi? :D
HAHAHAHA au brate ovo me je ubilo, dan mi je bio sranje pre ovog videa, al kad na 4:10 počne da viče wow wow i okrene onoliku klasterčinu i vikne oduševljeno Panaeolus I fuckin lost it. =))

Psathyrella vrsta ko kuća, ni blizu psihoaktivnim Panaeolus vrstama. Ne slušaj tipa, od mene je dobio report na video jer širi dezinformacije i još ko debil bere gljive u plastičnu kesu i to u sred grada.
Plus ovako se neko negde može otrovati gledajući gluposti i misleći da je svaka druga gljiva psihoaktivna.
:mushroom: learning things :mushroom:
Odgovori