Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
Mutinus Caninus
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 13.04.2015, 22:15
Ima zahvala: 27 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Mutinus Caninus »

pecurko je napisao/la:Ne vidim zašto bi mešao verm sa zrnjem, on nije hranljiv već ima ulogu rezervoara vode, tako da je dovoljno staviti sloj verma, pa kolonizirano zrno, pa kejsing sloj verma na vrh. Bar ja tako radim, doduše najčešće taj dole i ne stavim, već samo na vrhu.
Ma pitao sam to zbog alternativne metode koja je napisana u gajdu, pošto se mislim da li da odradim tako, a da ne pretjeram sa količinom vermikulita:

"Alternativna metoda je da određeni volumen zrnja pomiješaš s duplo većim volumenom vermikulita. Znači npr. Jednu teglu zrnja istreseš u posudu, zatim dvije tegle vermikulita i to sve jako dobro promiješaš sterilnom žlicom. Prekriješ folijom i staviš da se kolonizira. Kada je potpuno bijelo prekrij s 1cm slojem vermikulita (jednako namočenog i steriliziranog) i ostavi još par dana da micelij izbije na površinu. Ovaj način zahtijeva mrvicu više posla, ali daje bolje rezultate jer ovako svako zrno ima svoj rezervoar vode, nije samo po dnu i vrhu."
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la pecurko »

Što bi reko ciga iz vica: Moš tako, a mož i ovako :))
Nisam nikad radio na taj način, tako da ti ne mogu reći ništa iz prve ruke, mada deluje logično...a obzirom da verm gotovo nikako ne povlači kontaminacije, možda da probaš da da nam ti javiš iz prve ruke :sunn:
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
Klaypex Delusion
rank5
Postovi: 186
Pridružen/a: 16.06.2013, 12:08
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 33 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Klaypex Delusion »

Pitanje.
Nekih 20 ak dana su mi 2 teglice tekućeg micelija na medu ostale na toplini. Doduše je u sobi ali temperature su bile par stupnjeva niže nego vani.
Uhvatila se kao neka bijela korica, slična koloniziranom miceliju dok je ispod nje kao nedozreli micelij.
Da li je taj micelij mrtav ili zagađen zbog stajanja !? Nije bilo otvaranja niti ničega. Dakle bio je 100% zdrav dok nije ovako odstajao!

Malo mutna slika ovo ono...
http://i.imgur.com/INnzPuB.jpg
"Since that day, I haven't been the same" :mushroom:
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la pecurko »

Mislim da je u pitanju micelijum, međutim nećeš znati dok ne inokuliraš medijum... :ohnoo:

Kako radiš mešanje tekućeg micelijuma?
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
Klaypex Delusion
rank5
Postovi: 186
Pridružen/a: 16.06.2013, 12:08
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 33 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Klaypex Delusion »

pecurko je napisao/la:Mislim da je u pitanju micelijum, međutim nećeš znati dok ne inokuliraš medijum... :ohnoo:

Kako radiš mešanje tekućeg micelijuma?
Poprilično sam siguran da je micelij i da nije došlo do nikakvog zagađenja.
Radim sa domaćim medom. 4ml meda na 1dcl vode.
http://www.shroomery.org/9145/Liquid-Culture-Basics
"Since that day, I haven't been the same" :mushroom:
Avatar
Mutinus Caninus
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 13.04.2015, 22:15
Ima zahvala: 27 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Mutinus Caninus »

Pomoć ljudi!

Jedna od tegli je krenula pinnati, a na drugoj imam neke čudne mrlje, detaljnije sam objasnio u dnevniku post42929.html#p42929, pa ako ko ima kakav savjet biću jako zahvalan.

Hvalaa!!!
Avatar
Mutinus Caninus
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 13.04.2015, 22:15
Ima zahvala: 27 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Mutinus Caninus »

Jučer sam pomiješao zrnje sa vermom i ipak dodao gornji sloj također od verma. Na poklopcu probušio tri rupe od 4-5mm, progurao vatu kroz njih, poklopio kutiju i stavio je u box na frutanje. Znam da sam čitao ovdje negdje da treba luftati, a u gajdu stoji da ne treba, pa šta je bilo na kraju, jel se lufta ili ne? :-?
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Chegi »

Mutinus Caninus je napisao/la:Jučer sam pomiješao zrnje sa vermom i ipak dodao gornji sloj također od verma. Na poklopcu probušio tri rupe od 4-5mm, progurao vatu kroz njih, poklopio kutiju i stavio je u box na frutanje. Znam da sam čitao ovdje negdje da treba luftati, a u gajdu stoji da ne treba, pa šta je bilo na kraju, jel se lufta ili ne? :-?
U sustini te rupe sa filter vatom ti sluze da ne bi morao da luftiras tacnije: umesto da ti otvaras box i sam luftiras par puta dnevno, vazduh sam cirkulise kroz te rupe... E sad, nisam siguran koliko rupa bi ti bilo dovoljno ali ako ti niko ne odgovori siguran sam da ces negde na forumu naci sobzirom da sam jos ranije video ovde negde nesto na tu temu ali se ne secam tacno sta(valjda treba koja rupa sa strane odmah iznad supstrata i koja rupa na vrhu poklopca ali kao sto rekoh,ne secam se tacno)
Avatar
Mutinus Caninus
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 13.04.2015, 22:15
Ima zahvala: 27 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Mutinus Caninus »

Sad vidim gore da sam bio malo nejasan, dakle poklopci/kutije/rupice se odnose na posudu u kojoj je supstrat, a te (male) posude sam stavio u veci box (fruiting chamber) koji vec ima probusene rupice sa sve 4 strane. Pitanje se odnosi na te manje posude sa supstratom (koji tek treba da izbije gore), da li i te posude treba otvarati i luftati? :D
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Chegi »

Mutinus Caninus je napisao/la:Sad vidim gore da sam bio malo nejasan, dakle poklopci/kutije/rupice se odnose na posudu u kojoj je supstrat, a te (male) posude sam stavio u veci box (fruiting chamber) koji vec ima probusene rupice sa sve 4 strane. Pitanje se odnosi na te manje posude sa supstratom (koji tek treba da izbije gore), da li i te posude treba otvarati i luftati? :D
Hm,ja sam radio sa kokosom i po gajdu je pisalo da kada sve pomesas treba poklopiti alu folijom i probusiti nekoliko rupica da cirkulise vazduh i to je to,kada mic izbije na povrsinu onda se skida alu folija(u tvom slucaju poklopac)i stavlja u fruiting chamber koji ako nema rupe(sto nije tvoj slucaj:D)treba da se provetrava jedno 4 5 puta dnevno
Odgovori