Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 358
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 169 puta
 pohvaljen: 230 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la faceOff »

Malo detaljnije
Kolika je šprica? Kolike su tegle?
Ne bi smio ubrizgati više od 2.5 ml na teglu od 720ml. I ta količina može biti overkill ako je žitarica malo vlažnija.
Ne bi smio imati kondenzaciju u tegli. Sve što sada možeš je podići malo temperaturu da nestane kondenzacija. Do 27 stupnjeva
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
Avatar
Shulgin
rank2
Postovi: 44
Pridružen/a: 13.10.2016, 22:42
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Shulgin »

Na kraju mi se u samo jednoj tegli razvio micelijum. Vrlo cudno. Moguce da spric nije povukao kako treba sve spore ili da su bile u samo jednom delu. Druga mogucnost je da su spore prosle kroz jos vreo spric kada sam drugu teglu inokulirao, sto je ponovo vrlo malo verovatno. Ili mozda alkohol nije dovoljno ispario.
Spawnovao sam micelij iz te jedne tegle.
U uputstvu pise da posuda mora biti zatvorena dok micelij ne prekrije ceo vermikulit, kako bi vlaga bila 100%,
Da li mi neko moze objasniti, da li ce micelij imati dovoljno vazduha da se razvije i obuhvati vermikulit i samim tim izbije na povrsinu, ako je ta posuda zatvorena kompletno? Trebam li je provetravati?
:mushroom: After you die, you will wake up as an alien, holding a bong, surrounded by other aliens who will ask you how your trip was :mushroom:
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la storm.raver »

Shulgin je napisao/la: 23.02.2023, 06:16 Na kraju mi se u samo jednoj tegli razvio micelijum. Vrlo cudno. Moguce da spric nije povukao kako treba sve spore ili da su bile u samo jednom delu. Druga mogucnost je da su spore prosle kroz jos vreo spric kada sam drugu teglu inokulirao, sto je ponovo vrlo malo verovatno. Ili mozda alkohol nije dovoljno ispario.
Spawnovao sam micelij iz te jedne tegle.
U uputstvu pise da posuda mora biti zatvorena dok micelij ne prekrije ceo vermikulit, kako bi vlaga bila 100%,
Da li mi neko moze objasniti, da li ce micelij imati dovoljno vazduha da se razvije i obuhvati vermikulit i samim tim izbije na povrsinu, ako je ta posuda zatvorena kompletno? Trebam li je provetravati?
Prati uputstva, micelijum treba u toj fazi da se razvija bez svetla i sa minimalnom razmenom vazduha. U prirodi ti je ekvivalent toga - razvoj micelijuma ispod površinskog sloja supstrata. Dakle kada micelij počne dobijati svetlo i počne osećati razmenu vazduha znači da je stigao na površinu i da treba da izbacuje gljive. Zato se u toj fazi u kojoj si sad ti, stimuliše vegetativni razvoj, dok u sledećim fazama stimulišeš reproduktivni razvoj (stvaranje plodnih tela - pečuraka).
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
long_pipe_magician
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 06.01.2014, 11:38
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 30 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la long_pipe_magician »

Pozz ekipa,

imam novi projekt pa me zanima može li se iz osušenih glljiva razviti micelij na agaru. Naišo sam na odličnu genetiku ali je već suha.
Ako je netko probavao i ima iskustva neka pliz napiše.
Avatar
long_pipe_magician
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 06.01.2014, 11:38
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 30 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la long_pipe_magician »

Odgovorit ću samome sebi. Pobjedonosno DA! Moguće je i uspio sam. Koga zanima više slobodno neka pita. Imam jednu od najjačih genetika u Zagrebu.
Avatar
long_pipe_magician
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 06.01.2014, 11:38
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 30 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la long_pipe_magician »

