Lucidno sanjanje

Proširimo horizonte
Odgovori
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Lucidno sanjanje

Post Postao/la Red »

Lucidno sanjanje

Gotovo trećinu života provedemo spavajući. Nekima je to vrijeme ispunjeno živopisnim snovima, neki imaju noćne more, neki su uvjereni kako uopće ne sanjaju, a neki (ma koliko to čudno zvučalo) odlaze na spavanje kako bi se u snu - probudili. Ovi posljednji nazvaju se još i oneironautima (od grčkog “istraživači snova”) ili lucidnim sanjačima.
Jedan od najpoznatijih oneironauta je američki znanstvenik Steven LaBerge, osnivač Instituta za lucidno sanjanje u Californiji. “Lucidni sanjači mogu svjesno utjecati na događaje u snu”, objašnjava LaBerge, “Mogu stvarati i preoblikovati objekte, ljude, situacije, svjetove, čak i sami sebe. Prema standardima fizičke i društvene stvarnosti, mogu činiti nemoguće.”
No krenimo redom…

slika

Što je to lucidan san?

Lucidan san je san u kojem je čovjek svjestan da sanja.
Većina ljudi je imala naznake lucidnosti u snu barem jednom u životu. Najčešće se to događa kada sanjamo da nam prijeti neka opasnost pa se shvativši “da je to samo san” brže bolje odlučimo probuditi. Ali, ako je to samo san, a mi smo ti koji sanjamo, zašto umjesto da se probudimo ne bismo odlučili nastaviti sanjati? Ovaj put - ono što želimo.

Mogu li se snovi kontrolirati?

Obično uz lucidnost ide i određeni stupanj kontrole nad tijekom sna. Koliko je kontrole moguće razlikuje se od sna do sna i od sanjača do sanjača. Vježba pridonosi ispoljavanju kontrole nad zbivanjima u snu. U najmanju ruku, lucidni sanjači mogu birati kako žele reagirati na događanja sna. Na primjer, umjesto da pokušate izbjeći neku opasnost kao što prirodno radite kada ne znate da sanjate, možete odlučiti da se suočite licem u lice sa zastrašujućim likom iz sna, znajući da vam to ne može štetiti. Čak i toliki stupanj kontrole može preobraziti san iz često zastrašujućeg, frustrirajućeg ili izluđujućeg iskustva u kojem ste bespomoćna žrtva, u iskustvo u kojem privremeno možete odbaciti brige i oprez budnoga života i uživati jedinstveno zadovoljstvo potpune slobode. S druge strane, neki ljudi uspijevaju u lucidnom sanjanju postići takav stupanj majstorstva da mogu stvoriti bilo kakav svijet, proživjeti bilo koju fantaziju i iskusiti sve što zamisle!

Da li svatko sanja?

Svatko sanja. Svi ljudi (zapravo, svi sisavci) imaju REM spavanje. Većina snova dešava se tijekom REM spavanja.To se pokazalo kada su budili ljude u različitim stupnjevima spavanja i pitali ih jesu li sanjali. U 85% buđenja iz REM spavanja ljudi su izvještavali da su sanjali. Nakon buđenja iz drugih faza spavanja (skupno zvanih ne-REM spavanje) rijetko ima izjava o sanjanju. REM spavanje se tijekom noći izmjenjuje s ne-REM spavanjem u ciklusima koji traju oko 90 minuta. U tipičnom 8-satnom spavanju provest ćete oko sat i pol u REM spavanju razdijeljenom u četiri ili pet "REM perioda", u trajanju od 5 do 45 minuta. Većinu snova zaboravljamo. Neki ljudi nikada se ne sjećaju snova dok drugi svake noći pamte pet ili više. Pamćenje snova može se razviti odnosno poboljšati i to je neophodno za učenje lucidnog sanjanja.

Da li lucidno sanjanje ometa funkciju normalnog sanjanja?

