Opijumski Mak (Vrtni mak, Papaver somniferum L.)

Svaka biljka, svoja priča. Upoznajte magične biljke i način na koji ih možete uzgojiti.
Horos
rank6
Postovi: 237
Pridružen/a: 08.06.2011, 20:26
 pohvaljen: 57 puta

Re: Opijumski Mak (Papaver somniferum L.)

Post Postao/la Horos »

slazem se sa tobom red. ali postoji i neopijumski varijetet maka, koji je takodje lepa ukrasna biljka, i lak za gajenje i sve. zasto nepotrebno dovoditi sebe u iskusenje i opasnost? pazi veliko iskusenje je kada znas da imas u basti nesto sto bi te vrlo lepo odradilo prvi put kada bi ga uzeo. mozda ti neces 100 ni 1000 puta da probas ali sta ako bude onaj jedan put kada kazes sebi, ma sta ce mi biti od jednog uzimanja? e vidis, tu je trik, bice ti svasta lose, samo nista lepo. zato ako zelite da spojite lepo i korisno, gajite kanabis, pecurke, gajite sljive i pecite rakiji.... mak terajte u k....c da oprostite na izrazu. meni je uzeo 5 najboljih godina zivota, ostavio trajne posledice, poremetio porodicne odnose, mnoge drage ljude odneo na onaj svet... zar zaista zelite sve to? i to da bi zadovoljili radoznalost, sta ce mi bude ako popijem par gutljaja caja. ne, dragi moji i drage moje, to je put bez povratka, i ne dao vam Gospod da koracate stazama kojima sam ja isao. verujte da sam ja jedan od retkih iz mog okruzenja koji je ziv i u apstinenciji. ostali su mrtvi, po robijama, ili navuceni kao psi. zar zelite sebi bilo sta od toga? naravno da ne. zato pamet u glavu a dzoint u ruke i uzivajte. mak mi se gadi i u makovnjaci :-))
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Opijumski Mak (Papaver somniferum L.)

Post Postao/la Red »

razumijem te, imam oko sebe mrtvih koliko hoces ili navucenih. Informacije su ovdje da ih ljudi na vlastitu odgovornost koriste. ne mogu mislit za druge.
Na ovom forumu se o konzumaciji caja i pripremanju ostalog sranja nije pisalo nasiroko, osim spomenuto, pokrili smo sadnju/ uzgoj i ljekovitu stranu divljeg maka.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: Opijumski Mak (Papaver somniferum L.)

Post Postao/la Fig »

Upoznajte se sa opijumskim makom, njegovom poviješću ljudske upotrebe, efektima djelovanja, percepcijama, razumijevanju, morfologijom, fiziologijom, kultivacijom i dr. zanimljivostima vezanim za ovu suviše kontroverznu biljku.

slika

download
Avatar
Necromancer
rank2
Postovi: 37
Pridružen/a: 03.09.2011, 14:59
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 3 puta

Re: Opijumski Mak (Papaver somniferum L.)

Post Postao/la Necromancer »

Jel se od tog maka radi heroin?
Horos je napisao/la: ali sta ako bude onaj jedan put kada kazes sebi, ma sta ce mi biti od jednog uzimanja? e vidis, tu je trik, bice ti svasta lose, samo nista lepo.
...
zar zaista zelite sve to? i to da bi zadovoljili radoznalost, sta ce mi bude ako popijem par gutljaja caja. ne, dragi moji i drage moje, to je put bez povratka, i ne dao vam Gospod da koracate stazama kojima sam ja isao.

Nikada nisam ovo razumio...
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Opijumski Mak (Papaver somniferum L.)

Post Postao/la dr.manijak »

Da od opijumskog maka se radi tj pravi heroin, tipa 10kg opijuma (izlucotine iz caure) za kilogram heroina.
Recimo da iz svake caure dobijes po gram opijuma, treba ti 1000 caura za kilogram opijuma, 10.000 caura za kilogram heroina.
Seljaci u avganistanu prodaju kilogram opijuma, narko kartelima za 35$ po kilogramu = 350$ za 10 kila=1kg heroina.
Plate neke hemikalije koje su jeftine i onda to sve preseku na pola i naprave stotine hiljada $. od tih recimo 600$ ulozenih.

