Raza/kukuruz + coco coir/agroperlit?

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
acala
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 11.04.2012, 17:19
 pohvaljen: 4 puta

Raza/kukuruz + coco coir/agroperlit?

Post Postao/la acala »

vermikulita nema u srbiji ili ga ima u paletama od 25dzakova po 100l Nasla sam jednu firmu u Zrenjaninu koja se bavi prodajom na veliko supstrata za poljoprvredu, kontaktirala sam ih i pitala da li postoji neka zamena za vermikulit a da nije perlit, posto je perlit dosta krupan i razlikuje se. Oni su mi preporucili agroperlit extra http://www.termika.rs/proizvodi/agro-pr ... gro-perlit koji je sitniji od perlita i koristi se za uzajanje izmedju ostalog i gljiva kao sto mozete da vidite na sajtu(barem su oni preporucili kao adekvatnmu zamenu za verm)Cena za jedan dzak od 10kg je oko 12e, sto je pristupacno skroz. Razmisljala sam da koristim razu ili kukuruz , i da napravim kolac sa kokosovim tresetom + agro perlit .

raza na dnu posude i odozgo smesa ( pomesan kokosov coir i agroperlit), sta mislite o tome? Spore treba da mi stignu a dobicu teglu od prijatelja havajki da kloniram ... pa me interesuje da li neko ima nesto da predlozi ! Hvala
hawaiian
rank2
Postovi: 22
Pridružen/a: 29.05.2012, 14:54
Ima zahvala: 4 puta

Re: Raza/kukuruz + coco coir/agroperlit?

Post Postao/la hawaiian »

Probaj po pet shopovima da nadjes vermakulit a ovde sve imas o uzgoju havaja

uzgoj-panaeolus-cyanescens-tropicalis-t488.html
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Raza/kukuruz + coco coir/agroperlit?

Post Postao/la HypnoToad »

Perlit je sasvim dobar u mješavinama. Mislim da nema neke razlike između agroperlita i običnog perlita, ali možda ovaj agroperlit ima u sebi neka umjetna gnojiva, što nije dobro za gljive.
Vermikulit je nepotreban. Iza sebe imam uzgojenih 20 različitih medicinskih i jestivih vrsta i nikada nisam koristio vermikulit, a cubensis je daleko jednostavniji i manje zahtjevan od bilo koje druge vrste.
Najbolje je da koloniziranu raž pomiješaš sa kokosom i perlitom i pustiš takav blok da se potpuno kolonizira.
Za Panaeolus (ako na to misliš pod 'havajke', a ne samo sortu cubensisa) ćeš morati koristiti kravlje ili konjsko gnojivo.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
acala
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 11.04.2012, 17:19
 pohvaljen: 4 puta

Re: Raza/kukuruz + coco coir/agroperlit?

Post Postao/la acala »

HypnoToad je napisao/la:Perlit je sasvim dobar u mješavinama. Mislim da nema neke razlike između agroperlita i običnog perlita, ali možda ovaj agroperlit ima u sebi neka umjetna gnojiva, što nije dobro za gljive.
Vermikulit je nepotreban. Iza sebe imam uzgojenih 20 različitih medicinskih i jestivih vrsta i nikada nisam koristio vermikulit, a cubensis je daleko jednostavniji i manje zahtjevan od bilo koje druge vrste.
Najbolje je da koloniziranu raž pomiješaš sa kokosom i perlitom i pustiš takav blok da se potpuno kolonizira.
Za Panaeolus (ako na to misliš pod 'havajke', a ne samo sortu cubensisa) ćeš morati koristiti kravlje ili konjsko gnojivo.
Srce a da te pitam ovako , cekam Cubensis thai spore da mi stignu, dobicu za koji dan teglu Cubensis hawaii da kloniram. Znaci za Havajke mi treba konjsko gnojivo , zar ne moze bez toga?
a za thai mogu kokosov treset i perlit?
hawaiian je napisao/la:Probaj po pet shopovima da nadjes vermakulit a ovde sve imas o uzgoju havaja

uzgoj-panaeolus-cyanescens-tropicalis-t488.html
nisam imala srece da nadjem vermikulit ni po pet shopovima u srbiji. ako kojim slucajem znas za neki koji ima, molim te daj neki kontakt. :*
hawaiian
rank2
Postovi: 22
Pridružen/a: 29.05.2012, 14:54
Ima zahvala: 4 puta

Re: Raza/kukuruz + coco coir/agroperlit?

Post Postao/la hawaiian »

http://www.hidroponika.com/srb/index.ph ... duct_id=83
:sunn:

Jedno pitanje za Hipnotoad jel mi mozes objasniti da li postoje 2 vrste hawaja :-?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Raza/kukuruz + coco coir/agroperlit?

Post Postao/la HypnoToad »

Hawaii su otočje u Pacifiku. ;)
Postoji P. cubensis 'hawaii' sorta sa havaja. Onda neki ljudi nazivaju sve male bijele Panaeoluse 'havajke'. U to se mogu svrstat Panaeolus cyanescens, desetak sorti, Panaeolus cambodginiensis, jedno 3 sorte, i Panaeolus tropicalis. Ovi Panaeolusi se makroskopski gotovo ne razlikuju jedan od drugog.

Acala, za cubensis 'hawaii' ti netreba gnojivo, isti su kao i svaki drugi cubensis, ono ti treba za Panaeoluse koji nemogu rast bez njega.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
hawaiian
rank2
Postovi: 22
Pridružen/a: 29.05.2012, 14:54
Ima zahvala: 4 puta

Re: Raza/kukuruz + coco coir/agroperlit?

Post Postao/la hawaiian »

PES Hawaii mi pise na printu ,jel to Cubensis ili Panaeolus cyanescens ?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Raza/kukuruz + coco coir/agroperlit?

Post Postao/la HypnoToad »

Cubensis.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
hawaiian
rank2
Postovi: 22
Pridružen/a: 29.05.2012, 14:54
Ima zahvala: 4 puta

Re: Raza/kukuruz + coco coir/agroperlit?

Post Postao/la hawaiian »

Hvala :)
acala
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 11.04.2012, 17:19
 pohvaljen: 4 puta

Re: Raza/kukuruz + coco coir/agroperlit?

Post Postao/la acala »

hawaiian je napisao/la:http://www.hidroponika.com/srb/index.ph ... duct_id=83
:sunn:

Jedno pitanje za Hipnotoad jel mi mozes objasniti da li postoje 2 vrste hawaja :-?


srce u hidroponici nema vec neko vreme vermiculita na lageru ... chak sam ih i zvala ... nema... bedak
Odgovori