Marelica (lat. Prunus armeniaca)

Recepti, napici, tinkture...
Odgovori
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Marelica (lat. Prunus armeniaca)

Post Postao/la Red »

slikaMarelica
lat. Prunus Armeniaca L.
eng Apricot
d Die Aprikose
fr L'abricot

Marelica potječe iz Srednje Azije, odakle je preko Indije i Irana došla u grčku te se udomaćila u toplim predjelima Europe. U Kini se uzgajala već 2000. g.pr.n.e., pod imenom "sing". Veliki arapski kirurg Meshue liječio je marelicom bolesti uha. Razgranato stablo marelice naraste i do 5m. Okrugli jajasti listovi na rubu su fino nazubljeni. Cvijet je izvana crveni a iznutra bijeli. Plod je sočna okrugla lopta narančaste boje s crvenim mrljama i dlačicama na kožici u kojoj je gorka ili slatka koštunjava sjemenka. Cvate u lipnju i srpnju. Plod je mirisan i sladak.

Marelica se sadi u vrtovima oko kuća, u voćnjacima te na plantažama. Sabiru se svi dijelovi voćke, plod za jelo, a za lijek se koriste: cvijet, kora, korijen i sjemnka iz koje se dobiva eterično ulje.
Plod marelice sadrži oko 80% vode, oko 10% šećera, bjelančevina 0,6%, masnog ulja 0,4%, ugljikohidrata 8-15%, biljnih vlakana 8,2%, kiseline leatril, folnu, limunovu, jabučnu i vinsku, te kalija 320mg, kalcija, magnezija, željeza, natrija, silicija, fosfora kao i vitamina P, karotina 1500mg, C i E vitamina.

Od marelice se pripremaju sokovi, sirupi, marmelade i ekstrakt.

Eteričnim uljem izvrsno se liječe razne kožne nečistoće i tegobe, te se uvelike koristi u kozmetici i farmakologiji. Znanstvena istraživanja potvrđuju da "laetril" koji se nalazi u sjemenci sadrži vitamin B17, koji ljekovito djeluje kod dobroćudnih i zloćudnih tumora. Kako osobama s bolesnom jetrom nije preporučljivo jesti svježe koštuničavo voće , sušena marelica je izvrsna zamjena i dobro ljekovito sredstvo za liječenje anemije.
Koštuničavo voće jede se drugačije nego drugo. Tako s npr kod oboljenja jetre, gušterače i želuca preporučuje ne uzimati ga, a pogotovo ne na prazan želudac.
Koštuničavo voće jede se polagano i dobro žvače,a preporučjivo ga je jesti s crnim kruhom, jer on smanjuje kiselu reakciju.
Koštuničavo voće mora biti potpuno zrelo i iza njega se ne smije piti voda.
Reumatičarima i drugim osobama kojima nije dozvoljeno konzumiranje svježeg koštuničavog voća, preporuča se kompot.

Zapadna pučka medicina rabi marelicu za liječenje: akni, bolesti očiju, bolesti kože, kašlja, konstipacije, povreda i rana, napetog živčanog sustava, kao i za izazivanje povraćanja, za čišćenje crijeva, u kozmetici i za bojenje namirnica.

Ljekovito djelovanje
- Marelica se može uzimati u svim dijetama kod kojih je potrebno jačanje organizma, za što je bolje sušena marelica koja osim toga, bolje gasi žeđ od svježe marelice i lako je probavljiva.
- Preporučuje se kod pomanjkanja vitamina, kao i kod poremećaja izazvanih nedostatnim količinama mineralnih tvari u organizmu.
- Cvijet marelice je tonikum za ženske bolesti.
- Kora i korijen stabla koriste se kod površinskih kožnih tegoba, te kod raznih trovanja.
- Sjemenke se koriste u liječenju astme, kašlja, akutnog i kroničnog, bronhitisa, te za pojačano pražnjenje crijeva.

