Pomoc oko prvog uzgoja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Pomoc oko prvog uzgoja

Post Postao/la Chegi »

Ma Red stavicu ceo print u dosta doooosta vode(zavisi koliki je print)pa cu sv eda rasporedim u nekih 20ak spriceva i da stavim u frizider i to je to:)


E a imam novo pitanje!:D Nasao sam plasticni kontejner ali me zanima jel mogu kao inkubator da koristim 1 kontejner (napunim vodom do recimo polovine tegli,ubacim grejac u vodu i to je to? Ili moram da radim sa 2 kontejnera? Nesto mi je mrsko da dajem 19 eura vise ako ne moram :D


Jos se dvoumim da li da pravim kejkove ili ovu metodu sto je Red okacila .doc sa Razhom da odradim...nekako sa kejkovima mi je preciznije da sracunam koliko moze da stane u kontejner :bigsmilee:
orbit
rank4
Postovi: 112
Pridružen/a: 25.11.2011, 17:20
Ima zahvala: 7 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Pomoc oko prvog uzgoja

Post Postao/la orbit »

Chegi je napisao/la:Ma Red stavicu ceo print u dosta doooosta vode(zavisi koliki je print)pa cu sv eda rasporedim u nekih 20ak spriceva i da stavim u frizider i to je to:)


E a imam novo pitanje!:D Nasao sam plasticni kontejner ali me zanima jel mogu kao inkubator da koristim 1 kontejner (napunim vodom do recimo polovine tegli,ubacim grejac u vodu i to je to? Ili moram da radim sa 2 kontejnera? Nesto mi je mrsko da dajem 19 eura vise ako ne moram :D


Jos se dvoumim da li da pravim kejkove ili ovu metodu sto je Red okacila .doc sa Razhom da odradim...nekako sa kejkovima mi je preciznije da sracunam koliko moze da stane u kontejner :bigsmilee:
Ja bi ipak radio samo 10 x 10 ml, znaci, jedan dl vode, i od toga 10 sprica sa sporama..

Sto se tice kontejnera, u teorili bi bilo ok grijati vodu koja direktno grije teglice, ali opet, bolje da das tih 19 eur, jer ces ih ionako morati dati kada ce ti gljive rasti, nemozes posude drzati u vodi, i sve ce to biti nekako "traljavo"... :thumbsup:
jackal83
rank3
Postovi: 51
Pridružen/a: 05.12.2011, 18:34
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: Pomoc oko prvog uzgoja

Post Postao/la jackal83 »

Red je napisao/la:savjetovala bi ti da ne petljas previse sa printom, iskoristi ga cijelog, stavi sve u vodu. uzmi neku manju teglicu, stavi dec vode i nek ti u tome stoji u frizideru. nije nuzno sve u sprice staviti, ali pojednostavljuje stvar.

spore su u vodi, i cekaj kad zatrebaju.

evo primjer ja sam radio tegle ko na pokretnoj traci i stalno kontaminacija pa kontaminacija ,i bio uvjeren da sam lose napravio sprice sa printom((dok sam radio sprice nekako mi se nasla joya u ruci kako pusim :-o )) i zabrijo da sam kontaminiro cjeli print :cheesy:
I mislio sve bacit u ljepe tri piii,,tad mi je RED savjetovala da neodustajem tako rec do zadnje sprice,,i bogami evo zadnja tura sve tegle su uspjesno kolonizirane ((jest da ima manje substrata ali uspjeh je tu)) i mislim da razlog mojim kontaminacijam je bio u filteru na teglama kad sam stavio drugu vrstu filtera na sve tegle sve su suspjesno prosle :ymparty:

i sad mi tegle cekaju dobrog korisnika ORBITa :ymparty:
Ja sam osoba sa dijagnozom shizofrenije poremecaja osobnosti,Ovo navodim radi toga, posto zbog moje dijagnoze nemogu odgovarat za svoje upise,na internet forumima SVE VRSTE,koji su vecinom produkt mog alter ega(koji se naziva"jackal83"
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Pomoc oko prvog uzgoja

Post Postao/la Chegi »

Upravo sam shvatio da mi je Kukuruz tek najprakticniji,evo kako sam ja to zamislio.

Kupim 1 VELIKI plasticni kontejner u kome cu da drzim vodu+grejac+tegle sa kukuruzom na 27stepeni dok se ne razvije micelij.
Onda prebacim u kutije od sladoleda zemlju-kukuruz-zemlju i sve te kutije ubacim nazad u taj kontejner ali samo smanjim temperaturu grejaca na koliko treba...Jel moze tako?:)

Nova pitanja:) :
1.Kolika mi kolicina kolonizovanog kukuruza treba po kutiji? npr zemlja 2cm pa kukuruz 2cm pa zemlja 2cm ili drugacije?:)

2.Jel mi za inkubiranje nije bitna sterilnost prostorije?(Svakako dok budem inkubirao necu otvarati kontejner ali za svaki slucaj pitam)

3.Kada zavrsim inkubiranje i pomesam zemlju i kukuruz nisam shvatio sta onda radim tj gde stavljam kutije dok micelij ne izbije na povrsinu?Zatvorene ih vratim u inkubator ili?

