Lov na Psilocybe u divljini

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 500
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 194 puta
 pohvaljen: 232 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la huana.meri »

slika
slika
slika
slika

evo ih kod mene prije deset dana, nisam ih brao jer nisam siguran bio, moje imaju prsten, na bagremovim panjevima, masa ih rodi kad krene...nisam baš osjetio toliku sličnost mirisa kao serbice, cubensis, panaeolus cinctulus...
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

Huana to je Agaricus, jestiv ako ne žuti na preseku, ali nije aktivan.
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 500
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 194 puta
 pohvaljen: 232 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la huana.meri »

ma bio sam sumnjičav pa sam zato i ostavio, previše sam serbiku i njenu mahovinu žvako i šnjofo da ovk šta pokrene ushićenje...ljepe su i kod mene rastu baš pa sam ostavio, samo sliko...blizu sam si složio serbicin patch baš, poslikam ga ako krene kaki porod...
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
nasumicnoime
rank2
Postovi: 24
Pridružen/a: 21.10.2020, 19:02
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 4 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la nasumicnoime »

storm.raver je napisao/la: 31.10.2022, 13:21 Huana to je Agaricus, jestiv ako ne žuti na preseku, ali nije aktivan.
Je l to pravilo vazi za sve agaricuse, znaci ako ne zuti na preseku i na ogrebotinu sigurno je jestiv?
Inace ovih dana je bilo i bice dosta kise, plus je temperatura znatno pala, tako da sam poprilicno siguran da ce sledeceg vikenda sume biti pune serbice, pa ko zeli nek ih trazi tada. Verovatno cu i ja proveriti svoja mesta.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

nasumicnoime je napisao/la: 05.11.2022, 22:44
storm.raver je napisao/la: 31.10.2022, 13:21 Huana to je Agaricus, jestiv ako ne žuti na preseku, ali nije aktivan.
Je l to pravilo vazi za sve agaricuse, znaci ako ne zuti na preseku i na ogrebotinu sigurno je jestiv?
Inace ovih dana je bilo i bice dosta kise, plus je temperatura znatno pala, tako da sam poprilicno siguran da ce sledeceg vikenda sume biti pune serbice, pa ko zeli nek ih trazi tada. Verovatno cu i ja proveriti svoja mesta.
Da, važi. Nema otrovnih Agaricus-a van sekcije Xanthodermatei, a u njoj svi stejnaju žuto, a takođe imaju i fenolski miris.
Mada treba napomenuti da nije svaki Agaricus koji stejna žuto otrovan, jestivi "žuti" Agaricusi mogu se prepoznati jer stejnaju sporije i prljavo žuto, i ta boja se ne menja sa vremenom. Takođe nemaju taj fenolski miris nego mirišu najčešće na anis. Dok kod ovih prvih otrovnih stejn je više hrom-žut i fejduje u braon.

A što se tiče serbice kao zapeta puška sam, čekala se dugo kiša i pad temperature, moglo je biti i više kiše ali poslužiće i ovo. Sad će da grunu 500m-1000m full force.
:mushroom: learning things :mushroom:
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la kale.kikor »

jel ima smisla ici na 500-1000 nmv sledeceg vikenda? ili ce biti kasno za ovu turu? ili tek treba da propinaju, pa ce ih biti i za 7 dana kako kaze nasumicni.
Vidim po prognozi narednih dana ce biti kise, kapiram da ako sad ne krenu nikad nece
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

Naravno da ima smisla, sad im je udarni termin na toj visini, ako bude vlažno neće ni stajati do decembra. Obično ih ima i u oktobru na toj visini ali visoke temperature i mesec dana suše su ih stopirali. Ali preko 1000m će ih biti još jako kratko jer već mraz kreće. Suša je usporila stvar tako da je nasumični u pravu, verovatno treba sačekati koji dan da micelijum apsorbuje vlagu jer je gladovao mesec dana. Ali to je to kale, sad il nikad. Srećno svima u drugom delu sezone.
:mushroom: learning things :mushroom:
Horos
rank6
Postovi: 237
Pridružen/a: 08.06.2011, 20:26
 pohvaljen: 57 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Horos »

moje sume su 350-450m, nadam se da ima sansi za serbicu. jbna fruska gora ovde nigde nema ciste bukove sume, nego i gde ima mesana je. nadam se da ima sansi da je nadjem jer mi treba za lek
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la kale.kikor »

Po svemu sudeci, pravac Valjevske planine za vikend!
Prostudirao sam mapu i napravio "trek'' od nekih 18 km, cisto da imam neki zadatak, obilazim 2 vrha i imam ceo dan, pa ako sam zasluzio nacicu ih.
Srecno svima i bogat ulov!
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Horos
rank6
Postovi: 237
Pridružen/a: 08.06.2011, 20:26
 pohvaljen: 57 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Horos »

srecno i tebi Kale ako neko zasluzuje da ih nadje to si ti. stvarno si posvecen. ja sam limitiran mojim kilavim nogama pa ne mogu da prepesacim tolike rute ali dacu sve od sebe da ih nadjem. svi imajte na umu da je hladno i kisovito vreme pa prilagodite odecu i obucu tome, ponesite dovoljno vode, instant energije, ja preferiram med, i kad idete u sume po hladnoci moj savet uvek sa sobom sposoban upaljac otporan na vodu i vetar i suve potpale, suve carape i majicu... ume nekad biti razlika izmedju zivota i smrti. ne zelim da vas plasim nego da budem glas opreza
Odgovori