Ostalo mi je dosta koloniziranih tegli i 20ak kutijica koloniziranog agara. Sada kad imam genetiku koju ne trebam probirati i usavršavati, ne treba mi ništa od toga, ali opet šteta da se baci. Pogotovo mazatapec. Ljudi moji kolko je to rizomorfan varijetet. Micelij koji raste sam na sebi. Preko sebe. Doslovno. Trebalo mi je mjesec dana dok se nisam udostojio prenjet tu mutaciju na drugi agar jer nisam bio siguran da je zdravo. Kasnije sam primjetio da sav agar tog varijeteta ako mi duže stoji počinje rast preko sebe. Ludo! U tekućem growu imam formacije velikih hrga koje se lagano popunjavaju. Izgledaju više poput tartufa nego klasičnih gljiva. Fora, ali genetika koju sada imam je kudikamo jača pa mi se više ne isplati igrati s ovime.
Htio bi se oprostiti sa svime što imam u jednom velikom megalomanskom growu gdje bi pomješao sve što mi je ostalo. Jednom sam već probao tako nešto i sjećam se, bilo je ljeto, vruće i prevladale su pljesni. Dobio sam jako malo spram uloženog i odustao od toga.
DA li netko ima savjet ili iskustva kako bi to najbolje bilo izvesti? Je li izvedivo na velikoj površini od npr metar sa metar, visine oko 20cm da se supstrat kolonizira a da pritom ne zakuha previše, i da pljesan ne pobjedi. Dajte linkove ako nešto nađete.
Avatar
Molder
rank3
Postovi: 53
Pridružen/a: 14.01.2019, 22:36
Ima zahvala: 39 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Molder »

long_pipe_magician je napisao/la: 07.03.2023, 21:30 Odgovorit ću samome sebi. Pobjedonosno DA! Moguće je i uspio sam. Koga zanima više slobodno neka pita. Imam jednu od najjačih genetika u Zagrebu.
Kako? Samo staviš suv komad na agar i krene micelijum?
Avatar
long_pipe_magician
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 06.01.2014, 11:38
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 30 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la long_pipe_magician »

Malo sam razmisljao i zakljucio da je bolje ne govorit to ovako javno. Možeš probati pa javi kako je prošlo.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la storm.raver »

Molder je napisao/la: 13.03.2023, 22:54 Kako? Samo staviš suv komad na agar i krene micelijum?
Ne, ne može tako. Možeš da staviš deo gilla na agar, i tako ćeš proklijati spore u najboljem slučaju. Većina ljudi koji misle da su klonirali suvu gljivu zapravo su dobili novi rast iz spora, koje su uvek prisutne negde na gljivi.

Uglavnom suve gljive znače mrtav micelijum, nekada se može smatrati da je dormantan ako se ćelijska struktura sačuva i samo u tom slučaju će krenuti rast ponovo.

Procedura se sastoji u stavljanju dela suve gljive u sterilnu destilovanu vodu bez nutritijenata. Micelijum proklija i počne koristiti sam sebe kao hranu. Ukoliko staviš neke nutritijente u vodu, to će pozvati bakterije i buđi protiv kojih micelijum neće imati šanse, tako da nećeš uspeti da izolujes čist micelijum iz toga. Šanse možeš povećati ako nabaviš na netu metabolite nekih gljiva koje imaju antibakterijska svojstva pa ih ubaciš u ovu vodu. Proces revitalizacije traje između 3 do 7 nedelja. Kada micelijum konačno krene, liftuješ tkivo iz metaboličko-destilovanog rastvora i prebaciš na antibiotski* agar. Posle par transfera trebalo bi da imaš čistu i stabilnu genetiku originalne gljive.

*može se koristiti običan agar ali to smanjuje šanse da uspešno izoluješ genetiku, ili čini proces dužim u najboljem slučaju.
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
long_pipe_magician
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 06.01.2014, 11:38
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 30 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la long_pipe_magician »

Stormie nemaš pojma.

ALi i dalje te volim
Odgovori