Psihodelici i vegeterijanstvo

Mmmmmm...što se to u kuhinji sprema?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Veganstvo

Post Postao/la HypnoToad »

Kao što sam prije rekao, stotine tisuća godina razvoja u takvim uvjetima. Sasvim dovoljno vremena da se ljudsko tijelo privikne na promjenjene uvjete.
S druge strane, u našim krajevima do pred 100 godina niti je bilo frižidera niti aviona da zimi dovoze svježe voće i povrće.
Daj mi neki legitimni primjer dugotrajnog veganstva iz povijesti Europe.
Ne kažem da nema ekstrema, ljudsko tijelo je prilagodljivo i učinit će sve kako bi preživjelo, ali to je vrlo daleko od optimalnog funkcioniranja.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Veganstvo

Post Postao/la Devil'sChase »

Kao što sam prije rekao, stotine tisuća godina razvoja u takvim uvjetima. Sasvim dovoljno vremena da se ljudsko tijelo privikne na promjenjene uvjete.
Heh, a možda su oni bili "prvi", a mi se stotinama tisuća godina privikavali na meso :bigsmilee:
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Veganstvo

Post Postao/la HypnoToad »

Velika većina nutricionista i antropologa smatra da je glavni faktor zaslužan za rast i razvoj naših mozgova u odnosu na gorile i ostale primate omega3 masne kiseline. A njih smo počeli unositi s udaljavanjem od ostalih primata i postupnim uvođenjem životinjske hrane u prehranu. Jer činjenica je da je naš probavni sustav bolje prilagođen probavi upravo voća i oraha, nego mesa i sličnoga. Problem je jedino što su se neki drugi organi navikli dobivati nutrijente kojih nema u biljkama, i koje nemožemo sami sintetizirati.
Stanovnici indije i sličnih krajeva su oduvijek boravili u krajevima bogatim biljnom hranom tijekom cijele godine, a uz to i mnogim začinima i dodatcima koji su sadržavali važne mikroelemente, i uspjeli su se prilagoditi na takav način prehrane.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Veganstvo

Post Postao/la luther7hrol »

Ljudsko tijelo je potpuni biljojed, i po zubima i načinima žvakanja, i po dužini probavnog sustava. Vjerojatno može provariti tu i tamo neku životinju, ali ne vjerujem da su stalni mesojedi baš jako zdravi. Da nas je priroda stvorila da budemo mesojedi, bili bismo pravi grabljivci s kandžama i raljama.

Smatram da obrok treba zaslužiti,
jer dok god si olakšavamo i koristimo industriju bilo kakve vrste, odnosno hranu u koju nismo uložili ništa svoga, sve se dalje odmičemo od Majčice. Možda bi izgledalo "neefikasno" stalno morati vrebati plijen kada želimo, ali svakako bi bilo prirodnije, nego ovako, kako danas živimo. Vjerujem da smo se evolucijski morali najviše hraniti plodovima i biljkama, ali kada smo bili prinuđeni zimom ili drugim teškim uslovima, ulovili bismo plijen.

Osobno, otkako sam bio mali, osjećao sam krivnju zbog jedenja mesa. Uvijek su me prisiljavali, kao i druge klince, da jedem, ali meni je to uvijek ostalo traumatično.
Ta krivnja morala je biti nešto iskonsko, a ne naučeno; iz nekog razloga dijete suosjeća sa životinjama.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Veganstvo

Post Postao/la HypnoToad »

Upravo to, probavni sustav i zubi su nam slični primatima, znači za plodove različitih vrsta, ali kako su nai preci pomalo emigrirali na sjever, bili su prisiljeni hraniti se ribom, jajima i manjim životinjama, a to je onda izazvalo nagle promjene u našim organima, a pogotovo mozgu.
A i to šta kažeš, krivnju jedenja mesa sam i sam često osjećao, zato ga više uglavnom ne jedem.
Čest argument vegetarijanaca je da ne bi smio jest nešto ako nisi sam spreman to ubiti i pripremiti za jelo. I sa tim se potpuno slažem, zato je moj izbor riba koju sam osobno lovio, ubijao i čistio, nebrojeno puta i na različite načine.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Veganstvo

Post Postao/la luther7hrol »

Slažem se s tobom, sve osim dijela o evoluciji mozga zbog jedenja mesa. Mislim da su za našu naglu evoluciju mozga zaslužni Anunnaki i orgonski implant koji su nam ugradili još prije nekoliko desetaka tisuća godina, baš kada je primjetna rupa u evolucijskom lancu koju znanstvenici nikako ne mogu skontati, zato što isključuju dokaze koji su očigledni i posvuda :-)
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Veganstvo

Post Postao/la HypnoToad »

=)) =))
Dobro, u to se neću petljat, ali možda su onda oni tim promjenama uzrokovali da trebamo više omega3 masnih kiselina i jedemo meso. ;)
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Veganstvo

Post Postao/la luther7hrol »

Možda oni uživaju u energiji koju stvaramo i zračimo dok jedemo meso, pa smo im tako ukusniji kad nas klopaju letači ;) =))

BTW ne bi li aminokiselinama trebali biti bogate raznorazne sjemenke biljaka?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Veganstvo

Post Postao/la HypnoToad »

Imaju, pogotovo orasi, bademi i još par njih, ali ne u dovoljnim količinama i u točnom obliku koji nam je potreban. Ali mogu biti privremena zamjena, može se i godinama i desetljećima hraniti njima prije nego bi se počeli pojavljivati značajniji problemi.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Veganstvo

Post Postao/la luther7hrol »

Postoji sjajna kombinacija svih tih aminokiselina koje su nam potrebne, baš one se dobivaju mješavinom koncentracije goji bobica, noni soka i ulja divljeg aljaškog lososa, zove se Kyäni NitroFX, malo je skuplji ali jako, jako moćna stvar. Možda bi kombinacija superhrane, jedne vrste ribe, orašastih plodova i raznoraznog voća i povrća bila odlična stvar.
Odgovori