Panaeolus cambodian

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Odgovori
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Panaeolus cambodian

Post Postao/la pecurko »

Pre par dana sam dobio spore ove vrste, i planiram da ih gajim na kravljem izmetu + slama + kokos + verm...
Samo me interesuje ima li neko bilo kakva iskustva sa Panaeolusima, od uzgoja do konzumacije.
Znam da im je teško pogoditi odnos vlage i dotoka svežeg vazduha, ali sam mislio da instaliram malu prskalicu na poklopac greenhousa, koja bi se ručno palila. Šta da radim sa viškom CO2, pojma nemam, razmišljam čak da unutar kontejnera ubacim Fissidens fontanus-mahovinu koja je poznata kao dobar potrošač ugljenik IV oksida. Naravno prvo bih je sterilisao u rastvoru KMnO4, šta mislite i kakve su vaše insrtukcije?
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Panaeolus cambodian

Post Postao/la HypnoToad »

Znam ja ponešto.
Prvo ću opet ponovit, ja smatram da sve te automatizirane naprave u boxu rade puno više štete nego koristi. Oni su zamišljeni da izmjena zraka i održavanje vlažnosti bude potpuno pasivno, uz minimalno brige. Nikakve prskalice, pumpe, mahovine i ventilatori. Dovoljno je nekoliko rupa na pravim mjestima, mahat par puta na dan i prskanje dok ne počnu pinovi. Ali trebat će ti neko vrijeme da skužiš kakvi im uvjeti najbolje odgovaraju, jako su osjetljive i abortiraju zbog svačega.
Micelij je dosta osjetljiv, protrest najviše jednom na 30%. Supstrat im najviše odgovara kad je dosta tanak, 3-5 cm, sa 1 cm slojem kejsinga treset/vermikulit sa stabiliziranim pH.
I samo ću reć, potreban je izuzetan oprez kod konzumacije!! Nikako preko 0.5g za prvi put!!
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Gljivica
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 23.06.2012, 22:44
Ima zahvala: 2 puta

Re: Panaeolus cambodian

Post Postao/la Gljivica »

I jesi uspio, mene isto zanima ova vrsta, kakva su tvoja iskustva?
Odgovori