Psihodelici i vegeterijanstvo

Mmmmmm...što se to u kuhinji sprema?
zen promotor
rank1
Postovi: 5
Pridružen/a: 24.01.2014, 21:06
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 1 put

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la zen promotor »

Vegentarijanstvo je u mome vidu jedno veliko nista. Vegani su pravi ;) Vise zivotinja da svoje zivote, tj. budu im prisilno oduzeti za proizvodnju mlijecne industrije i ostalih nazovi civiliziranih proizvoda. U onsnovnoj skoli dica se uce da su ljudi svezderi sta je zapravo laz. Ljudi su poceli jesti meso otprilike taman kad su poceli gubiti svoju povezanost s prirodom. Postoje primitivni narodi koji jedu meso ali pogledajte malo znacaje njihovih rituala prije lova i njihov vid o ubijanju zivotinja. Takva populacija nikad nece ne iskoristit i zadnji dio zivotinje. Danasnja kupovina mesa u ducanima je ispiranje mozga i stvar psihologije jer kada vidite biftek upakiran vi necete vidit kravu koja je propatila da bi taj komad mesa bio tu, a najvece zlo su reklame o uzgoju stoke gdje vidite zivotinje koje sritno setaju pasnjacima , a ubiti zive u 3 m kvadratna. Pokazite postovanje prema prirodi!
“It is the power of the mind to be unconquerable.”
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Veganstvo

Post Postao/la luther7hrol »

Ima li ovdje vegana? Zanima me što je s unosom joda kod vegana pošto koliko mi je poznato veganima obično fali joda pogotovo izbacivanjem soli. Nije mi najjasniji taj dio sa soli, ja koristim samo zdravu, neprocesiranu sol (himalajsku), mislim da je ona jako zdrava.
Koliko mi je poznato vegani obično izbacuju sva ulja iz prehrane. Ovo mi baš nije dokraja jasno zato što su po meni ulja konoplje, kokosa i maslinovo nešto najzdravije a uz to i fenomenalnog okusa, a potpuno su prirodni.

Što je sa drugim začinima u veganstvu?
Spreman sam izbaciti većinu mliječnih proizvoda ukoliko uspijem napraviti biljno mlijeko.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Veganstvo

Post Postao/la HypnoToad »

Ja već jako dugo i detaljno proučavam nutricionizam i pokušavam otkriti idealnu prehranu, i jedno vrijeme sam bio jako zainteresiran i za veganstvo. Nažalost, sada sam duboko uvjeren da ovakav način prehrane nije održiv i ne daje našem tijelu sve što mu je potrebno. Svi načini, od sirove prehrane, isključivo voća i oraha, do onog najgoreg oblika sa 'zamjenama za meso' od otrovne soje i ostalih industrijskih biljnih proteina.
Mi danas kao 'prosvijetljeni' ljudi prečesto poričemo našu prirodu i želimo pobjeći od nje, tužno je što je to kod vegetarijanstva i veganstva najčešće iz razloga moralne nadmoći. Veći čovjek će priznati da evolucijski trebamo neke proteine i masne kiseline životinjskog podrijetla, i pokušati da je sve to manje štetno za okoliš i ostala živa bića. Ja sam za sebe osobno odgovor pronašao u plavoj ribi, koja ima sve što nam je potrebno u najboljem obliku, naravno uz ostatak prehrane bazirane na povrću i legumima.
Mliječne proizvode bi trebalo izbjegavati u širokom luku, još svježi sir i kefir mogu proć, ali laktoza nikako. Kao i voće, to nam je isto prehrambena industrija prodala foru kako nemožemo bez voća i trebamo ga jesti svakodnevno.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
muscaria
rank5
Postovi: 182
Pridružen/a: 28.10.2012, 17:47
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 39 puta

Re: Veganstvo

Post Postao/la muscaria »

Slabo znam o toj temi, ali nikako ne mislim da je himalajska sol "jako zdrava". Prije bih rekao da je "manje štetna" od naše bijele kuhinjske!
Peace, Love, Sharing & Understanding
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Veganstvo

Post Postao/la luther7hrol »

Muscaria, smatraš li da nikakva sol nije zdrava? Himalajska sol je potpuno prirodna, skuplja se rukama i neprerađena je za razliku od ove naše kemijske kupovne "soli".
Primjetan je učinak koji ima na opuštanje tijela i uma kada se himalajska sol gori u aroma-lampi. Toliko me omami i opusti da je to milina. Zrak miriši na čisti morski i planinski i kao da se pročiste sve loše energije u prostoru.

