Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la shroomko »

Možeš u trgovini pitati da li imaju koju kartonsku kutiju viška, izrežeš gornju stranu i prekriješ plastičnom folijom i izrežeš rupe za ruke. Pošpricaš izbjeljivačem (ubija sve) ili barem očistiš stranice alkoholom (ubija bakterije, spore ne).

Ovo ti je najbitniji korak jer ako sad uneseš kontaminacije ili ubiješ spore nijedan sljedeći korak ti neće uspjeti. Zato dobro prouči sve i napravi sve što možeš da imaš što sterilnije uvjete.
Tengu
rank3
Postovi: 67
Pridružen/a: 21.08.2012, 15:36
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Tengu »

Pozz,

frend mi je poklonio 20l gnoja od kalifornijskih glista kao kupljeno je u Pevecu mislim, piše jedino da je 100% eko na amabalaži, e sada šta s time dali to pasterizirati prije uporabe ili sterilizirati?!

Gdje nabaviti vrećice za pečenje (pasterizacije radi) nisam baš naletio po dućanima nja njih i koliko to košta?

Hvala unpr.
Avatar
DarthSquirrel
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 05.07.2012, 12:50
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la DarthSquirrel »

Postovanje clanovima foruma.

Ovo mi je sad vec drugi pokusaj, imao sam jedan neuspeo pre izvesnog vremena,ali sve se kontaminiralo, kacio sam i slike u ovoj temi sa pitanjem sta da radim.
Ovaj put sam odradio sve mnogo pedantnije i gotovo identicno uputstvu, zasejao sam u prvoj turi 2 tegle sa Thai sporama i 2 tegle sa Keepers Creeper sporama.
Posle puna 4 dana od zasejavanja, u tegli jednoj zasejanoj sa Keepers Creeper sporama, koja je stajala na konstantnih 27C su se pojavile povrsinski 2 bele fleke, cupkave ali potpuno bele i dve takve na sredini tegle do zida, sve 4 su na razlicitim stranama, a primecuje se na jos par mesta bleda paucina.
I u drugoj tegli sa istim sporama koja je stajala na 23C se pojavilo nesto identicno, ali u manjoj kolicini.
Posto nisam u mogucnosti da stavim slike, moje pitanje je da li je moguce da je micelijum poceo da se razvija za tako kratko vreme ili je verovatnije kontaminacija u pitanju.

Tegle su sterilisane u expres loncu prateci uputstvo...

Hvala unapred
Avatar
Leo montes
rank3
Postovi: 70
Pridružen/a: 03.11.2010, 10:39
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 20 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Leo montes »

Evo jednog kratkog i jednostavnog pitanja od mene...

Kod pripreme raži , da li je samo natapate u vodi 24h ili, kako sam primjetio da ekipa na shroomery-u radi, i kratko prokuhate (čisto da voda zavrije, dakle cca 5min) ?

Dilema je sljedeća. Dosad sam prokuhavao i primjetih da kuhanje dodatno omekani zrno, što je logično onda zaključiti da mica lakše "zagrize" zrno.
To što je zrno mekše, a sadrži i više vode, dovodi do problema sa sušenjem prije punjenja u tegle, a samim time povećava mi se broj wet-spotova.

Sad sam upravo pripremio par teglica samo sa natapanjem 24h i ispiranjem, dobro posušio (čistim ručnikom), i sad mi se čini da su zrna štoviše i presuha u tegli.

U svakom slučaju, zanima me vaše razmišljanje na tu temu :)

Hvala i lp !

L.m.
Nature will persist without us. Will we without her?
Avatar
DarthSquirrel
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 05.07.2012, 12:50
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la DarthSquirrel »

Jos jedno pitanje, vezano za kolac od rizinog brasna i vermikulita...

U temi vezanoj za to RED kaze da stavimo pola-pola vermikulit brasno, medjutim meni to nekako deluje previse brasna sad kad sam vec napravio, ne znam da li ce to imati dovoljno vlage.

