Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Chegi »

Opet ja sa par pitanja koja mi se motaju po glavi :ohnoo:


1) Pre 9-10 dana sam pomesao kukuruz sa coco coir-om i prekrio folijom, podigao sam foliju malopre da vidim stanje i mic je izbio malo na povrsinu, zanima me do koliko % kolonizirane povrsine da ostavim kutiju prekrivenu folijom tj. kada da skinem foliju i predjem na pinanje? :)

2) Sto se svetla tice: Da li je u redu da koristim dnevno,prirodno svetlo?:) Plan mi je bio da manju kutiju(27x27x12) u kojoj je supstrat posle kolonizacije otvorim i stavim u vecu(~57x40x28) zatvorenu kutiju pa sve to na gornji sprat u orman i danju da drzim otvoren orman da ulazi dnevno svetlo.

3) Sto se luftiranja tice: Koliko puta dnevno bih trebao da luftiram kutiju? Plasim se da ne preteram sa luftiranjem, pogotovo iz razloga sto po sobi ima mnogo prasine i gluposti pa mi je nekako logicno da su vece sanse za kontaminaciju ako preteram sa otvaranjem, zbog toga i drzim na drugom spratu ormana sve :)
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la pecurko »

1. Bar 70% bele površine
2. Može dnevno svetlo, ali ne verujem da u ormaru ima više od 3-4 sata svetlosti, mada u principu može, samo će verovatno biti dosta sporije.
3. Bez luftiranja (razmene vazduha) nema ni pinanja, ni gljiva. Bar 3-4 puta ukoliko box nema rupe za pasivno luftiranje.
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
jtrax
rank5
Postovi: 180
Pridružen/a: 19.01.2011, 10:37
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la jtrax »

@delirium

Meni je došao jednom nevidljiv print hehe. Mislio sam da nema nicega ali sam probao svejedno malo postrugat i ubaciti. Bilo je uspješno. Ubaci normalno. Ne trebas 3 ml. Dovoljno je malo vjeruj mi. Krene sporije ali stignes
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Chegi »

Kako da procenim da li ima dovoljno vlage u boxu tj da li treba da isprskam malo supstrat?
Sobzirom da mi je MNOGO veci box u kome stoji kutija sa koloniziranim kokosom nego sama kutija, uopste nema kondenzacije od vlage kada otvorim box. Ne mogu da zakljucim da li je povrsina vlazna ili suva jer je previse micelija, jedino mogu da primetim da nije SKROZ suvo zato sto je kokos i dalje tamno braon boje,kao zemlja.
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Zgubidan »

Ako je mnogo veća znači da se supstrat više i brže isušuje u njoj. Veličina nema veze sa kondenzatom na stjenki, samo postotak vlage.. Kondenzata možda nema jer je vruće vani pa se ne kondenzira. Može bit i 100% vlage bez kondenzata ako je izvan boxa toplije neg u boxu. Ne znam dal si već prskao box, al ako je mnogo veći, trebalo bi prskat i prije neg staviš gljive unutra. Da ne isušuje supstrat prebrzo... Pa ovak na slijepo, ja bi prskao da sam ti :)
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Chegi »

Zgubidan je napisao/la:Ako je mnogo veća znači da se supstrat više i brže isušuje u njoj. Veličina nema veze sa kondenzatom na stjenki, samo postotak vlage.. Kondenzata možda nema jer je vruće vani pa se ne kondenzira. Može bit i 100% vlage bez kondenzata ako je izvan boxa toplije neg u boxu. Ne znam dal si već prskao box, al ako je mnogo veći, trebalo bi prskat i prije neg staviš gljive unutra. Da ne isušuje supstrat prebrzo... Pa ovak na slijepo, ja bi prskao da sam ti :)
Evo prsnuo sam par puta u box,valjda ce sve biti kako treba :D