Hypno, meni se isto čini da je nekakav oblik veganstva, ali uz frišku ribu i biljna ulja, najbolje rješenje. Obožavam plodove mora, ali sam protiv industrijskog lova na iste.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Veganstvo

Post Postao/la HypnoToad »

Ma kod nas je lov još dobar. Pogotovo što se tiče plave ribe, ona raste brzo, hrani se sitnim organizmima i lovi se plivaricama koje ne uništavaju dno niti jedinke ispod određene veličine. Lovostaj im da sasvim dovojno vremena da obnove brojeve. Koče uništavaju sve na što naiđu, sitnu ribu, dno, ostale, 'ekonomski beznačajne' organizme i sve što se lovi na taj način treba bojkotirati. Isto treba izbjegavati ribu i rakove iz uzgoja, pogotovo ono smeće iz jugoistočne Azije.
Uravnotežena prehrana nema premca. Trebamo prihvatiti ono što nam je evolucija nametnula na najbolji način koji možemo, a ne pokušavati pobijediti prirodu. Pogotovo mi iz klimatski umjerene Europe, naši preci su se hranili prema godišnjim dobima stotine tisuća godina, ovi iz Afrike i Indije su imali svo to vrijeme da se naviknu na prehranu daleko bogatiju biljkama.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Veganstvo

Post Postao/la Psychonaut »

Ono sto jedemo ima suptilan uticaj na to kako se osjecamo. Ako covjek nije osjetljiv na takve stvari onda je svejedno sta jede. Ali ako je osjetljiv i ako primjeti razliku u tome kako se osjeca, onda problemu ishrane moze pristupiti eksperimentalno, i odabrati ishranu koja mu najvise odgovara.
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Veganstvo

Post Postao/la HypnoToad »

Ne slažem se s tim. Svi imamo vrlo slične nutritivne zahtjeve, koji ovise jedino o načinu života i razini fizičke aktivnosti. Ali osnovne gradivne jedinice, uključujući proteine, masne kiseline, minerale, vitamine i mikroelemente svako ljdsko fizičko tijelo treba za optimalan rad.
Ako netko 'nije osjetljiv' na to što jede samo znači da ne sluša i zanemaruje svoje tijelo.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
muscaria
rank5
Postovi: 182
Pridružen/a: 28.10.2012, 17:47
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 39 puta

Re: Veganstvo

Post Postao/la muscaria »

Upravo to Luther! Hoću reći da treba izbjegavati bilo kakvu sol jer je mala razlika između himalajske i ove naše stolne soli. Glavni sastav im je NaCl (95-98%)a ostalo su drugi elementi koji zapravo čine razliku između te dvije soli. To da je himalajska sol zdrava je samo marketinška fora.
Peace, Love, Sharing & Understanding
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Veganstvo

Post Postao/la Psychonaut »

HypnoToad je napisao/la:Ne slažem se s tim. Svi imamo vrlo slične nutritivne zahtjeve, koji ovise jedino o načinu života i razini fizičke aktivnosti. Ali osnovne gradivne jedinice, uključujući proteine, masne kiseline, minerale, vitamine i mikroelemente svako ljdsko fizičko tijelo treba za optimalan rad.
Ako netko 'nije osjetljiv' na to što jede samo znači da ne sluša i zanemaruje svoje tijelo.
Kako onda objasnjavas da postoje ljudi koji provedu citav zivot bez da jedu meso(skoro cijela Indija, 15% svjetske populacije), i zive skroz normalno? Ili da postoje ljudi sa jos drasticnijim dijetama (npr. budisticki monasi) koji su u stanju da obavljaju fizicke poslove, da se bave sportom (npr. shaolin kung fu), a uz to su odlicnog zdravlja?
Pozivam te da budes moj ucitelj
Odgovori