Lov na Psilocybe u divljini

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
Duka
rank5
Postovi: 199
Pridružen/a: 05.03.2018, 08:02
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Duka »

Pa jbg, to je tačno, ali opet ne mora svaka livada da bude pogodna, makar da je svaka deseta i puna kapa. Nešto sam razmišljao, pošto semilanceata najčešće raste blizu trava oštrica i moguće baš na njihovom trulom korenu, možda može da se uzgaja tako što načupaš korena te trave, ostaviš ga malo da istruli ili ga iseckaš i pasterizuješ, postaviš supstrat u tankom sloju, zatim casing sloj komposta i zaseješ običnu travicu a zatim inokuliraš micelijom semilanceate. Kažu da je teško uzgojiti je ali jebemu mater kolko teško može biti uzgojiti saprotrofa s livade.

Inocybe jesu zajebane, ali opet teško da bi aeruginascens mogao pomešati sa nekom drugom koja menja boju ako paziš...

Meni je neshvatljivo da od 200+ vrsta aktivnih gljiva kod nas raste samo 3 zvanično a da pri tom Srbija ima klimu sličnu kao dobar deo kontinentalne Evrope gde raste još gomila vrsta koje bi *tehnički* mogle da rastu kao ubačena vrsta ali ne rastu. Takođe severna Amerika. Čudo da se do sad nisu zapatile.
n00bX
rank2
Postovi: 14
Pridružen/a: 07.11.2020, 20:16
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la n00bX »

Duka je napisao/la: 29.09.2022, 23:44 Pa jbg, to je tačno, ali opet ne mora svaka livada da bude pogodna, makar da je svaka deseta i puna kapa. Nešto sam razmišljao, pošto semilanceata najčešće raste blizu trava oštrica i moguće baš na njihovom trulom korenu, možda može da se uzgaja tako što načupaš korena te trave, ostaviš ga malo da istruli ili ga iseckaš i pasterizuješ, postaviš supstrat u tankom sloju, zatim casing sloj komposta i zaseješ običnu travicu a zatim inokuliraš micelijom semilanceate. Kažu da je teško uzgojiti je ali jebemu mater kolko teško može biti uzgojiti saprotrofa s livade.

Inocybe jesu zajebane, ali opet teško da bi aeruginascens mogao pomešati sa nekom drugom koja menja boju ako paziš...

Meni je neshvatljivo da od 200+ vrsta aktivnih gljiva kod nas raste samo 3 zvanično a da pri tom Srbija ima klimu sličnu kao dobar deo kontinentalne Evrope gde raste još gomila vrsta koje bi *tehnički* mogle da rastu kao ubačena vrsta ali ne rastu. Takođe severna Amerika. Čudo da se do sad nisu zapatile.
Dok se storm raver nije pojavio, rasla je zvanicno samo 1, i to ona koja u sebi nosi ime Srbije :bigsmilee: Sada postoje 4 ako racunamo i tu Pluteus salicinus. Pluteus salicinus je verovatno dosta cesca vrsta nego sto se misli, po onom linku sto je storm raver nedavno postovao, neko ju je pronasao u Beogradu. Inace ja verujem da ovde kod nas postoji sigurno jos jedna vrsta, a to je valovita balegarka (ne znam da li je ikada iko upotrebio ovaj naziv na nasem jeziku :bigsmilee: ) Psilocybe cyanescens. Postoji dosta evropskih zemalja gde je nalazena ova vrsta, pa sto ne bi bila i kod nas?
Avatar
Duka
rank5
Postovi: 199
Pridružen/a: 05.03.2018, 08:02
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Duka »

Znam da je bilo priče pre par godina da semilanceate ima kod nas, mislim i da su ljudi iz Hrvatske kačili nalaze. Nisam ulazio skoro na ovaj forum pa sam se ispao iz događaja. Vrlo moguće da ima i Psilocybe cyanescens ali da je izuzetno retka. A ne bi me čudilo ni da se pojavi neka za koju se ni ne sumnja da postoji, spore mogu leteti stotinama kilometara, ljudi gaje svašta kod kuće, može nešto i da se zapati. Imaš primer Clathrus archeri, to nije naša vrsta, originalno je iz Australije ili okoline pa evo može se naći kod nas. Samo je pitanje vremena kad će još neka Psilocyba da se pojavi 😁
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

Pričali su ljudi svašta, a postovali slike Mycena i raznog. HT je rekao da pamti samo 1 semilanceata-u za Hrvatsku, negde na istoku, ali nije 100% siguran. Inače nije teško uzgojiti semilanceata-u kako se nekada mislilo, Baba yaga sa shroomerija je otvorio novu eru što se tiče gajenja ove vrste, grow mu je i potvrđen sekvenciranjem. Ako neko hoće da gaji neka krene odavde:
https://www.shroomery.org/forums/showfl ... art/1/vc/1

A problem sa cyanescens je takođe što nema gde kod nas da raste. Nije nigde na Balkanu pronađena. Jeste u Austriji, Nemačkoj, Švajcarskoj i tamo gde su počeli da rade mulch landscape, kod nas se i dalje radi cveće/trava. A ni korove ne suzbijamo ko na zapadu, tako da prosto nema habitata za masovno širenje, iako su spore sigurno tu, i moguće da ima neki mali patch negde...

