Lov na Psilocybe u divljini

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

Pa na Jablaniku su noći bile oko nule već nedelju dana, a nije ni dan išao preko 15, nije baš da se može naći serbica po ovom prženju i suvoći na 300m. Bitne su niže temperature, to im je triger. Mene čudi da su u ovolikom broju, s obzirom da nema kiše, bar meni u radijusu od 50km nije u oktobru pala ni kap. Možda je na Povlenu bilo, ali i ove na prvom setu deluju isušeno tako da će taj patch verovatno rano ispucati sve i umreti.
:mushroom: learning things :mushroom:
nasumicnoime
rank2
Postovi: 24
Pridružen/a: 21.10.2020, 19:02
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 4 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la nasumicnoime »

Na planinama je dosta vlazno, noge su mi bile mokre od rose cak i u sred dana. Taj veliki patch na Povlenu je u blizini izvora, to mozda dodaje malo vlage, svakako vidi se da su vec dosta stare, a pre nekih nedelju i kusur dana je bilo kise, tad su najverovatnije krenule.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

Da, pored potoka zna biti dosta vlage, to je dobar potez pri traženju. U principu jeste vlažno na visokim planinama, ali otiđi na Sokolske, Jagodnju, Cer, Avalu, zemlja je ispucala od suvoće, lično uopšte ne želim trošiti energiju pre novembra, jer vidim sledeći ponedeljak 27°. Nadam se da ću upasti u košnicu kao ti ove godine, ovo je fenomenalan pronalazak, svaka čast.
:mushroom: learning things :mushroom:
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la kale.kikor »

da li moze da se desi da ako ne padne kisa npr mesec dana, a vec zaladni, vise ne izrastu ove sezone?
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Avatar
Duka
rank5
Postovi: 199
Pridružen/a: 05.03.2018, 08:02
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Duka »

Teoretski može da se desi ali vrlo teško da neće biti kiše u narednih dvadesetak dana
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

Biće ih kale i u tom slučaju, samo u mizernom broju, jer će većina pinova abortirati usled suvoće. Šetao sam se šumom neki dan tražeći random gljive, ima svašta, ali sve gljive su osušene. Da sam našao serbicu nije smak sveta jer gljiva svakako ide na sušenje, ali sunčanice su neupotrebljive. Vremenska prognoza kaže 27° prekosutra, što je van svake jebene pameti za ovo doba godine. Nije to dobar signal za micelijum, takve fluktuacije u temperaturi. Ali ne vredi očajavati, treba se boriti i tražiti ih, ići po vrhovima, severnom stranom, tražiti gustu šumu i potoke koji povećavaju relativnu vlažnost vazduha. Nasumični ih je našao na 1100m, 1200m i to u korektnom broju, znači treba ići tom taktikom. Ako znaš da je negde bilo kiše pre 7-14 dana pokušaj tamo. Ja čekam novembar, jaku kišu, pad temperature, da se spuste na moj teren od 600-900m, e tad ću ih uloviti.
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

Danas sam se šetao šumom, sve je suvo, nigde serbica, ali negde u hladu bukove šume, na trulom drvetu našao sam Pluteus salicinus. Ovo je jedina psihoaktivna vrsta iz roda Pluteus u Srbiji, a verovatno i u Evropi.
Ne mogu da kažem da sam 100% siguran u identifikaciju, jer nije pokazao plavo još uvek, jedino micelijum kao da stejna (vidi se plavo na drugoj slici na bazi stema). Sve ostale karakteristike odgovaraju. Proveriću ga i pod mikroskopom kad stignem, a možda i poplavi u međuvremenu.

slika

slika

slika

slika
:mushroom: learning things :mushroom:
n00bX
rank2
Postovi: 14
Pridružen/a: 07.11.2020, 20:16
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la n00bX »

S obizrom na plavu boju micelije, verovatno je P.s, ali isto tako postoji jos jedna slicna vrsta Pluteus pellitus koja voli bukove sume, mislim da osim nje ne postoji nijedna druga kod nas koja lica na P.s.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

n00bX je napisao/la: 29.10.2022, 19:00 S obizrom na plavu boju micelije, verovatno je P.s, ali isto tako postoji jos jedna slicna vrsta Pluteus pellitus koja voli bukove sume, mislim da osim nje ne postoji nijedna druga kod nas koja lica na P.s.
Hvala na sugestiji noobx, moram priznati da nisam čuo za ovu vrstu sve do sad, moram se edukovati. Božac je ne pominje u enciklopediji koliko se sećam. Vidim na inat da ima obzervacija na Fruškoj Gori od M. Daljeva koji je determinator u Mikološkom društvu Srbije, valjda to nosi težinu. Međutim tekstura pileusa je dosta drugačija, moj ima skvamulozan centar, dok je kod pellitus-a od Daljeva pileus praktično glatak.
https://www.inaturalist.org/observations/100309974

Što se tiče plavog, ne znam ni sam koliko je ubedljivo. Uživo nije plavila ni jedna, čak ni posle sušenja, a našao sam tri primerka. Ali kažu da u zavisnosti od koncentracije enzima, salicinus zna da često ne plavi. Micelij jeste bio blago plavičast, ali ne koliko na slici.
Dve stvari planiram da uradim, prvo istraživanje pod mikroskopom, a zatim testiranje miraculixom na psilocibin. Bio bih zahvalan da mi proslediš ako imaš opis pellitus-a, originalni na latinskom ili bilo koji.

Ono što mi je bilo najinteresantnije, jeste da miriše identično kao serbica. Obožavam taj miris. Božac navodi za salicinus rafanoidan miris, sa čim se ne bih mogao složiti za moj pronalazak.
:mushroom: learning things :mushroom:
n00bX
rank2
Postovi: 14
Pridružen/a: 07.11.2020, 20:16
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la n00bX »

Evo prosledicu iz knjige gde sam i cuo za ovu vrstu:
slika
Inace u pitanju je knjiga "Gljive Srbije i zapadnog Balkana" od Branislava Uzelca.
Odgovori