Pitanja u vezi uzgoja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Odgovori
PužMuž53
rank1
Postovi: 4
Pridružen/a: 23.05.2023, 15:30
Ima zahvala: 3 puta

Pitanja u vezi uzgoja

Post Postao/la PužMuž53 »

Pozdrav, kako sam nov u uzgoju magičnih gljiva imam par pitanja. Sve je krenuo dobro (slika1) i gljive su se lijepo počele razvijati. Ovdje (slika 2) sam ih vjerojatno trebao već izvaditi no ostavio sam ih jer sam mislio da još moraju rasti (rookie) i pobacale su mi spore po supstratu (slika 3), u početku sam mislio da je neka vrsta crne plijesni. Izvadio sam ih i osušio, na tim sporama i preko svega su izrasli novi miceliji i negdje opet počeli rast ali samo iz starih pinova. E sad na nekim dijelovima su se pojavile malo žućkasto-zelenkaste boje pa me zanima dali je to nekakva plijesan ili samo metabolit i moram li baciti sve? Također sve miriše jako lijepo i nemam jakih boja, ne znam dali se uopće vidi o čemu pričam na slikama (slika 4). Dali su gljive izgubile potentnost ako su već bacile spore, i jesu li sigurne za konzumiranje? I treće pitanje dali prije drugog flusha trebam puno vode stavit u supstrat, ja sam onako dobro pošpricao ih vodom i ništa više jer mi se činilo da ima dosta vlage. Hvala na odgovorima :)
slika
slika
slika
slika
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 498
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 194 puta
 pohvaljen: 232 puta

Re: Pitanja u vezi uzgoja

Post Postao/la huana.meri »

ma samo hrabro, ako je nešto sumnjivo, zeleno, žuto, i te boje, prije nego dunkaš odreži nožem čistim alkoholiziranim taj dio i baci van, zakopaj....onda dunkaš, akoima vlage ne predugo, i nazat na frutanje....mora bit grešaka jer si početnik...preporučam da odma uzmeš komad micelija ko šaka i dodaš mu pola šake samo kuhanog zrna nekog, supstrata, da se hrani pomalo, svakih par dana ga hrani i gledaj, ili čuvaj za raširit kad ovo zasereš, ili uzmeš 2 komada taka, opereš vodom, pa jedan hraniš i pratiš a drugi u friđ...
mora biti grešaka, na njima se najbolje uči....ovo ti je super ispalo za sada, spore su ok kad padnu ali ne tak baš jako, bereš malo ranije...
da si malo više vjetrio, dao kisika, više bi pinova krenilo, moje mišljenje...

kad imaš taku ciglu koja krene nešto malo kontaminirat, izvadi ju, ako treba prepolovi i očisti nožem sve šta je u banani, i operi dobro mlazom, ne u posudi nego mlazom, i onda dunkaj i nazad na frutanje...takav komad micelija ako krene gnjilit ima velike šanse da se obrani ako mu pomogneš...

micelij u fazi frutanja koji napadne kontaminacija, treba vremena da krene u kontra napad, ako mu pomogneš puno mu je lakše da se obrani...
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
PužMuž53
rank1
Postovi: 4
Pridružen/a: 23.05.2023, 15:30
Ima zahvala: 3 puta

Re: Pitanja u vezi uzgoja

Post Postao/la PužMuž53 »

huana.meri je napisao/la: 23.05.2023, 21:13 ma samo hrabro, ako je nešto sumnjivo, zeleno, žuto, i te boje, prije nego dunkaš odreži nožem čistim alkoholiziranim taj dio i baci van, zakopaj....onda dunkaš, akoima vlage ne predugo, i nazat na frutanje....mora bit grešaka jer si početnik...preporučam da odma uzmeš komad micelija ko šaka i dodaš mu pola šake samo kuhanog zrna nekog, supstrata, da se hrani pomalo, svakih par dana ga hrani i gledaj, ili čuvaj za raširit kad ovo zasereš, ili uzmeš 2 komada taka, opereš vodom, pa jedan hraniš i pratiš a drugi u friđ...
mora biti grešaka, na njima se najbolje uči....ovo ti je super ispalo za sada, spore su ok kad padnu ali ne tak baš jako, bereš malo ranije...
da si malo više vjetrio, dao kisika, više bi pinova krenilo, moje mišljenje...

kad imaš taku ciglu koja krene nešto malo kontaminirat, izvadi ju, ako treba prepolovi i očisti nožem sve šta je u banani, i operi dobro mlazom, ne u posudi nego mlazom, i onda dunkaj i nazad na frutanje...takav komad micelija ako krene gnjilit ima velike šanse da se obrani ako mu pomogneš...

micelij u fazi frutanja koji napadne kontaminacija, treba vremena da krene u kontra napad, ako mu pomogneš puno mu je lakše da se obrani...
Puno ti hvala :) Možeš mi još reć što znači dunkat ako nije bed?
Bagrem
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 20.11.2022, 19:17
 pohvaljen: 7 puta

Re: Pitanja u vezi uzgoja

Post Postao/la Bagrem »

Gljive izvuku mnogo vode iz supstrata s micelijem, zato je najbolje poslije svakog flusha potopiti vodom (dunkati) na 24h pa izliti sav visak, ja samo ulijem pola litre vode pa eventualni ostatak koji se ne upije drugi dan maknem van. Na slikama sve ti izgleda super, gljive uberi malo prije nego se ovako citave otvore ali dobre su i takve, u svakoj fazi rasta su dobre dok ne pocnu trunuti.
PužMuž53
rank1
Postovi: 4
Pridružen/a: 23.05.2023, 15:30
Ima zahvala: 3 puta

Re: Pitanja u vezi uzgoja

Post Postao/la PužMuž53 »

Bagrem je napisao/la: 23.05.2023, 23:22 Gljive izvuku mnogo vode iz supstrata s micelijem, zato je najbolje poslije svakog flusha potopiti vodom (dunkati) na 24h pa izliti sav visak, ja samo ulijem pola litre vode pa eventualni ostatak koji se ne upije drugi dan maknem van. Na slikama sve ti izgleda super, gljive uberi malo prije nego se ovako citave otvore ali dobre su i takve, u svakoj fazi rasta su dobre dok ne pocnu trunuti.

Hvala :)
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 498
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 194 puta
 pohvaljen: 232 puta

Re: Pitanja u vezi uzgoja

Post Postao/la huana.meri »

nakon što dunkaš u posudi i izljevaš uvjek ostane vode koja gnjili, dunkaš u posudi jednoj a onda u drugu staviš frutat, malo ostaviš kolač da se ocijedi, sasuši, i onda u fruting čembr....micelij treba napit a ne da se ublati negje jer tu počinje sranje
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
PužMuž53
rank1
Postovi: 4
Pridružen/a: 23.05.2023, 15:30
Ima zahvala: 3 puta

Re: Pitanja u vezi uzgoja

Post Postao/la PužMuž53 »

huana.meri je napisao/la: 24.05.2023, 00:19 nakon što dunkaš u posudi i izljevaš uvjek ostane vode koja gnjili, dunkaš u posudi jednoj a onda u drugu staviš frutat, malo ostaviš kolač da se ocijedi, sasuši, i onda u fruting čembr....micelij treba napit a ne da se ublati negje jer tu počinje sranje
Ok super, pazit ću na to
Odgovori