Interesantno da si pomenuo Clathrus archeri, baš sam ga neki dan pronašao prvi put u životu...
slika
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
Duka
rank5
Postovi: 199
Pridružen/a: 05.03.2018, 08:02
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Duka »

Interesantno ovo za semilanceatu! Nisam aktivan na shroomery-ju pa mi promaklo. Apsolutno ne liče na semilanceatu, treba im visoka trava i više CO2.

Pa cyanescens u prirodi ne raste samo na malču nego na šumskoj stelji bogatoj drvnim ostacima, hoćeš da kažeš da kod nas nema takvih habitata? Šta bi sprečilo cyanescens da se zapati recimo makar u obližnjoj šumi ako bih bacao spore/micelijum po stelji?

Opa! Lep nalaz, ja nisam do sad nalazio. Našao pre neki dan Hygrocybe chlorophana i oduševio se 😁. A koji dan pre toga našao "Psilocybe" coronilla. Jbgy ipak je Stropharia, ali dobro, računam da sam tehnički našao Psilocybu hahaha
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

Vidi, holotip Psilocybe cyanescens je opisan sa mulch beda, u Royal Botanical Garden, Kew, UK. Sam tip vrste nije primerak iz divljine. Da li je već bio u stanju specijacije to niko ne zna, ali se zna sigurno da postoje migracije sa mulcha u šumu, jer su dokumentovane. Dakle sama vrsta koja raste na mulchu je dovoljna da se tretira kao vrsta, definitivno u tradicionalnom smislu, a možda čak i u genetskom. Jer niko ne zna odakle originalno potiče a sve kolekcije su toliko rasute genetski da je nemoguće delimitirati ih. Ima teorija da dolaze sa Novog Zelanda, Portugalije, obalnih dina istočne Amerike itd. Uglavnom njihovo masovno širenje je povezano sa upotrebom mulcha, i verovatno je micelijum kolonizovao mnoge suplajere drveta. Tako da nećeš naći cyanescens spontano da raste u srpskim šumama, koliko god se trudio. Moguće je naravno, jer je vrsta saprofit i voli lignin, ali cela priča je samo stvar verovatnoće, jer nije nativna vrsta ovde, i ne širi se velikom brzinom šuma-šuma, već mulch-šuma. Neće ti se cyanescens mnogo proširiti od tvog patcha gde ga "zapatiš", ako uopšte uspe ta operacija, to je moja poenta.
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
Duka
rank5
Postovi: 199
Pridružen/a: 05.03.2018, 08:02
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Duka »

Zanimljivo, nisam to znao, hvala! Mada nikad ne znaš, možda i mutira ili se stvori novi strain koji bi ipak mogao da se širi po našim šumama, ili bi neko mogao da se pozabavi pa da stvori taj strain. Malo nevezano za ovo, ti si negde sa zapada Srbije?
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

Moguće je naravno, već inače postoji toliko varijacija u cyanescens-u, nekad se ide toliko daleko da se i azurescens i subaeruginosa identifikuju kao cyanescens kompleks/grupa, a video sam bar hiljadu intermedijarnih formi. Zapravo jedna teorija jeste da je cyanescens dospeo u šume zbog ljudi, a izvorno dekompozira koren obalnih trava i sekundarni je woodlover, a mulch mu prija jer ima dosta praznog prostora i lako se širi micelij, pa je neki mutirani strejn pobegao sa mulchu u šumu. Dakle dinska trava->mulch->(mutacija)->šuma. To je hipoteza, ali ide joj u prilog što se jako retko nalazi u šumi, što je genetska varijacija cyana u šumi minimalna, što u prevodu znači da nije u šumi dugo. Gde je genetska varijacija cyana u šumi velika jeste jedino Novi Zeland. Zašto je to tako niko ne zna, ali to je ono kao kokoška i jaje kad je u pitanju istorija vrsta, dakle moguće da je cyanescens koji jede dinsku travu poreklom iz šuma Okeanije. Tj nekim prirodnim procesima, specijalizacijama i na kraju ljudskim uticajem iz šume Okeanije došao u šume Evrope...Mindwrap...Zato Duka brate moraćemo više da lovimo da ne lupamo glavu teorijom :cheesy:...Da, iz zapadne sam Srbije, ovo je moj turf nemoj da iko lovi Psilocybe ovde =))
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
Duka
rank5
Postovi: 199
Pridružen/a: 05.03.2018, 08:02
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Duka »

Ala si ti potkovan znanjem o Psilocybama brt, svaka čas'!

Evo ja danas iz zajebancije obišao jednu veliku vrtaču koja na oko lepo izgleda za semilanceatu, mada teška priča, toplo vreme, vedro, sprljilo bi ih sunce i da ih ima.

Da ne znaš možda da li su trave iz roda Festuca indikator habitata za semilanceatu? Nigde nema tzv trava oštrica, samo ove i druge dosadne poaceae...

Pa 'de si kolega! Da ne bude samo sukoba interesa lol
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

Ma da pretoplo, nema ništa od psilociba dok ne oladi dan na 15°-16°. Delovalo mi da će ih startovati onaj hladan talas kad je krenuo prošle nedelje, al danas jbt 27°. Nznm za Festucu, ali znam da Deschampsiu obožavaju, naročito na severu Evrope, a ona je takođe iz Poaceae. Treba držati oči otvorene, nikad se ne zna. Čini mi se da je jedan tip pokušavao da zasadi liberty u saksiju sa Festucom, ne znam dal je uspelo...
:mushroom: learning things :mushroom:
Odgovori