Zaštita bilja u plasteniku protiv smrzavanja

Briga o Vašem zelenom kutku
Odgovori
melkior

Zaštita bilja u plasteniku protiv smrzavanja

Post Postao/la melkior »

Jučer sam na poljoprivrednoj emisiji radio Zagreb slušao o zanimljivom sredstvu za zaštitu bilja u plastenicima. Sredstvo je navodno na prirodnoj bazi od više vrsta bakterija, koje pomažu rast bilja, čuvaju ga od bolesti i ono što je meni najzanimljivije biljka pošpricana tim sredstvom izdrži i do minus 7 stupnjeva.
To je sredstvo turski izum u suradnji s englezima.
Nažalost nisam zapamtio naziv preparata, a niti gdje se može nabaviti. Spominjao je nešto kao Vrgorac i trgovinu Plodine u šibeniku.
Čovjek je pričao kao navijen pa nisam sve zapamtio. On uzgaja salatu i drugo povrće u plasteniku bez grijanja. Tim se sredstvom suzbija i gnjiloća i drugi nametnici.
Zna li netko nešto o tome ili kako se to zove?
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Zaštita bilja u plasteniku protiv smrzavanja

Post Postao/la mr. gljiva »

Trichoderma harzianum je možda ta gljivica, koristi se za jačanje korijena- prvenstveno bolja apsopcija hranjiva zbog micelija i brani biljku od drugih štetnih fitopatogena :)
A imaš i drugih pripravaka,npr. Verticillium lecanii (gljivica), Beauveria bassiana (glj.) i dosta često spominjana bakterija Bacillus thuringiensis.... uglavnom ima toga kolko hoćeš za šta hoćeš samo neznam koji pripravci takve baze imaju dozvolu za primjenu kod nas :D
skuliran do jajc :thumbsup:
melkior

Re: Zaštita bilja u plasteniku protiv smrzavanja

Post Postao/la melkior »

Ono što mene zanima je preparat koji štiti biljku od smrzavanja. Čovjek tvrdi da on na taj način uzgaja povrće u plasteniku bez grijanja.
Prvo, nije mi jasno kakvi su to mikrorganizmi koji mogu, recimo, salatu ili mahune zaštititi od smrzavice na minus pet stupnjeva????
Drugo, neznam gdje nabaviti to sredstvo. On je nabrojio nekoliko tih bakterija ili čega već koje se nalaze u tom sredstvu, a proizvedeno je u Turskoj u sudjelovanju s Englezima.
Kako sam konzervativan što se hrane tiče, sigurno da nebi na taj način uzgajao povrće za hranu, nego bi zaštitio ukrasno bilje koje držim u plasteniku i za koje potrošim dosta struje da održavam temperaturu iznad ništice.
Svakako hvala ti Gljivac i preporučam se i dalje ako što iščeprkaš.
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Zaštita bilja u plasteniku protiv smrzavanja

Post Postao/la mr. gljiva »

Naravno da ću čeprkati,sad i mene zanima :D našao neke indijce,ali ne nalazim nigdje da piše preventing roots freezing...
Slušao sam jednom na radiu Sljeme isto neku poljo emisiju i javi se lik i pita za puževe kako i što...naravno znao je za sve mamke lovke i ograde pa ga zanima ima li neki preparat. Ovaj je odgovorio da ima jedan preparat kao atraktant na koji kad puž dođe samo se sasuši, nije pužomor nego nešto eko, ali nisam saznao jer frajer nije rekao (pizda 1) :ymdevil:
skuliran do jajc :thumbsup:
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Zaštita bilja u plasteniku protiv smrzavanja

Post Postao/la Red »

probat cu i ja malo prekopati, jer sada i mene zanima ova informacija. Hvala na dojavi...
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Zaštita bilja u plasteniku protiv smrzavanja

Post Postao/la mr. gljiva »

Nemogu naći onu temu o puževima da se ubijem :D još je prerano pa ću ti hititi
slika

lako moguće da je to taj preparat protiv puževa, na bazi željezo-fosfata normalno se razgradi na kiši pa ga mogu i biljoze koristiti

http://www.neudorff.com/index.php?id=169
skuliran do jajc :thumbsup:
Odgovori