4.Kada micelij izbije na povrsinu i u kontejneru budem drzao otvorene kutije jel smem da prenosim kontejner iz prostorije u prostoriju i kakvo svetlo mi treba?Nije dovoljno najobicnije od sijalica od 60/100w?Da drzim blizu prozora kada nema sunca da kroz kontejner dobiju malo dnevne svetlosti?

5.Koja temperatura treba za rast gljiva?


P.S. Moze li neki savet kako da najefikasije uklonim prasinu iz sobe sve me drma paranoja da ce mi zbog neurednosti sobe tj prasine propasti ceo grow :-ss
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Pomoc oko prvog uzgoja

Post Postao/la Red »

Mozda bi bilo najbolje da skines gajd iz teme Uzgoj na raži, posto je dosta detaljan pa ces naci sve ove informacije koje te zanimaju i puno slika, samo naravno, tamo gdje pise raz ti imas kukuruz, a o pripremi kukuruza si vec citao :)

vjerujem da ce ti sve biti puno jasnije, da ne ponavljamo :thumbsup:

kad procitas, i budes imao jos pitanja, tu smo ;)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Pomoc oko prvog uzgoja

Post Postao/la Chegi »

Naprotiv vec sam procitao oba gajda+gajd sa kejkovima+odgledao gajd sa kejkovima;D mada verujem da sam pola stvari pozaboravljao u medjuvremenu,nebitno kada mi stignu spore i spremim sprice onda cu da procitam sve jos jednom pa da pitam sta mi nije jasno:) ubedjen sam da se nigde ne spominje pomeranje boxa niti svetlo osim sto pise da ne treba puno svetlosti sto znaci da ne treba 400W sijalica i direktna svetlost sunca npr:)
zaratustra
rank1
Postovi: 4
Pridružen/a: 19.03.2012, 21:46

Re: Pomoc oko prvog uzgoja

Post Postao/la zaratustra »

Oj, ljudi pozdrav :cheesy: . Dobio sam svoj prvi print prije nedjelju dana i planiram poceti sa uzgojem. Posto uzgajam u kuci od djeda mislio sam iskoristiti njegovo odsustvo na dva dana da bih odradio pocetnu fazu sa spricama i teglama buduci da bi djed mogao postavljati mnoga 'neugodna' pitanja ukoliko to budem radio dok on bude kuci. Zelim postaviti pitanje u vezi sa hladjenjem tegli i posuda sa vodom za sprice nakon sterilizacije. U gajdu pise da se treba pricekati oko 24 sata da bi se posude ohladile. Medjutim, moze li se bjezbjedno taj proces hladjenja ubrazati stavljanjem tegli i posuda u frizider i ima li iko iskustva sa tim. Ovo mi je vazno zato sto imam samo dva dana i moram skratiti vrijeme neophodno za obavljanje pocetnih koraka. :) Takodje, da li mogu drzati spore u posudama u koje ih ubacim, a prethodno su sterilizirane i prekrivene aluminijumskom folijom u frizideru umjesto u spricama, te ih stavljati u sprice po potrebi. Ne vidim razlog zbog kojeg ovo ne bi smjelo da se ucini jer ce se spore svakako napiti vode i moci opstati. I da li je neko pokusao susiti gljive uz pomoc soli, posto do granula za susenje ne mogu doci. Hvala unaprijed.

I, kako zaboravih. Koliko je otprilike vremena potrebno da se dovoljo ohladi igla od sprice nakon sterilizacije vatrom, posto ne mogu da shvatim na koji nacin da to precizno provjerim. Koliko vi cekate. Ne zelim napraviti gresku u ovakvom koraku.

I jos nesto, huh, jesam dosadan :blinkk: Print koji mi je FSRE poslao je star godinu dana. Da nisu spore u njemu mrtve kojim slucajem i koliko su stari vasi printevi?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Pomoc oko prvog uzgoja

Post Postao/la Red »

Pozdrav :)

Tegle mozes ubrzat. rano ujutro odradi sterilizaciju pa ostavi malo da se ohlade i kada budu mlake tutni u frizider. do popodne ce biti spremne. Tresi malo malo, da se zrnje promucka, unutra zna ostat toplije...
Iglu samo obrises alkoholom, nakon paljenja, to ju ohladi. pricekas jos malo i dum u tegle.
spore mozes drzat u posudama, zasto da ne. neka je to fino zatvoreno. dal su u spricama ili teglici, ista stvar, nije nuzno. to sto se stavljaju u sprice sve odjednom (po gajdovima) to je radi prakticnosti...
stavi nek se spore bar 24 h u vodi, da ih malo oporavis, pogotovo ako je stariji print, trebalo bi funkcionirat bez obzira :)

(postoji edit botun kod svakog posta pa mozes nadodat sto god hoces kad zaboravis da ne redas bezveze post za postom)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
zaratustra
rank1
Postovi: 4
Pridružen/a: 19.03.2012, 21:46

Re: Pomoc oko prvog uzgoja

Post Postao/la zaratustra »

Hvala na obavjestenju i oprosti sto si morala da sredjujes post.
Trip Mashrum
rank2
Postovi: 13
Pridružen/a: 01.06.2013, 20:35
Ima zahvala: 4 puta

Re: Pomoc oko prvog uzgoja

Post Postao/la Trip Mashrum »

Imam problem tegle su mi pune razi i vec 13 dana nista a muci me temperatura u boksu nemam termostat pa varira a jednom je dosla i do 39 pa me interesuje jel propalo sve?
Odgovori