Rad u ''Still Air Box-u''

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la Firmus »

Pa da, isplati se cekati, samo pokusavaj i uspjet ces. Da sam ja na tvome mjestu ne bi se zamaro previse detaljima, a osnove vec poznajes. Napravi najbocniji stilairbox, tj zatvori ga. I naruci spore ako ti fali sa freespore.com za 10 eura mozes narucit 3 printa i imas pracenje pisma ako uzmes certificirano. I onda sam udaraj, napravit sa jednim printom 5-6 sprica, odmori se dan-dva, napravi drugi print. Kupi dosta integralnog pirinaca i verma i tegle od oko 200-250 mL pa skuhaj bar 20 teli, ionako mozes jedno na drugo kuhati. I onda ustrcaj u 10 jedan strain, u 10 drugi i eto, cekas da se kolonizira. Pa jos cekas tjedan da se micelij ucvrsti. Nema sanse da svi kolaci failaju, uspjet ce ti bar 50%. I eto, onda napravis SGFC sa malom kutijom, prekrijes dno perlitom i to je to.
A pecurke ti bas daju sta ti treba. Ja ih uzimam iz sebicnih razloga tj. bolji mi postaje zivot kad ih uzimam... i tu nema nista lose. Manji sam idiot nakon tripa, zahvalniji sam na svemu, vise sam drustven i smireniji, a mikrodoze su isto bomba, pogotovo kad ima dobrih žena okolo, onda postajem igrač =))
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la storm.raver »

Firmus je napisao/la: 25.11.2021, 22:38 A pecurke ti bas daju sta ti treba. Ja ih uzimam iz sebicnih razloga tj. bolji mi postaje zivot kad ih uzimam... i tu nema nista lose.
Tako znaci Firmus, hmm, mama je bila u pravu after all, zli narkomani se drogiraju zlom drogom da im bude lepo. :psy

@kale
Procitao sam sve sto si pisao, ali ne razumem iskreno koji princip radis i ne mogu da pohvatam tegle/kolace i gde je sta. Zato sam te i pitao ista pitanja, ne jer ne citam, nego stvarno ne razumem. Previse mi deluje razbacano. A da bi ti neko pomogao mora do detalja da razume sta si tacno radio i kakvo je stanje. Zato preporučujem dnevnik. Kao sto je firmus napisao, spore su stvarno jeftinije i uspeces cak iako ti te tegle propadnu.
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la Firmus »

storm.raver je napisao/la: 26.11.2021, 00:29 Tako znaci Firmus, hmm, mama je bila u pravu after all, zli narkomani se drogiraju zlom drogom da im bude lepo. :psy
Jebes ljude koji sve shvacaju ozbiljno, zato i jesmo najebali jer skoro svi imaju neki fetis na znanje. A to znanje bez srca je skroz besmisleno, onda upadnes u vlastitu klopku. A nema gluplje stvari od trcanja za parama. Sta ce ti vise ako imas za hranu i skloniste, a mi zivimo ko kraljevi pa je opet malo ljudi sretno. Ne kazem da ja jesam, ali bar se ne pretvaram da ce me nesto materijalno ispunit. Od sveg materijalnog najvise vrijedi dobra voda, hrana i psihodelici.
I sad se ispostavila tocna ona ko se drzi za zivot izgubit ce ga a tko ga se odrekne dobit ce ga.
Al ce bit panike kad se sve pocme raspadat za one koji su navezani za ovaj svijet, onda ce trcati po spasonosnu bocicu lol... a ovo rusenje je samo prilika za ponovnu izgradnju i reformaciju. Ili cemo se skuhat ko zabe u loncu? Svakako ce bit zanimljivo ovo vrijeme. Bar mogu trollat dok jos ima interneta.
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la kale.kikor »

Skoro pa svete reci brate moj Firmus kojih bi bilo lepo da se pridrzavam.
Hvala na svoj podrsci i tebi i svima koji zele da pomognu.
Koliko ja kapiram teza ali i da, zanimljivija vremena dolaze,vise akcije i borbe za nesto sto je do sada bilo skoro pa besplatno.
Sjebasmo sami sebe sto nije za cuditi se, to nam je u prirodi.
Cudno je sve to...

