Ecuador y Brasil, prueba I.

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la luther7hrol »

oseloth je napisao/la:Od četvrtine printa možeš napraviti 10ml špricu a sa njom napikat deset tegli.

Glowbox nikad isam koristio. Kuoi isosan u ljekarni. Rastopi propisano na nešta vode i to stavi u špricaljku. Sve lijepo sa time pošpricaj i steriliziraj. Doslovno i zrak oko sebe. Rukavice na ruke i nećeš imati problema. Najbitnije od svega je kvalitetna sterilizacija medija.
Hvala svima na odgovorima! :)
Postoji li opasnost da klor iz Izosana, kao i alkohol, ubije spore ukoliko dode u kontakt s njima, a da nije ispario?
Avatar
oseloth
rank13
Postovi: 585
Pridružen/a: 19.07.2011, 00:31
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 64 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la oseloth »

Pa ako je špricano po stolu ne bi ni trebalo doći u kontakt. Iglu čisti alkoholom ili plamenom. Isosan treba ostaviti 2-3min pa prebrisati i nemaš problema. Ja s time sve steriliziram.
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la luther7hrol »

Napravio sam glovebox i sterilizirao ga izosanom dobro iznutra i izvana, pretpostavljam da proces ne treba ponavljati svako malo ako ne otvaram poklopac vec ovaj box mogu koristiti duže vremena bez opasnosti od kontaminacije?
Avatar
oseloth
rank13
Postovi: 585
Pridružen/a: 19.07.2011, 00:31
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 64 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la oseloth »

Sa svakom novom turom tegli nova sterilizacija
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la luther7hrol »

O.K. Još jedna stvar koja mi je ostala nejasna: trebam li izbušiti rupice za kisik u poklopcu gornjeg kontejnera (inkubatora)?
Avatar
Homunculus
rank4
Postovi: 118
Pridružen/a: 06.05.2013, 09:27
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 38 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la Homunculus »

Poželjno je izbušiti par rupa na vrhu za pasivnu izmenu vazduha (možeš ih zatvoriti filter- vatom ili micropore trakom) i još nekoliko pri dnu za izlazak CO2. Naravno, ovo ne zamenjuje aktivnu izmenu vazduha koju postižeš luftiranjem boxa...inače glavna prednost GloveBoxa nije u njegovoj sterilnosti (iako je dobro da se dezinfikuje alkoholom ili nekim drugim sredstvom) već u tome što obezbeđuje nepomičan vazduh unutra (za razliku od sobe gde svakakve gadarije lete naokolo).
“Stop consuming images and start producing them.”
Terence McKenna
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la luther7hrol »

Sada mi je mnogo toga jasnije. Osim jedne stvari: ako stavim samo centimetar vode u ekspres lonac (guide), nece li ona uskoro ispariti pa je neće biti dovoljno za sterilizaciju? Osim toga, imam ekstremno stari tip lonca, s kojim još nisam ni radio, tako da postoji opasnost da stvar ode u zrak ako vode nestane. Mogu li sigurno staviti više vode, dok god nečim podižem stvari iznad razine nje? I još nešto, trebam li pritisak ispuštati spuštanjem ventila (bilo je na temi kontaminacija, Shroomko: "Upališ ekspres lonac i ventil ostaviš gore (otvoren), kad počne pištati pustiš još 5 minuta i onda spustiš poklopac, pričekaš još malo da počne pištati i tek tada štopaš 2 sata. Svrha svega toga je da se lonac ravnomjerno zagrije." ili da slijedim video guide po kojem savjetuju da se ništa ne dira nego ostavi preko noći da pritiak sam ode iz lonca? :-?
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la dr.manijak »

Stavi vode toliko da kada ubacis tegle ona bude malo manje od polovine visine tegli, recimo 1.5/4 visine tegle.

I
I
I
I
I
I--------Voda
I
I
I
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la luther7hrol »

Jesam, hvala, Dr. Manijak! Drž'te mi fige, a ako se ne javim nakon ovoga znači da sam:
A) odletio u zrak skupa s loncem (permanentno)
B) poklopac je izletio i pogodio me u čelo, ostavljajući me amnetičnim (privremeno)

;)
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la luther7hrol »

:-? Još sam čitav, ali... ventil sam, prema jednome uputstvu sa foruma, ostavio skroz uspravno (prema gore), i lonac dugo nakon sto je voda provrila, nije počeo pištati. Iznutra izlazi nešto pare oko tog ventila. Pomislio sam da je možda preotvoren, no nisam htio riskirati sa spuštanjem zbog opasnosti od ekplozije. Radi se o onim antiknim PC, bez gume i bez tlakomjera, a zaista nigdje nemam uputstvo od istoga...
Odgovori