Vermikulit sam prema savetu natopio vodom, zatim rucno ocedio tako da bude vlazan, ali ne mokar i zatim ga dobro izmesao u promeru 50:50 sa integralnim pirincanim brasnom, stavio sam u 4 case pokrio slojem suvog vermikulita i evo upravo su u expres loncu na sterilizaciji...

Pa ako nisam previse dosadan, a moram da budem jer sam resio ovaj put da uspem, zanima me da li to moze da prodje tako kako sam uradio ili da odmah prekidam i da ne trosim spore na to...

Inace u onim teglama zasejanim Keepers Creeper sporama za koje sam postavio pitanje juce, nista se preterano nije promenilo, osim sto su se malo prosirile bele fleke, gusce su i potpuno bele, ali i dalje vataste da ne kazem paucinaste strukture jer vise lici na gustu vatu...Jednu teglu sam muckao, u slucaju da je u pitanju micelijum, a drugu sam resio da ostavim tako pa da vidim sta je bolje...

A pored toga u jednoj od 2 tegle sa Thai sporama sam jutros video jednu bledu belu fleku pri zidu tegle, tako da cekam da vidim na sta ce to da ispadne...

Hvala unapred na odgovoru
Avatar
Leo montes
rank3
Postovi: 70
Pridružen/a: 03.11.2010, 10:39
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 20 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Leo montes »

Evo posto pratim ovu temu iscekujuci odgovor na moje pitanje , da usput odgovorim na jedno tvoje :)

Te bijele mucice sto spominjes.. micelij moze i nemora tako izgledati. Može biti rizomorfičan (korjenast, žilast) ili pufast/mucast (neznam naziv).

U svakom slučaju, 2 karakteristike ga razlikuju od plijesni. Prvo je to, da plijesan ukoliko je bijela, takva je samo kratko vrijeme, kad počinje, a kasnije sivi.

Drugo i najsigurnije je brzina rasta. Ukoliko se radi o plijesni, budi siguran da ce ti prekrit pola, ako ne i cijelu teglu kroz tjedan dana.

Dakle, ukoliko nastavi rasti sporo, i zadrži bijelu boju, onda je micelij :thumbsup:

Glede omjera sa rižinim brašnom, omjer je ok, samo neznam sta je pirincano brasno :/

Lp!
Nature will persist without us. Will we without her?
Avatar
DarthSquirrel
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 05.07.2012, 12:50
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la DarthSquirrel »

Hvala na odgovoru, zasad ne napreduje brzo, bar ne onoliko koliko bih ja zeleo ako je mica :) , a pirincano brasno je isto sto i rizino brasno tacnije pise na kesi integralno rizino brasno bez glutena, valjda je to to sto mi treba?

Evo ga link ka indenticnom proizvodu koji sam ja koristio... pirinac = riza...

http://www.biospajz.rs/integralno-pirin ... 00-gr.html
Avatar
Leo montes
rank3
Postovi: 70
Pridružen/a: 03.11.2010, 10:39
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 20 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Leo montes »

Ja sam ovo koristio kod izrade Brown Rice Flour teka.

http://online.konzum.hr/images/products ... 80200l.gif

Mislim da je ovo tvoje ista stvar.

Pripazi da je brašno krem-smeđe, ne bijelo.


Lp!
Nature will persist without us. Will we without her?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Red »

Leo, namakanje jeste dovoljno, 24 h. no neki vole odraditi dodatnu pasterizaciju pa sterilizaciju sa zrnom, više radi moguće kontaminacije...

Iako ti izgleda suho, namakanje je odradilo svoje ;)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Leo montes
rank3
Postovi: 70
Pridružen/a: 03.11.2010, 10:39
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 20 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Leo montes »

Hvala ti , sad si me smirila malo :)

Al stvarno, da znaš kolko sam tegli već bacio zbog prokletog wet spota , grrr :eevil:
Nature will persist without us. Will we without her?
Odgovori