Lucidno sanjanje je normalno sanjanje. Tijekom lucidnog sanjanja mozak i tijelo su u istom fiziološkom stanju kao i u najobičnijem ne-lucidnom sanjanju, to jest, u REM-spavanju. Sanjanje je rezultat aktivnosti mozga dok su tjelesna osjetila isključena za vanjski svijet. U takvom stanju, i tipično tijekom REM spavanja, um stvara iskustva iz trenutno aktivnih misli, briga, sjećanja i fantazija. Snovi nisu unaprijed stvorene priče već se kreiraju dok se krećete kroz njih. Spoznaja da sanjate jednostavno vam dozvoljava da usmjerite san u konstruktivnom i pozitivnom smjeru, kao što usmjeravate misli dok ste budni. Dalje, lucidni vam snovi mogu dati čak više informacija o vama samima nego ne-lucidni snovi, jer možete promatrati razvoj sna iz svojih osjećanja i sklonosti, dok ste svjesni da sanjate i da se san rađa u vama. Pogrešno je stajalište da su snovi nesvjesni procesi koji trebaju takvi i ostati. Vaša budna svjesnost je uvijek nazočna u vašim snovima. Da nije, ne biste mogli upamtiti sne, jer možete upamtiti samo događaj koji ste svjesno iskusili. Dodatna "svjesnost" lucidnog sanjanja nije ništa drugo nego svjesnost da sanjamo.

Zašto imati lucidne snove?

Kako bi vam se svidjelo da možete bez ikakva rizika iskušati apsolutno bilo što?
Zakoni fizike i društva u snu ne djeluju. Jedina ograničenja su dosezi vaše imaginacije. Veliki dio mogućnosti sna izgubljen je jer ljudi ne prepoznaju da sanjaju. Kada u snu nismo lucidni, mislimo i ponašamo se kao da smo u budnoj stvarnosti. To može voditi u bezrazložne frustracije, konfuzije i rasipanje snaga, i u najgorem slučaju, u zastrašujuće more. Naši krivo usmjereni napori da obavimo zadatke budnoga života u snovima, imaju za posljedicu tjeskobne snove u kojima aparati ne rade kako treba, kasnimo na sastanke, zaboravljamo na važne ispite, ne možemo naći pravi put i tako dalje. Tjeskobni snovi i noćne more mogu se prevladati lucidnim sanjanjem jer ako znate da sanjate nemate se čega plašiti. Zbivanja u snu vam ne mogu nauditi. Lucidni snovi, osim što vam pomažu da vodite snove u zadovoljavajućem smjeru, uživate fantastične pustolovine i prevladate noćne more, mogu biti i dragocjena oruđa za uspjeh u vašemu budnom životu. Lucidni sanjači mogu promišljeno pokretati prirodni kreativni potencijal snova za rješavanje problema i umjetničko nadahnuće. Sportaši, javni izvođači, i slično, mogu se pripremati, vježbati i dotjerivati svoje izvođenje dok spavaju. To je samo blagi okus različitih načina na koji ljudi koriste lucidno sanjanje da bi proširili svoj život. Svi mi provodimo trećinu svojega života spavajući, zašto iz tog vremena ne izvući maksimum?

Znanstveni dokaz

Osim subjektivnih doživljaja, postoje i čvrsti znanstveni dokazi o postojanju ovog stanja svijesti. Naime, tijekom sanjanja, kao što znamo, tijelo miruje. Međutim, tijekom sanjanja pomičemo očne jabučice. Odatle potječe i naziv - REM faza spavanja (engl. rapid eye movement). U potrazi za dokazom o postojanju lucidnog sanjanja, Dr. LaBerge se sjetio upotrijebiti to kretanje očiju u svrhu signalizacije. Odlučio je prespavati u laboratoriju i sa svojim suradnicima se dogovorio da će, kada se u snu osvijesti, dati dogovoreni znak očima - npr. tri puta lijevo desno i dva puta gore dolje. Tijekom noći snimani su njegovi moždani valovi i pokreti očiju kako bi se utvrdilo u kojoj fazi spavanja će signal biti poslan. Rezultati ovog eksperimenta predstavljali su vrlo značajan pomak u istraživanju lucidnog sanjanja. Dogovoreni signal (što je potvrdio zapis poligrafa) je bio poslan iz REM faze spavanja. Dakle, iz faze u kojoj se događa sanjanje. To je bio čvrsti dokaz da je lucidno sanjanje stvarna pojava, a ne nešto što nam se pričinja.