Morao sam da iznesem racunicu jer kad sam gledao kako j*bu one avganistance ne daju im cak ni 35$, tuga da te uhvati.

;)
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
Kadulja
rank5
Postovi: 171
Pridružen/a: 29.10.2011, 23:17
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 19 puta

Re: Opijumski Mak (Papaver somniferum L.)

Post Postao/la Kadulja »

Pozdrav.
Prije par dana sam kupila u trgovini plavi mak. Namjeravam raditi kolače i možda složiti neku hranu za ptice. Pa sada, kupila sam još neke sjemenke (heljda, lan, rogač, zob, suncokret, sjemenke tikvanje, kikiriki). Sve to skupa me koštalo oko 100 kn, a nisam kupila velike količine. Sve su to male količine, između 200 i 500 g.
Mislila sam da bi bilo zgodno posijati ono što se posijati može i što bi raslo u mom kraju (kontinentalna Hrvatska). Pa sam krenula čitati po internetu redom o svakoj biljci. Počela sam od maka.
Naime, plavi mak je upravo Papaver Somniferum L., zar ne? Naveli su i neki bijeli mak koji se koristi uglavnom u Indiji kao začin.
Onda sam pročitala razlike između poljskog i ovog plavog maka. Mene je majka uvijek učila da je poljski mak otrovan, ali pročitala sam kako osušene sjemenke poljskog maka nisu otrovne ako se ne pojedu u prekomjernim količinama.
Meni je mak lijep kao ukras, a sadila bih ga prvenstveno za kolače.

No, onda sam pročitala i neke štetne činjenice u vezi maka. Ne bojim se za sebe jer me ne zanimaju takvi pokusi. No, bojim se par stvari:
1. Da mi netko ne prigovari ili me prijavi policiji.
2. Nepoželjne goste u mom maku koji bi ga sjeckali, sušili itd. za svoje hedonističke potrebe.

Mene zanima prvenstveno sjetva. U kojem mjesecu trebam prosuti sjeme po tlu? Koliko sjemena, na koju dubinu, koliki razmak? Pokušala bih sa vrečicom nemljevenog maka iz trgovine.
Imate li kakvih savjeta i sl.?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Opijumski Mak (Papaver somniferum L.)

Post Postao/la Red »

na pocetku ove teme pise nesto o uzgoju, nema bas puno mudrosti ;)

takoder pod ljekovite biljke imas temu Makovi, gdje pise vise o ljekovitoj upotrebi. Baci oko.

nece te nitko ganajat, posadi ga u vrtu ili loncu, eksperimentiraj :thumbsup:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Kadulja
rank5
Postovi: 171
Pridružen/a: 29.10.2011, 23:17
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 19 puta

Re: Opijumski Mak (Papaver somniferum L.)

Post Postao/la Kadulja »

Hvala. Pročitala sam i tu temu. :)
Mislim da se ipak budem preusmjerila na druge biljke kojih se neću morati plašiti.
Dečko mi kaže da ionako teško da će išta proklijati iz cijelog sjemena kupljenog u trgovini namijenjenog za kolače.
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Opijumski Mak (Papaver somniferum L.)

Post Postao/la Devil'sChase »

Ucili nas svasta roditelji..... Nemoras se cega plasiti, to je ukrasna biljka jednostavno i svi je sade u svom vrtu, a ovi sta zele se drogirati nije da je tesko posaditi svoj mak, a vidit ces ima prekrasne cvjetove i isplati ga se saditi cisto radi lijepote :)
Avatar
Kadulja
rank5
Postovi: 171
Pridružen/a: 29.10.2011, 23:17
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 19 puta

Re: Opijumski Mak (Papaver somniferum L.)

Post Postao/la Kadulja »

Držim od prekjučer par zrna slanutka i par zrna maka u tanjuriću od kave skupa sa vodom. Slanutku je klica izašla, a maku nije. Ne znam koliko kod maka traje taj proces.
Uglavnom, malo sam čačkala po netu i našla kako izgleda klica maka.
slika
Kaj nije predivna?? :D
Odgovori