Čaj
S 2dl vruće vode preliti jušnu žlicu usitnjenih cvjetova, poklopiti i nakon pola sata procijediti. Piti 2-3 šalice čaja u toku dana.
Napomena: Čaj se također može napraviti od kore i korijena marelice, ali tada mora odstajati najmanje 4 sata nakon što se bilje prelije vrućom vodom.

Ukuhane marelice
Oprati i oguliti 2kg marelica, te izvaditi koštice, staviti ih u emajliranu posudu i pošećeriti s 1,5kg šećera. Ako su tvrde mogu se samljeti. Pustiti da odstoje pokrivene 24 sata i potom kuhati na jakoj vatri dok se ne zgusnu. Još vruće ukuhane marelice miještati 15 minuta da se još više zgusnu i lijevati u zagrijane staklenke. Staklenke s ukuhanim marelicama staviti u zagrijanu pećnicu da se na površini dobije tanka kora. Sutradan, kad se ohlade, staklenke hermetički zatvoriti celofanom i pohraniti na suho, tamno i hladno mjesto.

slikaDžem
Oprati i guliti 1 kg marelica, izvaditi koštice, narezati ih na sitnije komade, i posuti s pola kg šećera, te ostaviti da odstoje 4 sata. Kuhati na jakoj vatri i u toku kuhanja dodati sok od 1 limuna. Kad je džem gotov još vruć uliti u zagrijane staklenke i hermetički zatvoriti.

Bistri sok
Oprati 5kg marelica, izvaditi koštice, narezati ih na manje komade, te dodati 1 kg šećera. Izmiješati i ostaviti da odstoje 4 sata i potom ih staviti u uložak sokovnika sočiti. Još vrući sok uliti u već pripremljene zagrijane boce i hermetički ih zatvoriti, oviti krpom i pustiti da se ohlade. Pohraniti na tamnom i hladnom mjestu.

Kontraindikacije
Sjemenke sadrže cijanovodične spojeve te ih osobe sa slabom jetrom i želucem ne bi smjele jesti.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
sinnerman
rank6
Postovi: 233
Pridružen/a: 12.03.2012, 23:40
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 71 put

Re: Marelica (lat. Prunus Armeniaca)

Post Postao/la sinnerman »

Negdje sam čitao da sjemenke marelice služe lječenju karcinoma, i još niz drugoga voće koje ima neki spoj, evo našao sam;

slikaSvijet bez raka: vitamin b17
Rak je posljedica kroničnog poremećaja metabolizma koji nastaje ako u prehrani nedostaje jedan vitalni sastojak.
Polazeći od ove pretpostavke američki biokemičar Ernst. T. Krebs sredinom prošlog stoljeća izdvojio je kemijsku supstancu za koju se ispostavilo da može razoriti stanica raka.
Osim marelica još: Vitamin B17 u većim količinama možete pronaći u...
divljim kupinama
trešnjama
ribizlu
košticama jabuke, kruške i šljive
košticama marelice, breskve i nektarine
bobu, mung dalu
gorkim bademima
indijskom oraščiću
australskom orahu (macadamia)

U nešto manjim količinama ima ga u...
ogrozdu
grožđicama
dudu
dunji
jagodi
malini
sjemenkama lana
prosu, ječmu, heljdi
leći, crvenom grahu, mahunama

Više čitati u članku http://www.alternativa-za-vas.com/index ... tamin-b17/
Omne nimium, quamvis optimum, naturae inimicum est.
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Marelica (lat. Prunus Armeniaca)

Post Postao/la mr. gljiva »

Sjećam se nekog hrt dokum. gdje je pleme iz nekog planinskog područja valjda pakistana ili tog hindu-kush gorja kako ga volim odmila zvati, isto imaju prehranu s košticama marelice koje odstoje na suncu i onda mlate po njima. Nemaju karidovaskularnih ni malignih oboljenja :)
skuliran do jajc :thumbsup:
Odgovori