Pokreti očima su, dakle, poveznica između svijeta budnosti i svijeta sna. Gledamo li u lucidnom snu tenisku utakmicu, naše oči će se iza zatvorenih kapaka ritmički kretati lijevo-desno. Promatramo li polijetanje rakete, baš kao i u stanju budnosti, pogled ćemo upirati prema gore. Pokreti očima korišteni su i kao signalizacija za ispitivanje percepcije protoka vremena u lucidnom snu. Sanjači bi poslali signal, zatim bi određeno vrijeme pričekali (npr. odbrojali bi deset sekundi), a zatim poslali sljedeći signal. Ovakvim i sličnim istraživanjima pokazalo se kako vrijeme u lucidnim snovima teče približno jednako kao i u budnosti. Međutim, je li to tako i u običnim snovima? Ponekad se tijekom jedne noći zna dogoditi da odsanjamo san za koji nam se čini kako traje godinama. “Vjerujem da se taj efekt u snovima postiže istim scenskim trikom koji izaziva iluziju prolaza vremena na filmu ili u kazalištu”, objašnjava LaBerg, “Ako, na platnu ili pozornici, vidimo nekoga kako isključuje svjetlo kada sat otkucava ponoć, a zatim nakon nekoliko trenutaka tame vidimo kako isključuje budilicu dok jutarnje sunce sja kroz prozor, mi ćemo prihvatiti da su prošli mnogi sati, iako znamo da je prošlo svega nekoliko sekundi.”

Tehnike i vježbe

Lucidno sanjanje nije urođeni talent koji imamo ili nemamo, već vještina koju možemo razviti ovisno o našoj želji i ustrajnosti. Prvi korak za one koji žele pokušati lucidno sanjati je poboljšati pamćenje snova. U našoj kulturi ne obraćamo puno pažnje na snove, pa ih nismo navikli pamtiti. Najbolji postupak za poboljšanje dosjećanja snova je početi ih zapisivati. Na taj način im pridajemo značaj, što rezultira boljim pamćenjem snova. Zatim, tu postoje različite tehnike kao što je npr. "traženje znakova sanjanja" tj. pojava kojih u budnom stanju nema. Npr. - sanjamo kako letimo ili razgovaramo s pokojnom bakom. Takve stvari nas upozoravaju da se radi o snu. Radeći spisak pojava ili situacija koje često sanjamo i koje nam govore - ovo je san, ovo nije moguće u stanju budnosti, stavljamo naglasak na njih. Naučivši opažati znakove sanjanja, možemo si sugerirati da ćemo, kad god se desi ta situacija, zapitati: “Sanjam li ili sam budan?” Sjetimo li se to zapitati u snu, na pragu smo da ga učinimo lucidnim.

Nakon toga, sljedeći korak je testiranje stanja svijesti. Jedan od načina testiranja jesmo li budni ili sanjamo je poskočiti u zrak. Ostanemo li u zraku malo duže nego što je prirodno – sanjamo! Zatim, moguće je probati nešto pročitati. Obično, ako u budnom stanju pročitamo nešto, okrenemo se pa za par sekundi opet probamo pročitati, tekst je tu. U snovima, kada pokušamo dva puta pročitati istu stvar, obično se pojavi nešto drugo - promijeni se tekst ili nikako ne možemo razaznati slova. "Jednom sam se probudio iz sna u kojem se moja kontaktna leća ispavši mi iz oka, unmožavala poput neke vrste super-protozoe", piše LaBerge, "Riješio sam da ću ubuduće u takvim snovima zapaziti tu mutantnu leću kao znak sanjanja. I stvarno, postao sam lucidan u dvanaestak snova prepoznavši tu naročitu neobičnost. Svatko od nas ima svoje vlastite osobne znakove sanjanja, iako su neki od njih opće poznati, kao što je slučaj kada idemo na posao u pidžami. Primjeri tuđih znakova sanjanja mogu vam pomoći pri prepoznavanju svojih vlastitih, ali upamtite da će vaši znakovi sanjanja biti isto toliko jedinstveni kao što ste i vi sami."

