Pomoc oko prvog uzgoja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Pomoc oko prvog uzgoja

Post Postao/la Chegi »

Pozdrav! Nacitao sam se o BRF(PF)TEKu i zeleo bih da ga oprobam ali imam prethodno naravno par pitanja:)

1.
Sobe u kojima vršite inokulaciju i cvetanje pečurki, održavajte čistim, bez prašine, ne unosite prljavu odeću i obuću
Koliko je ovo bitan faktor i kako u kuci da obezbedim ovakvu sobu?:) (npr u kakvim sobama vi uzgajate:) )

2.Da li su rizino brasno i brasno od braon pirinca ista stvar?Ako ne,koje mi preporucujete?

3.Kada rastvaram print u vodi,pretpostavljam da "od viska glava ne boli" tj. ne moze da skodi ako rastvorim malo vise spora?

4.Jel brasno mogu da kupim vec gotovo(samleveno)u prodavnici? (ne znam zasto ne bih mogao ali da proverim za svaki slucaj)

5.Kupljeni vermiculit i brasno ne trebam da sterilizujem nekom metodom pre sterilizacije na vodenoj pari?

i 6. Vidim da je sterilizacija tj cistoca veoma bitna kod uzgajanja gljiva,treba li se onda sterilizovati i kutija za cvetanje nekako??

Ako se setim jos necega dodacu:)
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Pomoc oko prvog uzgoja

Post Postao/la dr.manijak »

1.Obicna soba, nema potrebe za preterivanjem, bitno je da ne dizes prasinu kad otvaras box.
2.Da
3.Od viska glava ne boli, slobono stavi vise.
4.Brasno moze biti vec samleveno.
5.Ne
6.Obrisi je alkoholom.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Pomoc oko prvog uzgoja

Post Postao/la Chegi »

Hvala puno.

A recimo ako stavim 1/4 ili 1/2 printa u 1 dozu jel mogu ostatak da sacuvam za drugu turu ili svaki put moram da narucujem novi print?
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1578
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Pomoc oko prvog uzgoja

Post Postao/la Beyond Le Fov »

moš sačuvat, samo oprezno s tim rukovat. al ak ti prvi puta uspije onda si uzmeš spora koliko želiš s klobukova.
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Pomoc oko prvog uzgoja

Post Postao/la Chegi »

E i to sto kazes,hvala!Javljam ako zatreba jos neka pomoc:)
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Pomoc oko prvog uzgoja

Post Postao/la Chegi »

Kad god pomislim da sam sve shvatio naletim na nesto novo-.-

my-1st-grow-t852.html - sterilizacija printa(slike sa prvog posta na linku)je isto obavezna kada mi stigne print ili mogu odmah da ga mesam sa destilovanom vodom?...I procitao sam da toplota ubija spore,kako sme onda da se stavi u expres lonac? :-?

Ako koristim destilovanu vodu za pravljenje sprica sa sporama jel nema potrebe da se voda stavlja u expres lonac na 15-30 min pre mesanja sa sporama?

Možda nije tako često kod raži, ali ako radite sa kejkovima dobro je napomenuti...kada voda dođe u doticaj sa micelijem on POPLAVI.
Jel to znaci da nema veze ako poplavi ili da se treba odmah odstraiti plavi micelij? :)

Ako mi print preko FSRE stigne dok nisam tu jel nece biti problem ako odstoji max 9 dana van frizidera?:)
orbit
rank4
Postovi: 112
Pridružen/a: 25.11.2011, 17:20
Ima zahvala: 7 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Pomoc oko prvog uzgoja

Post Postao/la orbit »

1. Sterilizira se voda u casi koju kasnije ohladis i u takvu steriliziranu ubacujes spore, normalno, cekas da se ta ista voda ohladi..

2. Koliko ja znam, nema veze što poplavi, nece nista biti

3. Bilo bi dobro da se stavi u frizider ALI, posta ga ne drzi u frizideru a putuje oko 10ak dana ako ne i vise do tebe, pa svejedno radi, tako da, ne, nece biti problema ;)
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Pomoc oko prvog uzgoja

Post Postao/la Chegi »

Zahvaljujem,sutra cu poslati kovertu u FSRE pa oko 20og kada se vratim sa puta cu da kupim potreban pribor i materijal i nadam se da pocnem sa prvim dnevnikom. :D

A u medjuvremenu cu morati da zadam nekome obavezu da mi svakih par dana pocisti sobu kako bih imao uslove za gajenje :ohnoo:
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Pomoc oko prvog uzgoja

Post Postao/la Red »

savjetovala bi ti da ne petljas previse sa printom, iskoristi ga cijelog, stavi sve u vodu. uzmi neku manju teglicu, stavi dec vode i nek ti u tome stoji u frizideru. nije nuzno sve u sprice staviti, ali pojednostavljuje stvar.

spore su u vodi, i cekaj kad zatrebaju.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Pomoc oko prvog uzgoja

Post Postao/la pecurko »

Da se nadovežem na Red, ja licno od printa ma koliki da je punim 10 šprica, a sa jednim inokuliram 4 tegle. Ostalih 9 šprica čekaju sledeći grow :mushh: Još nisam potrošio svoj prvi print, a dosad sam, što poslao FSRE-u, što ostavio za sebe bar 200 printova. :thumbsup:
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Odgovori