Identifikacija nepoznatih jestivih/ljekovitih gljiva

Općenito o gljivama i kako ih uzgojiti
Istra
rank2
Postovi: 33
Pridružen/a: 10.08.2019, 03:41
Ima zahvala: 8 puta

Re: Identifikacija nepoznatih jestivih/ljekovitih gljiva

Post Postao/la Istra »

Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Identifikacija nepoznatih jestivih/ljekovitih gljiva

Post Postao/la HypnoToad »

Bolbitius, nije jestiva.
Sad ima krcato vrganja po šumama a i sunčanica još uvijek, traži njih.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Istra
rank2
Postovi: 33
Pridružen/a: 10.08.2019, 03:41
Ima zahvala: 8 puta

Vec duzeRe: Identifikacija nepoznatih jestivih/ljekovitih gljiva

Post Postao/la Istra »

media/images3/1603941206.jpg
media/images3/1603976300.jpg
Vec duze vrijeme se pitam dali je ovo lactarius volemus
KrejziFarmer wannabe
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 19.11.2016, 10:34
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Identifikacija nepoznatih jestivih/ljekovitih gljiva

Post Postao/la KrejziFarmer wannabe »

Pozdrav svima...ako ima netko tko može uočiti ove suptilne razlike i pomoći mi u identifikaciji.
Radi li se u oba slučaja (na štapu i u ruci) o istoj gljivi - trametes versicolor, puranov rep?

Osim što su im šare sasvim drugačije, ova na štapu kao da ima dublje ili veće pore na poleđini...?

slika
slika
slika
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Identifikacija nepoznatih jestivih/ljekovitih gljiva

Post Postao/la storm.raver »

KrejziFarmer wannabe je napisao/la: 24.11.2020, 09:53 Pozdrav svima...ako ima netko tko može uočiti ove suptilne razlike i pomoći mi u identifikaciji.
Radi li se u oba slučaja (na štapu i u ruci) o istoj gljivi - trametes versicolor, puranov rep?

Osim što su im šare sasvim drugačije, ova na štapu kao da ima dublje ili veće pore na poleđini...?

Nisam siguran ni za jednu od njih da je t.versicolor.
Ova na stapu je vrlo verovatno trametes ochracea. Ukoliko je rigidna i slabo se savija, definitivno je t.ochracea. Versicolor je relativno elastičan.

Ova u ruci bi mogla biti t.versicolor, ili eventualno stereum ostrea.
:mushroom: learning things :mushroom:
KrejziFarmer wannabe
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 19.11.2016, 10:34
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Identifikacija nepoznatih jestivih/ljekovitih gljiva

Post Postao/la KrejziFarmer wannabe »

Zanimljivo, nisam znao da postoje tolike slične vrste. Imaju li i one slična ljekovita djelovanja ili treba tražiti točno trametes veriscolor? Kako biti siguran da je baš t. versicolor?
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Identifikacija nepoznatih jestivih/ljekovitih gljiva

Post Postao/la storm.raver »

KrejziFarmer wannabe je napisao/la: 24.11.2020, 21:00 Zanimljivo, nisam znao da postoje tolike slične vrste. Imaju li i one slična ljekovita djelovanja ili treba tražiti točno trametes veriscolor? Kako biti siguran da je baš t. versicolor?
Ima približno oko 60 trametes vrsta, i vrlo je moguće da dosta njih poseduje izvesna lekovita svojstva. Medjutim, nije ih ispitano mnogo, najviše istrazivanja ima vezano za T.versicolor. Treba pomenuti jos T. hirsuta and T. gibbosa, koje su takodje vrlo verovatno u rangu versicolora po lekovitosti, i za njih postoji nekoliko studija.
Sto se tice prepoznavanja, uglavnom versicolor prepoznas jer raste na mrtvom listopadnom drvetu (najcesce hrast i bukva), raste kao neki buket i obojen je karakteristično u vise boja. Elastičan je, savija se pod pritiskom i po tome podseca malo na gumu. Ima teksturu kao koza. Mnoge vrste iz roda trametes imaju samo jednu boju u vise nijansi, dok versicolor ima vise njih.

E sad moguce je da je ovo t.versicolor sto si pronasao, ovaj uzorak u ruci, ne stap, samo dosta izbledeo. Ja sam ih nalazio u jakoj boji i velikim buketima, ne bi se usudio reci ni da jeste ni da nije.
:mushroom: learning things :mushroom:
KrejziFarmer wannabe
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 19.11.2016, 10:34
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Identifikacija nepoznatih jestivih/ljekovitih gljiva

Post Postao/la KrejziFarmer wannabe »

Odlično, puno hvala na pomoći. Pokušati ću naći pravu t. versicolor pa ću se opet javiti :D
KrejziFarmer wannabe
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 19.11.2016, 10:34
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Identifikacija nepoznatih jestivih/ljekovitih gljiva

Post Postao/la KrejziFarmer wannabe »

Pozdrav, evo mene opet, ovaj puta sa nešto više primjeraka za identifikaciju. Koliko sam čitao "Puranov rep" (trametes [coriolus] versicolor) je toliko česta gljiva da ju niti ne treba tražiti, ali prema mojem dosadašnjem iskustvu, za niti jednu sličnu gljivu koju sam sreo za sada ne mogu sa niti približnom sigurnošću reći da se radi o t. versicolor.

slika

Na slici gljive pod A i F mislim da možemo eliminirati kao moguće kandidate za t. versicolor. C i E su blizu, ali C mi se čini da ima prevelike pore, dok sama veličina gljive pod E možda znači da se radi o nekoj drugoj vrsti? B i D imaju jako čudno naličje, ne znam da li je to zbog starosti samih primjeraka.

Također nevezano uz t. versicolor, volio bih idemtificirati i ove impozantne primjerke:
slika
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Identifikacija nepoznatih jestivih/ljekovitih gljiva

Post Postao/la storm.raver »

KrejziFarmer wannabe je napisao/la: 16.12.2020, 18:21 Pozdrav, evo mene opet, ovaj puta sa nešto više primjeraka za identifikaciju. Koliko sam čitao "Puranov rep" (trametes [coriolus] versicolor) je toliko česta gljiva da ju niti ne treba tražiti, ali prema mojem dosadašnjem iskustvu, za niti jednu sličnu gljivu koju sam sreo za sada ne mogu sa niti približnom sigurnošću reći da se radi o t. versicolor.

slika

Na slici gljive pod A i F mislim da možemo eliminirati kao moguće kandidate za t. versicolor. C i E su blizu, ali C mi se čini da ima prevelike pore, dok sama veličina gljive pod E možda znači da se radi o nekoj drugoj vrsti? B i D imaju jako čudno naličje, ne znam da li je to zbog starosti samih primjeraka.
Sve osim A i F su Trametes Versicolor.

A i F su Stereum Ostrea, "lazni curanov rep".
Zadnja izmjena: storm.raver, dana/u 16.12.2020, 20:22, ukupno mijenjano 2 puta.
:mushroom: learning things :mushroom:
Odgovori