Blagodati lucidnog sanjanja

Nećemo li se osjećati umorni nakon što smo bili “budni” unutar sna? “Lucidno sanjanje je obično upravo isto tako odmarajuće kao i nelucidno sanjanje”, objašnjava LaBerge, “Budući da lucidni snovi imaju tendenciju da budu pozitivna iskustva, u stvari se nakon njih možete osjećati ojačani. Koliko umorni se osjećate nakon nekog sna ovisi o tome što ste u snu činili – ako ste se do iznemoglosti nelucidno borili sa frustrirajućim situacijama, vjerojatno ćete se osjećati umornijim nego ako ste u snu shvatili da je to san i da vaše svjetovne brige u snu nisu važne.”

“Vjerojatno jedini ljudi koji ne trebaju eksperimentirati s lucidnim sanjanjem su oni”, smatra LaBerge, “koji nisu sposobni razlikovati budnu stvarnost od konstrukta njihove vlastite imaginacije. Inače, učenje lucidnog sanjanja neće učiniti da izgubite sposobnost razlikovanja budnosti i sanjanja. Upravo obrnuto, prakticiranjem lucidnog sanjanja postajemo svjesniji.”

Bezgranične mogućnosti

Ljudi često svoje lucidne snove smatraju najčudesnijim iskustvima u životu. U lucidnim snovima možemo raditi gotovo sve što smo sposobni zamisliti. Možemo naći ispunjenje kako banalnih tako i uzvišenih želja. “Možete izabrati da bančite na orgijskim proslavama, da se uzdižete ka zvijezdama ili da putujete u misteriozne krajeve”, bilježi LaBerge, “Možete se pridružiti onima koji testiraju lucidno sanjanje kao oruđe za rješavanje problema, samoiscjeljivanje i osobni rast. Ili možete istraživati implikacije učenja iz drevnih tradicija i izvještaja modernih psihologa koji nagovještavaju da vam lucidni snovi mogu pomoći da pronađete svoj dublji identitet – tko ste vi stvarno.”

ZA ONE KOJI ODLUČE POKUŠATI LUCIDNO SANJATI:

Par korisnih savjeta…

- Koliko često se upitate: “Jeli ovo san?” Jeste li baš potpuno, sto posto uvjereni kako upravo sada ne sanjate ekran i retke koje čitate? Ako si nikada ne postavljate to pitanje dok ste budni, kako ćete ga se sjetiti postaviti dok sanjate? Naviknete li se barem pet do šest puta dnevno zapitati sanjate li, tu naviku ćete ponijeti i u svijet snova. Jednom ćete se možda zapitati i odgovor neće biti “ne”, već: “Ne mogu vjerovati… Zaista se dogodilo! Ja sanjam!”
- Prije spavanja, nakon što ste “izoštrili svoju želju” za lucidnim sanjanjem, duboko se opustite. Preporučljive su vježbe progresivne relaksacije i abdominalnog disanja.
- Kako biste poboljšali prisjećanje snova, namjestiti budilicu da vas probudi u vrijeme kada najvjerojatnije sanjate. Budući se REM periodi pojavljuju u približnim intervalima od devedeset minuta, prikladno vrijeme će biti umnošci od devedeset minuta od trenutka kad ste legli na spavanje. Usmjerite se na kasnije REM periode namještajući budilicu na četiri i pol, šest ili sedam i pol sati nakon što ste otišli na spavanje.
- Želite li se zaista potruditi, preuredite vrijeme vašeg spavanja. Ako obično spavate od ponoći do šest, ustanite u četiri i ostanite budni dva sata, a zatim se vratite se u krevet i nadoknadite to vrijeme spavajući od šest do osam. Tijekom dva sata odgođenog spavanja imat ćete mnogo više perioda REM-a nego što biste imali spavajući u uobičajeno vrijeme i imat ćete povećanu vjerojatnost lucidnog sanjanja.

