Muke po Pedru

Upoznajte magične kaktuse i sukulente te kako ih uzgojiti
Odgovori
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1246
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 552 puta
 pohvaljen: 457 puta

Muke po Pedru

Post Postao/la AFX »

Dobio sam na poklon maleni S. Pedro kaktus. Preko sezone obitava vani, a zimi ga zbuksam u kuću.. jebiga, drag mi je pa ne želim da ga uništi bura+hladnoća..
E sad.. gledam ga neki dan, malo je visok.. uzmem metar u ruke i da.. dobro mi se čini.. prešao je 3m. Očito mu je dobro samnom, no stvarno je pre velik, ostane li vani smrznut će.. a u kuću više ne stane..

Nažalost morati ću ga odrezati, pa mi treba vaša pomoć.
- koje veličine bi trebala biti reznica.. 20, 50 il više cm?
- kako ga odrezati.. nož.. treba li sterilizirati
- nakon šta odrežem reznicu.. treba li prekriti nečim odrezani dio
- kako posaditi reznicu
- kako izbjeći truljenje
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Muke po Pedru

Post Postao/la HypnoToad »

Reži komade 20-30 cm. Oštar nož, a za donje dijelove će ti trebati i pila, za drvenastu srž. Sve nakon svakog reza očisti alkoholom. Nakon rezanja stavi na prozračno mjesto da se "krasta" formira i posuši. Ostavi na tamnom, hladnom i prozračnom mjestu i u rano proljeće posadi u suhu zemlju. Samo nemoj to još raditi, pričekaj oko 2 mjeseca da zahladi.
Vlaga je glavni uzrok truljenja, do kraja sezone rasta ga nemoj previše zalijevati i drži reznice negdje gdje ima strujanja zraka.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1246
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 552 puta
 pohvaljen: 457 puta

Re: Muke po Pedru

Post Postao/la AFX »

Hvala Hypno! Daj mi molim te reci..nakon šta se te reznice (ili kako već to nazvati) stave u suhu zemlju, koliko vremenski treba da se počne formirati korjenje, točnije..koliko treba proći vremena od sadnje do prvog zaljevanja..jer pretpostavljam da vlažna zemlja potiče truljenje..a kaktus bez korjena i nije baš neki srkač vode..
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 498
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 194 puta
 pohvaljen: 232 puta

Re: Muke po Pedru

Post Postao/la huana.meri »

jel se nemože on na pola kaktusa omotat posudom sa zemljom, šljunkom, ne premokro, i da pusti korijenje prije rezanja, pa onda samo odrežeš kad se ukorijeni i presadiš? ko limuni
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Muke po Pedru

Post Postao/la HypnoToad »

AFX je napisao/la: 30.08.2023, 05:04 Hvala Hypno! Daj mi molim te reci..nakon šta se te reznice (ili kako već to nazvati) stave u suhu zemlju, koliko vremenski treba da se počne formirati korjenje, točnije..koliko treba proći vremena od sadnje do prvog zaljevanja..jer pretpostavljam da vlažna zemlja potiče truljenje..a kaktus bez korjena i nije baš neki srkač vode..
Ovisi o genetici i uvjetima, naravno, ali jako često se korijen počne formirati tijekom zimskog mirovanja izvan zemlje, zato je bitno da se porežu na kraju sezone rasta, i čekaju na hladnom i suhom do proljeća. Ja ih obično krenem lagano zalijevati 2 tjedna nakon što ih posadim, samo da zemlja oko njih bude lagano vlažna, kad vidim da su krenuli rasti onda tek natopim cijelu posudu, oni zadržavaju dovoljno vode u sebi za taj početak.
I zaboravio sam reći, označi što je gornja a što donja strana kad ih budeš rezao.
Trichocereusi su jako tolerantni, stvarno se moraš dobro potruditi da bi ih ubio. 😅
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1246
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 552 puta
 pohvaljen: 457 puta

Re: Muke po Pedru

Post Postao/la AFX »

Top, hvala, puno si mi olakšao..
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Odgovori