Lov na Psilocybe u divljini

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
RusheR

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la RusheR »

Listici se ne vide lepo na slici. Nisu uopste gusti. Pre su retki. Nego vaznija je stvar sto je kapa bila prekrivena poluprovidnom opnom koja je ustvati i menjala boju na zeleno-plavo. Da li ta karakteristika moze da pomogne? Opna je bila lepljiva. Nasao sam je ispod mladog bora u travi i mahovini, tako da ne mogu reci da je bas rasla na otpadu drveta kao bohemica. Na prvoj slici se takodje vidi deo printa levo od kape pecurke koja je na desnoj strani. A ja bih mogao reci da je otisak svetlije braon boje. Znaci li to nesto?
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la pecurko »

Onda nje ni Stopharia ni psilocyba...

Zato sam i nabavio Metol ;)
"Iskopace tebe Bili" =))
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la HypnoToad »

Nije S. aeruginosa definitivno, ali sam skoro potpuno siguran da je neka od plavih Stropharia, S.pseudocyanea ili nešto slično. Istina da liči na bohemicu, ali ona nema tu opnu i ima taman print.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la pecurko »

Inace nasao sam iste gljive, mladi primerci imaju jasnije definisan prsten,print je rdjavo-braon,nasao sam ih na mozda 800m n.v. da rastu iz mahovine.
Bas bih voleo da znam koja s=je vrsta u pitanju, ako nadjes nesto Hypno daj kakav link ;)
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la pecurko »

Sta vise lici vise na Stopharia cyanea, jer ima tamnije listice, ova pseudocyanea ima bas bele...
Hvala na dobroj observaciji Zabo :ymhug:
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la HypnoToad »

Ma da, jako je puno sličnih tih Stropharia, i sve izgledaju potpuno drugačije kad ih ispere kiša. Dok su mlade sve imaju bijele ostatke ovoja, a kad ih ispere više nemaš pojma šta su. Ali opet, po printu ih se može razdvojit od Psilocyba, a i po staništu, one uglavnom rastu iz mahovine i po livadama.
Uglavnom, to sam zaključio nakon što sam vidio ovaj post na shroomeryu, meni izgleda skoro isto.
http://www.shroomery.org/forums/showfla ... r/13428696
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
panketa
rank2
Postovi: 23
Pridružen/a: 24.03.2010, 08:37
 pohvaljen: 2 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la panketa »

Pozdrav ekipa, nisam dugo ništa pisao, ali što neznači da se ne čitamo :D
Gledam di da stavim priču pa me eto ovdi, iako sam gotovo siguran da u istoj nema ništa "magično", ali je povezano sa psylocibama na neki način a i sa prirodom. A ja radoznao pa da ne kopam okolo..
Krenuo sam prije nekih 2mj u pc kokos/slama/govna projekt, šta je sad druga priča. Kokos vlakna iz zoo shopa za gnijezda ptičja, govna kravlja. Govna sa obliznjeg pasnjaka iza sela, starija sasušena. Kad sam ih skupljao dalo se primjetit u dosta govana bijeli micelij, rizomorfan. Mali dio sam iskoristio za projekt, a ostatak stoji odtad na balkonu u kesi, a pošto me je uvatila kiša na "branju":D taman su i vlažna;) I otvorim sad nakon 2 mj kesu i imam šta vidit, na govnima gljive :D :D

slika

slika


Pa me eto čisto zanima šta bi to moglo bit? :-?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la HypnoToad »

Nisam siguran, mogla bi biti Conocybe ili Bolbitius...
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la HypnoToad »

Dajem ovoj temi jedan mali bump...
Proljeće nam stiže, sve je toplije, sad će bit kiša, a stim svim dolaze i proljetne gljive! Sada je vrijeme da malo proučite vrste koje bi se mogle naći, a savjetujem da pogledate ove postove, proučite osobine i stanište ove gljive i držite oči otvorene! Neće ih bit još, ali za nekoliko tjedana bi moglo! Bilo bi ljepo kada bi, ukoliko nešto nađete, to objavili ovdje, da potvrdimo kako ova vrsta raste po našim krajevima!
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
kyuss69

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la kyuss69 »

pozdrav,
zanima me područje zagreba i vaša iskustva s traženjem. trenutno sam u fazi prikupljanja podataka i članaka, dok ne naučim dovoljno svaka informacija je dobrodošla
Odgovori