Na par mesta u boxu sam zapazio na supstratu kao svetlo braon boju ali ne mogu da zakljucim da li su pinovi ili nesto drugo,nadam se pinovi :)


EDIT:Jos jedna stvar koju sam zapazio na boxu a nigde je nisam spomenuo je da box nije hermeticki zatvoren kada ga zatvorim, nije onaj poklopac sto klikne nego je po ovom principu slika

Znaci poklopac kada stavim odozgo ove 2 plasticne drske navucem preko poklopca kao na slici i poklopac je tu ali se vidi/oseti da ima malo prostora izmedju poklopca i boxa, ne znam da li to moze da mi napravineki problem ali nadam se da ne moze sobzirom da nemam izbor do daljnjeg :) Razmisljao sam eventualno onu providnu foliju za hranu da razvucem preko boxa pa onda tke da poklopim kako bih bio siguran da je sve kako treba :-?
Avatar
Klaypex Delusion
rank5
Postovi: 186
Pridružen/a: 16.06.2013, 12:08
Ima zahvala: 2 puta
 pohvaljen: 33 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Klaypex Delusion »

Da li netko ima iskustva sa običnom zobi !? Jel je ok da zamjeni raž ili ima nešto što što bi mu se zamjerilo !?
"Since that day, I haven't been the same" :mushroom:
Morticia
rank1
Postovi: 2
Pridružen/a: 02.06.2015, 21:22
Ima zahvala: 5 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Morticia »

Bok, ekipa. Stvarno ste zakon i puno ste mi od pomoći. Već par tjedana čitam o uzgoju magičnih gljiva pa evo i mene sa pitanjcem.
Inokulirala sam spore PC 7.6. u 6 tegli sa 80% raži i 20% neoljuštene zobi. Za sada se počelo bijeliti samo u njih 4 (jako malo) i razmišljam jesam li napravila dovoljan otvor za zrak na poklopcu. Na svakoj imam samo po jednu rupicu promjera oko 2mm na poklopcu, kroz nju je provučena sintetička vata. A sada pitanje_
Da li kroz tu rupicu ulazi dovoljno zraka ili da u sterilnim uvijetima sutra probušim po još nekoliko njih i prelijepim mikroporeom, (ovaj puta bez sint. vate tako da ništa ne guram unutra)?
Ide mi dosta sporo, a temp je u redu, mislim da je to zbog nedovoljno zraka ili?
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Zgubidan »

Nije sporo zbog premalo zraka, tak da nemoj bušiti..
Nemam pojima za zob, al mislim da bi išlo..
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Avatar
semperviva
rank2
Postovi: 35
Pridružen/a: 07.04.2015, 16:50
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la semperviva »

Stavila sam tegle na koloniziranje 20.5. i do sad se samo jedna kolonizirala, samo nisam sigurna jel do kraja... Kako da to prepoznam? Raž/proso je sa svih vidljivih strana u teglici omotan micelijem ali ne znam šta je u sredini, jel se zrnje koloniziralo, kako da budem sigurna?

Trebala bi to pomješati s kokosom i to samo ovu jednu teglicu za početak probno jer se ostale dosta sporo razvijaju (pretpostavljam da je to što sam kombinirala raž i proso, proso je napravio sve to dosta kompaktnim, na 30% kolonizacije nisam mogla protresti teglu uopće)

U hypnovom guideu piše "Omjer koji je najprikladniji za korištenje je ~150 grama suhog kokosa za 1 litru nekoloniziranog zrnja"

E sad, nemam pojma koju količinu kokosa da upotrijebim... jer nisam izvagala zrnje kad sam ga stavljala u tegle... po mojoj procjeni sve skupa imam oko 700gr zrnja a u ovoj maloj teglici mooožda 100gr. šta sad? odokativnom metodom ili da izvažem sadržaj teglice pa da računam? Nemam pojma ni kako da preračunam grame u litre zrnja... ah... :D

Heeeeeelp :((
Odgovori