Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

Mogu samo nagađati, davno sam radio takve stvari i opće se bavio uzgojem, obično sam na LC tegle stavljao tyvek ili filterske diskove koji ne propuštaju vodu. Ali trebalo bi biti dovoljno kisika u praznom dijelu tegle da se dovrši kolonizacija. A što se tiče protresa ja, isto ne znam što bi bilo bolje, možeš i ne moraš. Ja bih vjerojatno protresao za 3-4 dana, nekad mi je to znalo sjebati kolonizaciju, ali šta mogu, nisam imao mira.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
cunty
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 17.01.2023, 14:12

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la cunty »

sta napraviti kad se uberu plodovi ?
Kako dehidrirati i spremiti ?
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1246
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 552 puta
 pohvaljen: 457 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la AFX »

cunty je napisao/la: 06.05.2023, 23:06 sta napraviti kad se uberu plodovi ?
Kako dehidrirati i spremiti ?
Naj jednostavnija metoda je dehidrator, a mozes ih i staviti na neko suho, mračno i prozračno mjesto da se osuše.
Recimo ja sam kada sam se zabavljao s time imao kutiju s ventilatorom na jednioj strani i rupama na drugoj..a spremao tako da bi ih vakumirao kada su bile hrskavo suhe..nemaš li ga..uvjek su tu tegle..osušiš, staviš u teglu i teglu na mračno mjesto..kombinacije su neograničene. :thumbsup:
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
cunty
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 17.01.2023, 14:12

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la cunty »

AFX je napisao/la: 07.05.2023, 23:35
cunty je napisao/la: 06.05.2023, 23:06 sta napraviti kad se uberu plodovi ?
Kako dehidrirati i spremiti ?
Naj jednostavnija metoda je dehidrator, a mozes ih i staviti na neko suho, mračno i prozračno mjesto da se osuše.
Recimo ja sam kada sam se zabavljao s time imao kutiju s ventilatorom na jednioj strani i rupama na drugoj..a spremao tako da bi ih vakumirao kada su bile hrskavo suhe..nemaš li ga..uvjek su tu tegle..osušiš, staviš u teglu i teglu na mračno mjesto..kombinacije su neograničene. :thumbsup:
a da ostavm u odskrinutoj pecnici zagrijanoj na cca 50 stupnjeva preko noci ?

aparat za vakumiranje nemam ali mislio sam osuseni i samljaveni prah pohraniti u teglici s gumenom brtvom i jos negdje naci silica gel i ubaciti unutra da pokupi ev. vlagu...
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 359
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 169 puta
 pohvaljen: 230 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la faceOff »

Jednom sam tako probao u pećnici i nije valjalo. Mislim da metalni "roštilj" bude veće temperature i gljive se prvo ocmolje cijele, poplave cijele...Al možda meni nije termostat valjao ili nešto... Ne mogu znati
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
cunty
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 17.01.2023, 14:12

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la cunty »

faceOff je napisao/la: 08.05.2023, 10:39 Jednom sam tako probao u pećnici i nije valjalo. Mislim da metalni "roštilj" bude veće temperature i gljive se prvo ocmolje cijele, poplave cijele...Al možda meni nije termostat valjao ili nešto... Ne mogu znati
hm da, moguce imas pravo.
Obzirom da nemam fancy stednjak, testirao s termometrom da vidim kolika je zapravo temperatura. Dosta je tesko precizno podesiti, zaokret od milimetra
mi moze utjecati da je tempratura 38 ili 50.
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 498
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 194 puta
 pohvaljen: 232 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la huana.meri »

zatvorena pećnica peće, ako sušiš u rerni onda na 30-50 celzija, odškrnuta rerna-vrata obavezno....nikad nikakih problema...

ako je veća hrpa smo svakih nekoliko min okreneš sve, promješaš, odigneš jedno od drugog da vlaga lakše izadje a ne da se u sred masse kuha ili peće opet
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
mushgirl
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 09.05.2023, 11:00

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la mushgirl »

pozdrav svima,

evo moj prvi grow (kit) daje plodove. Strain bi trebao biti GT.
Ovo je trenutno stanje

https://imageshack.com/i/poEzAbfij
https://imageshack.com/i/pm8AZbzYj

Sta mi je sada ciniti ?
Da li da vec pocnem ubirati i susiti ove prve plodove gdje je veil poceo pucati ili da cekam da jos naraste ?
Htjela bih i spore print uzeti ali mi se ti klobuci cine nekako premaleni.

Mislila sam da ce sve gljive rasti nekako istim tempom ali ocito cu morati neke ubrati prije a neke kasnije.

Vezano za susenje, imam dehidrator, koliko treba dugo susiti u njemu i na kojoj temperaturi? Na internetu neki kazu 12 sati na 40 stupnjeva, neki kazu vise, neki manje...
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 498
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 194 puta
 pohvaljen: 232 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la huana.meri »

čekaj dok ne otvore sve pravo šešire, ili bar većina velikih, spore sazrijevaju dok se šešir otvara a ne ranije, pa ako želiš printeve, moraš čekat, sve je ok, super izgledaju, samo se strpi još dan, max 2
ako ostaviš dva, sve će pustit spore na sebe i imaćeš super puno šešira za printamjne koji imaju zrele spore, neotvorene gljive nisu tako aktivne polno i zato se čeka, bar moja iskustva...

kako češ sušit ima 101 način, googlaj...
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
mushgirl
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 09.05.2023, 11:00

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la mushgirl »

huana.meri je napisao/la: 09.05.2023, 17:42 čekaj dok ne otvore sve pravo šešire, ili bar većina velikih, spore sazrijevaju dok se šešir otvara a ne ranije, pa ako želiš printeve, moraš čekat, sve je ok, super izgledaju, samo se strpi još dan, max 2
ako ostaviš dva, sve će pustit spore na sebe i imaćeš super puno šešira za printamjne koji imaju zrele spore, neotvorene gljive nisu tako aktivne polno i zato se čeka, bar moja iskustva...

kako češ sušit ima 101 način, googlaj...
ma malo sam oprezna jer sam citala da ako pustim da se otvore da ce se onda spore prosuti po miceliju i onda niti imam spore za print niti imam dobar micelij za drugi (treci) grow jer ce biti crn pod tepihom spora.

Prvi put radim pa ne znam, googlam ali svako ima neku svoju teoriju. Znaci spore nece odmah poispadati cim se otvori ?

sto se tice susenja, imam dehidrator koji inace koristim za voce pa cu probat s tim, na 50 stupnjeva 4 sata.
Odgovori