~ Pravo na zdravi dom ~

Čuvajmo Planetu Zemlju
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: ~ Pravo na zdravi dom ~

Post Postao/la Red »

ho ho...suhozid. U istri je to takoder mala umjetnost :)

sjecam se dede koji je gradio suhozid oko kuce. kada je umro moja majka je htjela popraviti neki zid koji je on davnih dana podigao. gradila ga je i gradila i na kraju se urušio :D svi smo se smijali...a moja majka puhala u mukama... heheh nije to tek tako svi smo naucili lekciju :P

super da se javljate sa zanimljivim udrugama i radionicama, treba znati :-B
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Meia

Re: ~ Pravo na zdravi dom ~

Post Postao/la Meia »

Ovako nešto, što radi Simon, moj je san, i prestrašno mi je to što mi ga Zakon i ova, kada moram reći, smećarska država ne dopuštaju. Osim kao ogledni primjerak preko neke udruge trlababalan. :(

Kada smo kod Simon Dalea ... održao je radionicu i u HR.. za svaku pohvalu!
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4512046,00.html
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: ~ Pravo na zdravi dom ~

Post Postao/la Red »

uuu odlicno..nisam ni znala da je bio ovdje :D ovakva vrsta gradnje zbilja ovisi dosta o drugima, koji imaju takvo neko znanje pa da eventualno- kad se male ruke sloze- izgrade ovako nesto...
bas si razmisljam... i da krenem gradit, trebala bi naci ljude koji imaju znaje i volje pomoci, a to nije tek tako :P
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Meia

Re: ~ Pravo na zdravi dom ~

Post Postao/la Meia »

Gradnja od slame i blata je najjednostavnija i najkreativnija gradnja koja dopušta da čovjek svojim rukama gradi bez prevelike tehnologije, po principu: što nas je više, to bolje. :ymhug:
http://www.h-alter.org/vijesti/arhiva-2 ... u-od-slame

Ljude i znanje se može steći, ali kako promijeniti zakon? Nema gore prepreke od te, i baca me u očaj!

****malo citiranja:

Zbog jednostavnosti, izgradnja ovakvog objekta često djeluje osnažujuće na obične, nestručne ljude koji imaju malo ili nikakvog iskustva s gradnjom.

Proces dizajniranja i izgradnje je puno dostupniji ljudima koji bi inače vjerojatno bili isključeni iz procesa. Prekrasan primjer su ženske grupe koje se bave izgradnjom kuća, a često zbog jednostavnosti izabiru baš ovu tehniku.

U patrijarhalnom društvu u kojem živimo, žene redovito bivaju isključene iz procesa gradnje uglavnom pod izgovorom da je gradnja "muški" posao zbog količine fizičkog rada.

Neprofitna mreža grupa Women Build Houses bavi se povećanjem dostupnosti graditeljskih vještina i znanja ženama te promocijom održivog graditeljstva.

http://www.kontra-punkt.info/modules.ph ... &sid=54723
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: ~ Pravo na zdravi dom ~

Post Postao/la Red »

ma moze se zakon zaobici, ako npr. nazoves kucu vlastitim umjetnickim projektom, tko mi sta moze :D

razmisljala sam o tome i mislim da se moze, ako takvu kucu nazoves bilo kako osim kuce za stanovanje :P
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Meia

Re: ~ Pravo na zdravi dom ~

Post Postao/la Meia »

dobra ideja! ili si to negdje već vidjela? imas neki primjer?
da bi kod nas legalno dopustili stanovanje u objektu koji je umjetničko djelo, a u isto vrijeme JE i nelegalna kuća za stanovanje...?
da li ih je (zakonski) briga hoću li ja u tome živiti ili ne?
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: ~ Pravo na zdravi dom ~

Post Postao/la Red »

pa cuj, mislim da sam upravo u tom broju casopisa Svjetlost (pravo na vlastiti dom)naisla na dio gdje spominju tako neku ideju kako je moguce zaobici zakon. jer kada razmislis, ni sva ta sela i eko sela nemaju dozvole za svoje objekte, vjerujem u to 90% :D jer kada razmislis, oni se okupe i grade i ne vidim da itko spominje neke dozvole :P

pogledat cu clanak opet pa ti izvadim dio koji o tome govori, tj kako je moguce zaobici nesto takvo...

ja si razmisljam.. imam zemlju i zelim graditi kucu. Ok kucu cu krenut graditi kao vlastiti projekt za svoj gušt. e sada... ako sam ja to nazvala Instalacijom i mojim vlastiti podvigom i umjetnickim djelom u kojem pokusavam zivjet kao vlastiti projekt, ne vidim zasto bi me netko silovao radi toga. znam da je bila neka fora u samom nazivu objekta i sto ono predstavlja javnosti...

pogotovo ako napravis pricu kao eko sela... ti nudis nesto i ostavljas drugima i usput ucis druge necemu, svi su u dobiti a sada jel tko odluci zivjeti u tome, zasto da ne :D ne vjerujme da ce netko doci da te izbaci :P pogotovo ako je pozadina price dobra :ymparty:

treba zakon dobro istraziti, naci cu clanak pa ti pretipkat, kad se vratim sa posla :ymsmug:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Meia

Re: ~ Pravo na zdravi dom ~

Post Postao/la Meia »

Mislila sam reći da ne trebaš, da ću kupiti Svjetlost, ali dobro će doći ako bude onlajn. Thnx!
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: ~ Pravo na zdravi dom ~

Post Postao/la Red »

ma da draga, ali ovaj broj je izasao prije sto godina, ali evo nasla sam clanak u potpunosti na netu pa procitaj sve u cijelosti

http://www.teledisk.hr/svjetlost/index. ... i/citaj/34

kako kaze: "A što ako nakon ovoga poželite sami, svojim rukama i nogama (nema ništa ljepše od gaženja gline) izgraditi svoj udobni zdravi dom bez ovisnosti o plaćanju režija? Znam samo da su Simon sa početka teksta i njegova obitelj uspjeli „prevariti“ sistem i „pobjeći od civilizacije“, baš kao i ekipa entuzijasta iz Blatuše. Hoćete li to učiniti i vi – ovisi jedino o vama."

dakle moze se ;) samo treba biti mastovit :o)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: ~ Pravo na zdravi dom ~

Post Postao/la Beyond Le Fov »

joooj e, trenutno mi se bježi više nego ikad, od svog tog sranja... samo stres 24h, ništa drugo. Najradije bi pobjegao od svega na neko imanje i napravio svoju kućicu i pokraj veliki vrt. A to ću napravit sigurno prije ili kasnije, samo je pitanje vremena kad ću puknut.
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
Odgovori