Lov na Psilocybe u divljini

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Esi_prso
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 28.10.2021, 14:50
Ima zahvala: 15 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Esi_prso »

storm.raver je napisao/la: 13.11.2021, 22:47
Esi_prso je napisao/la: 13.11.2021, 22:10 https://ibb.co/wpPVHf3
https://ibb.co/NYzjzBF
Nasao je na slami u bazenu sa balegom.Vrsta?
Coprinopsis cinerea

Najbolje za ID ovih random gljiva da postujes ovde:
viewtopic.php?f=26&t=150

...da ne spamujemo ovu prelepu temu, a odgovoriću ti i tamo.
Vazi, hvala na odgovoru.
nasumicnoime
rank2
Postovi: 24
Pridružen/a: 21.10.2020, 19:02
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 4 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la nasumicnoime »

Pozdrav ljudi. Vidim da se pricalo dosta na temu serbice ove godine ali nisam posecivao forum.
Da javim da sam i ove godine nasao serbicu. Jedanput na istom mestu kao i prosle, oko 800m na Jablaniku u borovoj sumi, 17. oktobra, a drugi put blize vrhu Jablanika na oko 1000 metara, 7. novembra, mada u manjoj kolicini i bile su pune vode i blizu truljenja, u sumi jela.
Preporucujem da pretrazite bukvalno ceo internet i da nadjete sto vise informacija o servicama da biste dobili potpunu sliku o izgledu, stanistu itd.
Nadam se da ce nekom znaciti kao motivacija u potrazi kao sto su meni znacili slicni postovi prosle godine. Pozdrav za storm.ravera lepo sto si se vratio.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

Evo da zatvorimo sezonu za ovu godinu, bar za mene je gotova jer ih više ne nameravam tražiti, a i nema ih puno. Sneg i kiša su natovili ovu serbiku da postane debela i velika.

slika

slika

slika

...

Samo dve sam našao danas, sezona je praktično gotova, ako ih neko traži i dalje, ovo je na 680m, znači mogu se naći samo u manjem broju.

Nadam se da ste našli dosta serbika ove godine, a ko nije, neka se ne predaje i želim mu sreću dogodine. :mushroom:
:mushroom: learning things :mushroom:
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la kale.kikor »

hah izgleda da samo ja nisam imao srece.
trazio sam je na vec pomenutom jablaniku 3 dana, ulogorio sam se i 3 dana sam se setao i trazio je, do duse to je bilo pre nekih mesec dana, pre ovih niskih temperatura, iako je tada bilo oko nule na planinama
Smesno mi je sto sam Jablanik odabrao onako, random,gledao google mapu, i reko ajde tu cu, a sada vidim dva coveka je nalaze(svaka cast neka je sa srecom!)
steta
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Stefan132
rank2
Postovi: 22
Pridružen/a: 16.10.2020, 21:09
 pohvaljen: 3 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Stefan132 »

Pozdrav
ima li neko iskustva sa nalazenjem Panaeolus cinctulus-a, kad ih treba trazit, na kakvim mjestima?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la HypnoToad »

Stefan132 je napisao/la: 04.03.2022, 18:01 Pozdrav
ima li neko iskustva sa nalazenjem Panaeolus cinctulus-a, kad ih treba trazit, na kakvim mjestima?
Kada temperature budu iznad 20 stupnjeva, isključivo na konjskom izmetu, ili zemlji i travnjacima pognojenim konjskim izmetom
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Esi_prso
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 28.10.2021, 14:50
Ima zahvala: 15 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Esi_prso »

Da li je neko nasao nesto do sada?
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 498
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 194 puta
 pohvaljen: 232 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la huana.meri »

čekaj kišu ili nađi konjsku balegu u hladu ako sad želiš nešto, stovarište neko, konjušnicu privatnu u bregima, uz šumu neku....kad su konji uz sam rub šume, svaku noć šuma dovoljno ovlaži taj rub di ima balege, i tako linijski rastu, a postatak pašnjaka bukne nakon kiše
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

Ljudi, vreme je da se probudite jer sezona počinje ! Lepo je gajiti gljive, ali lov u divljini je za ozbiljne igrače i pruža mnogo veće uzbuđenje i zadovoljstvo, naročito kada je uspešan. Takođe, boravak u prirodi u mističnoj maglovitoj šumi ili na planinskoj livadi, teško da bilo šta može da zameni, doneće vam posebnu radost a i kondiciju tela.

Dakle:

Psilocybe serbica u šumama (preferira bukvu, bor i jelu) Psilocybe semilanceata na livadama (poželjno pašnjaci)
Panaeolus cinctulus na konjskoj balezi (dok ne zahladni ispod 15°)

Možda rastu i druge Psilocybe vrste kod nas ali moraćemo to da dokažemo...

Ovde sam to već sugerisao u nekoj prethodnoj diskusiji, da aktivna vrsta iz roda Pluteus raste kod nas, a izgleda je to potvrđeno jer je Pluteus salicinus nađen u Beogradu*:
https://www.inaturalist.org/observations/82306005
Raste na drvetu, najčešće vrbi, ima roze listiće i stejna plavo. Psihoaktivan je.
*identifikacija nije 100% sigurna ali ima elemenata

:mushroom: SREĆAN LOV :mushroom:
:mushroom: learning things :mushroom:
Horos
rank6
Postovi: 237
Pridružen/a: 08.06.2011, 20:26
 pohvaljen: 57 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Horos »

drugari da li neko ima iskustva sa nalazenjem Serbice ili Paneolusa na fruskoj gori?
Odgovori