Često se događa da ljudi, nakon što čuju ili pročitaju kako je moguće postati svjestan unutar sna, upravo naredne noći dožive svoj prvi lucidan san. Pa, eto, ako već niste, možda je noć koja slijedi upravo savršena za jedno putovanje na mjesec ili, recimo…
No, odaberite sami.

Pogledajte film Waking Life!
slika
"A man shuffles through a dream meeting various people and discussing the meanings and purposes of the universe."

Knjige:

Exploring the World of Lucid Dreaming
slika
DivShare File - Exploring The World Of Lucid Dreaming.pdf

A COURSE ON CONSCIOUSNESSby Ian Wilson (1st Edition)
DivShare File - Lucid Dreaming.doc

Ovdje mozete naci sve knjige i filmove koji su vezani uz Lucidno Sanjanje
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
wonaabi
rank9
Postovi: 395
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:06
Ima zahvala: 185 puta
 pohvaljen: 136 puta

Re: Lucidno sanjanje

Post Postao/la wonaabi »

osim laberga toplo preporučam
http://www.scribd.com/doc/13796178/The- ... l-Rinpoche
i http://www.4shared.com/document/eAcJ8y5 ... jece_.html
te tri knjige su biblije lucidnog sanjanja

i skužio sam nedavno nekoliko naizgled glupih al vrlo praktičnih stvari vezanih uz lucidno sanjanje.
auto zbog svoje skučenosti,mogućnosti podešenja sjedala u poluležeći položaj, metalnost može imat funkciju špilje tj katalizatora lucida,astralnih projekcija.
do sad sve wildove koje sam dobio, dobio sam u autu, a češće sam pokušavao doma.
zatim još nešto što sigurno svi znaju kad se auto kreće to ima uspavljujuć učinak...
a svaki urbani šaman također zna da kad se ide u potragu za vizijom to se čini tako da jedan vozi po autocesti dok drugi leži i fokusira se na skicu zadatka koju je maminom olovkom za oči ucrto na prozor, a zatim spontano krene tonut u lucid.
nažalost ja nisam uspio izvršit zadatak ovom tehnikom al sam uspio vidit kroz zatvorene kapke.
zatim posljednje i najbitnije što sam iz nekog razloga totalno podcijenio donedavno i tako potratio previše vremena :D...kad se namjerava dobit lucid prethodno se treba postavit neku svrhu tome.
tako sam npr tražio ljek za zaušnjake(otkrio božur i neki postupak koji sam napola zaboravio)
i moć fotografskog pamćenja (što je djelomično uspjelo) :D.
na taj način su lucidi puno duži i lakše ih je pamtit.
edit:e da i još su dobar katalizator lucida, žene...kad samo ležim kraj cure ili frenice i nenajavljeno zatvorim oči i očekujem da će se iza tame pojavit ruke...one se u blicu pojave
i dalje samo treba gledat u ruke pa par detalja pa opet ruke za dobit dobar lucid.
mislim da je to zato jer i mužjaci mogu žensku maternicu iskoristit ko medij za sanjanje.
a imo sam neke skoro pa gej eksperimente da se legnem kraj frenda i pokušam dobit lucid (ah trebali ste mu samo vidit facu kad sam ga pito dal bi spavo samnom :ymdevil: ) al to nije imalo nikakav učinak.osim bolnog čmara :-?
recite ne yogi, kao drogi!
Avatar
wonaabi
rank9
Postovi: 395
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:06
Ima zahvala: 185 puta
 pohvaljen: 136 puta

