Općenita rasprava oko uzgoja

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Odgovori
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la storm.raver »

U jednoj gljivi iz MS uzgoja gotovo sigurno ima više strejnova. To može biti 3,4,5 a može biti i 50. Genetski bazen jeste sužen, ali ne uvek previše. Između nekompatibilnih strejnova formiraju se averzione zone, odnosno sektori. Tako da kad vidiš sektore na agaru, tj različite obrasce rasta, u tom trenutku je bezbedno govoriti o separaciji strejnova.
Naravno put do sektorizacije biće kraći ako kreneš od klona nego ako bi krenuo od MS micelijuma na agaru.
Mada i pri kloniranju je često potrebno i preko 8 transfera da dođeš do sektora.

Međutim, ako radiš sa MS-om koji je frutao, dakle imaš već pečurke, u biti nije neophodno da ideš do strejnova i sektorizacije, postoje mehanizmi razmene genetskog materijala izmedju različitih strejnova u istoj pečurki preko konidiogeničnih hifa, tako da jako često nije potrebno razdvajati strejnove unutar klona. Njegov genetski materijal nije klon sensu stricto, ali u širom smislu jeste.

A ukoliko radiš sa MS-om koji nije frutao, selektuj deo micelijuma koji brzo raste i koji izgleda rizomorfno, sve dok ne vidiš sektore. Jer kad ovako radiš ti ne znaš a priori koji će se tačno strejnovi udružiti u pečurke, nego jedina opcija za selekciju konzistentne genetike je da ideš skroz do kraja, do sektora. Znači kad vidiš sektore uspeo si stići do individualnih strejnova, baci svaki od njih na poseban agar i posle frutaj svaki da vidiš performanse. Oni koji se pokažu kao najmoćniji u smislu veličine plodova i potencije, njih čuvaš na master slantu.

A što se tiče mesta preseka stručka i genetske varijabilnosti, nema nikakve razlike. Svi strejnovi idu zajedno na gore, svakom od njih je cilj da formira bazidije u kojima se dešava fuzija nukleusa.
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 359
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 169 puta
 pohvaljen: 230 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la faceOff »

storm.raver je napisao/la: 10.03.2022, 13:47 ...

Napravio sam jedan supstrat sa nešto manje vode od idealnog i pomješao ga sa pšenicom u 1:1 omjeru. Idem vidjeti koliko brzo i kvalitetno mogu izvesti prvi flush. Ovoj genetici treba dosta da krene nakon pojave čvorova, i puno lakše krene sa casingom
Računam da u omjeru 1:1 nema bog zna što vode, pa sam stavio i nešto manje, sve sa namjerom da dunkam prije prvog flusha.Najrađe bi stavio i casing, ali tu imam nedoumicu...
Pitanje je ustvari - koliko dobro se nakon dunkanja nastavi vegetativni rast micelija. Jer tri su opcije

1. Dunkat, pa stavit tanak sloj casinga i krenit odma sa FAE
2. Dunkat, stavit casing i pustiti koji dan da micelij uđe u casing. Pa FAE
3. Stavit casing, pustit koji dan da proraste, dunkat i FAE

Imaš li kakvu smjernicu ili nešto?
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la storm.raver »

faceOff je napisao/la: 22.04.2022, 16:42 Pitanje je ustvari - koliko dobro se nakon dunkanja nastavi vegetativni rast micelija. Jer tri su opcije

1. Dunkat, pa stavit tanak sloj casinga i krenit odma sa FAE
2. Dunkat, stavit casing i pustiti koji dan da micelij uđe u casing. Pa FAE
3. Stavit casing, pustit koji dan da proraste, dunkat i FAE

Imaš li kakvu smjernicu ili nešto?
2 je najgore, praktično zove kontaminaciju. Sve spore buđi koje su sletele na supstrat tokom frutanja sada dobiju perfektnu klimu ustajalog vazduha i visoke vlage da se razviju u kejsingu. I još im daješ prednost par dana.

3 mi nema mnogo smisla, jer nije ni svrha kejsinga prorastanje, nego formiranje mikro klime i obezbeđivanje malih vazdušnih prostora esencijalnih za stimulaciju frutanja. Plus je micelijum u reproduktivnom ciklusu, ne treba nikako uskraćivati tj odlagati FAE. Takođe, sličan problem kao i sa 2.

1 zvuči kao plan.
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 359
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 169 puta
 pohvaljen: 230 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la faceOff »

Ok, onda će tako ići
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 359
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 169 puta
 pohvaljen: 230 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la faceOff »

storm.raver je napisao/la: 23.04.2022, 14:51...
Vidio sam da ljudi GLC rade od MS. Ako se micelij dobro razvije, može li ga se smatrati slobodnim od kontaminacija? Imam neku špricu sa dva ml, pa bi i to probao. A i stari LC bi probao sačuvati preko GLC

GLC
U kolonizirane žitarica (recimo četvrtina tegle) se ubrizga 2dl sterilne demineralizirane vode, dobro se protrese, izvuče se voda sa sitnim djelićima micelija, stavi se u teglu i u frižider. Navodno se tako može dugo prezervirati kultura
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la storm.raver »

Ako ti je tegla dobra, dobra je, nema filozofije. Možeš je koristiti kako hoćeš. S tim da se uvek možeš kontaminirati slučajno tokom takvih transakcija, zato vodi računa gde i kako radiš.

Glc treba da je u principu superiorniji oblik tečne kulture baš zato jer nije baziran na šećeru. Radilo se to od kad ikad, čak i sa ms-om. Pogledaj ovo na shrumeriju, stari je to thread od pre 15 godina ali koncizno je objašnjeno a ima i diskusije na tu temu:
https://www.shroomery.org/forums/showfl ... 01#6817701
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 359
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 169 puta
 pohvaljen: 230 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la faceOff »

storm.raver je napisao/la: 04.03.2023, 20:19 Pogledaj ovo na shrumeriju
Ne da mi da vidim. Fali mi 14 dana i 10 postova.

Ono što sam vidio, odlična je šema. Trebao sam prije znati za to.
A mislim da se da i igrati na temu

Nego, još nešto...
Da li se micelij revitalizira promjenom medija? Negdje sam jednom pročitao da se to događa promjenom agarne podloge (drugi nutrijenti).
Ne znam o kojim gljivama je bila riječ, ali sad govorim o cubensisu
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la storm.raver »

Zavisi od gljive, za cubensis je temperatura limitirajući faktor, ali pod pretpostavkom da je temperatura konstantna promena hranljivosti medijuma je u pozitivnoj korelaciji sa aktivnošću micelijuma. I naravno pod pretpostavkom da nije nastupila senescencija usled previše transfera.
:mushroom: learning things :mushroom:
Odgovori