Re: Lucidno sanjanje

Post Postao/la wonaabi »

imamo znanstveni pristup(la berg), istočnjački(rinpoče), indijanski(kastanjeda), a sad i zapadnjačko ezoterijski...koji je nadasve izvrstan ;;)
http://search-rapidshare.in/4shared/fil ... 97639.html
recite ne yogi, kao drogi!
Pejoteros

Lucidni snovi

Post Postao/la Pejoteros »

Zanima me da li se to vama desava ili se nekada desilo,meni konkretno nikada nije ali nastojim to izvesti.Ima par vezbica koje mozete praktikovati kako bi inicirali lucidan san ja pre spavanja jednostavno pustim da mi hiljade isprepletanih misli obuzme mozak i trudim se da projektujem svaki lik i scenu u slike,mada opterecuje glavu po malo ali to ne traje dugo brzo se padne u san,razmisljam o tome kako cu sanjati.

To je u sustini stanje u kojem vi postanete svesni da sanjate,a od vas samih da li cete nastaviti sanjati i doziveti lucidno iskustvo ili se probuditi,iskusni sanjaci mogu upravljati svojim snovima, znaju da ih prepoznaju,npr prekidaci za svetla nece raditi,odraz u ogledalu je mutan i izoblicen text u knjizi ili u novinama na istoj stranici ce uvek biti drugaciji-to su samo neki indikatori lucidnog sna,postoje mnoge stvari vezane za to,to je kao neka nauka!

E pa proverite svoje snove,mozda se nekome posreci-NEMA GRANICA LJUDSKOM UMU,DUBOKA JE TO RUPA...Lepe snove vam zelim,laku noc....zzzzzz

Ako je neko zainteresovan i nemrzi ga citati evo i koristan link :http://www.sanovnik.org/lucidni-snovi.html
Avatar
wonaabi
rank9
Postovi: 395
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:06
Ima zahvala: 185 puta
 pohvaljen: 136 puta

Re: Lucidno sanjanje

Post Postao/la wonaabi »

bem ti ćo, ovo je nešto prečudno #-o
zabrijo sam na rekapitulaciju i uspio sam dobit lucidan san ala time travel...
osvjestio sam se u jednoj vrlo realističnoj i točnoj uspomeni. imo sam iste osjećaje i identičnu okolinu, doslovce kao da sam se vratio u to vrijeme al sam mogao radit što god sam htio i tako prepisat tu uspomenu.ne sjećam se puno al bilo je jako ekstatično i prekatko :(
možda 10ak min.

ako se potrudim mogao bi sve zajebe ispravit...barem za sebe :ymsmug:
p.s žalosno je što i nakon ovog uspjeha neću svoje sanjanje imat ništa više pod kontrolom nego na samom početku :P.ako nemoš dobit wild zakurac si :D

mislim dogodilo mi se ovo već jedanput prije al scena nije bila ni približno točna...valjda ovisi o treningu rekapitulacije.kad se ove kastanjedine tehnike spoje to je nešto predobro.
sanjat rekapitulaciju i prebrisat poraz u tens preobličen u ekstaitčni ples :D
recite ne yogi, kao drogi!
Snailbong

Re: Lucidno sanjanje

Post Postao/la Snailbong »

bas si skinuh laberge-ovu knjigu pa cu pocet citat - tenks :)

frend i ja se s tim poigravamo vec godinu i vise al jedino sto sam ja najdalje
uspio je buđenje i svjestan san koji je trajao mozda 3-5 minuta ne sjecam se
tocno. spavao sam doma i nesto me probudilo al ne do kraja
nego sam ja ostao u fazi sanjanja i nasao sam se u necijem dvoristu i vocnjaku po noci ;)
_nista prvo sto sam isao radit, kolko sam citao, bilo je provjeravanje okoline, gledanje ruku itd.
test je prosao pozitivno, prvo drvo koje mi je bilo u blizini sam uhvatio s rukama
i poceo gledat lisce te ga na kraju jesti kako bih se do kraja uvjerio da dozivljavam lucidan san. :))
mislim ovo je za mene bio veeeliki napredak koji sam postigao sa dnevnikom snova svake noci i mislim da sam u tom periodu kada mi se ovo desilo kada sam izuzetno bio preko dana koncentriran na temu
lucidnog sanjanja. hah

inače moram priznat da su dnevnici sanjanja vrlo korisna stvar i da kada sam se isprakticirao
počeo sam ih više pamtiti što automatski potencira šansu buđenja u lucidnom snu

sad jos samo da se desi onaj 'pravi' :x
Znatiželjni
rank1
Postovi: 2
Pridružen/a: 28.02.2011, 20:53

Re: Lucidno sanjanje

Post Postao/la Znatiželjni »

Evo da kazem nesto o svom iskustvu kojeg sam dozivio upravo sinoc! Naravno nije mi to 1. put da lucidno sanjam, ali ovaj je bio poseban jer sam uspio skuziti da zapravo sanjam. Odvijalo se to kod mene u stanu bilo je tu puno nekakvih cudnih i ne povezanih radnji bas kao sto je svaki san. Tako prode par radnji kad odjednom mi dode u glavu da ja sanjam i da mogu radit sta mi god padne na um, odmah sam se zatrcao prema balkonu i odjednom poletio! Bio je to neopisiv osjecaj u mom trbuhu i neopisiva euforija, adrenalin, ubrzano kucanje srca, svasta mi je prolazilo kroz glavu i cijelo tijelo kad odjednom mi se pojavi neki flash kao u nekom hororu kad nesto izleti i sve se ode nizbrdo. Probudio sam se s osjecajem kao da sam skocio bungee jump! To mi nije 1. put da sam poletio u snu ali je 1. da sam to napravio svjesno
Pozdrav ;)
Avatar
xarabas
rank4
Postovi: 123
Pridružen/a: 16.09.2010, 16:36
Ima zahvala: 31 put
 pohvaljen: 25 puta

Re: Lucidno sanjanje

Post Postao/la xarabas »

wannabe je napisao/la:metalnost može imat funkciju špilje tj katalizatora lucida,astralnih projekcija.
do sad sve wildove koje sam dobio, dobio sam u autu, a češće sam pokušavao doma.
Tek sad vidio ovo.
Mozes mi samo poblize pojasniti povezanost metala s lucidnim sanjanjem tj kakve to veze ima?
I'm not in denial, i'm just selective about the reality i choose to accept
Avatar
wonaabi
rank9
Postovi: 395
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:06
Ima zahvala: 185 puta
 pohvaljen: 136 puta

Re: Lucidno sanjanje

Post Postao/la wonaabi »

ajajaj stvarno pojma nemam šta sam to sve nadrobio :ymdevil:
primjetio sam da skučen prostor i monotone vibracije auta olakšavaju upadanje u lucidan san...
tako da ti nebi znao objasnit povezanost metala s lucidima iako mislim da ona postoji(kao što vrijedi i za sve ostalo) sjećam se da je puharić u svetoj gljivici piso, iako se mutno sjećam, kako su radili komore od nekog metala i da su otkrili kako bi to pojačalo izvantjelesnu percepciju ili vidovitost.
recite ne yogi, kao drogi!
Avatar
Riseofmagic
rank2
Postovi: 33
Pridružen/a: 10.09.2011, 09:24
 pohvaljen: 8 puta

Re: Lucidno sanjanje

Post Postao/la Riseofmagic »

Ovako imam jednu privatnu knjigu sta je kostala para ali sam je dobio free jer sam #4><0|2.
Ovako knjiga je kao i teme detaljno opisuje stvari nisam je stigao procitat jos ni ja tek prolistao pdf file je :D
I jos jedna stvar prije nego vam dam ovo evo engleski forum sa tonom postova samo napravljen za lucid dreaming jos nisam stigao provjerit ofc i am to busy
Forum Url:http://shopofenlightenment.com/forum/?s ... d9131dc5b9
Download:http://www.megaupload.com/?d=IPOC52K9
Odgovori