Ne znam ima li smisla vise, ali od 6 kolaca umesanih od 1:1:3 verm,voda,brasno(sto je,joliko vidim malo brasna), posle 3 nedelje imam od 70-100% kolonizovanih ''teglica'' napravljenih od pp5(zapremine oko 300 cm2, sa 4 izbusene rupe na ivici poklopca,precnika koliko igla da udje, te prekrivene alu folijom,kuvane na 11 psi oko 2,5 h,inokuliranih iz sprica napravljenog sa printa koji sam uzeo iz holandjanske,koje sada bleje na temperaturi od oko 26 C, u kutiji koja nije 100 % zamracena.
Sve radio u najcistijim mogucim uslovima za kucu, naravno ne racunajuci neke filtere i sta znam...; prljav je vazduh a time i sve okolo,ali sam preduzeo sve(koliko ih ja znam) mere, zbog cega verovatno i ne uspevam u ovome, ali hocu kad tad
koliko sam shvatio mozda je greska sto mi je sab otvoren sa donje strane ali ne mislim da je to toliki problem sa obzirom koje sam sve mere preduzeo. msm agar star 3 meseca bez kontaminacija, ocigkledno da mi ide sterilizacija i koliko sam ja prso, pozz.
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
zm051
rank2
Postovi: 15
Pridružen/a: 11.07.2018, 13:50
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 1 put

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la zm051 »

Vidim da u SABu svi koriste sprice umjeto direkt spora.
Koliko velike te sprice trebaju biti 10,15,20,30 cc ? I kako se odabire velicina igle. Nemam bas nikakva iskustva s medicinskim materijalom.
Ako netko zna gdje u Hrv to ima za nabavit.

Hvala
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la kale.kikor »

spric je boljiod spora jer tada spore imaju kraci kontakt sa kontaminiranim vazduhom.
Mozes i direkt sa prita u teglu sa zrnevljem, ali su vece sanse da se spore ''isprljaju'', posle mozes ili da bacis prit ili da ga cistis agar tehnikom, sto je bol u dupetu(pain in the ass)
Ja sam spore u spric ovako ubacivao:
- kada u expres loncu sterilisem zrnevlje, u jednu zasebnu teglu ubacim par desetina mililitara destilovane vode i pokrijem je alu folijom
- u lonac ubacim i casicu za rakiju koju sam prethodno uvio u alu foliju, uz to je nisam obavio 10 puta folijom, nego cisto onako, da je zastitim od kontaminacije kad je budem premestao iz lonca u SAB
- sve to sterilisem u loncu na 11 psi 90 min.
- obican spric od 10 ccm i iglu mozes da kupis u svakoj apoteci (ne znam da li je bitna debljina igle, ali ja sam uvek koristio one deblje)
- kada se lonac ohladio, prebrisem ga izopropilom i stavim ga pored SAB-a da sto manje bude izlozen kontaminiranom vazduhu
- sto manje naglih pokreta i sto brze sve budes uradio to su ti vece sanse za uspeh
- iz lonca u sab ubacim teglu sa vodom i shot casicu koju otvaram( iz alu folije) tek kad je u SAB-u
- spric i igla ako su upakovani kako treba, moraju biti sterilni tako da nema potrebe i njih da sterilises u express loncu, samo ih, dok su zapakovani, prebrisem izopropilom i tako ubacim u sab
- to isto uradim sa printom - zip kesicu u kojoj je, prebrisem alkoholom i turim u sab(od svega najvise cuvaj print sa sporama jer ako ti se on uprlja, sve dalje sto radis je uzaludno, jer ces sa sporama u tegle ubacivati i kojekakvu gamad.
- sada kad imam sve cisto u SAB-u, bacam se na posao...
- rakijsku casicu odpakujem iz folije, izvadim print iz kesice i sterilnim skalpelom sastruzem malo spora u casicu(ne treba ti nista puno, na printu se nalaze milioni spora tako da ce jedan centimetar kvadratni biti sasvim dovoljno za spric
- potom odpakujem spric, na njega stavim iglu, skinem foliju sa tegle i napunim spric SKORO do kraja( bitno je da imas malo vazduha u spricu da bi mogao da promuckas spore u spricu kad ga protreses, da bi, kada ubrizgavas spore u tegle, bile ravnomerno rasporedjene u spricu( ako nemas malo vazduha u spricu, nece moci da se promucka))
- sada imas casicu sa sporama i spric sa vodom; spric istisnes u casicu i sada imas cistu vodu punu tecnosti koju pokupis nazad u spric
- neko onda opet istisne tu tecnost nazad u casicu da bi se spore bolje promesale, da nema ''grudvica'' spora, vec da budu ravnomerno rasporedjene u spricu
- sada ti je spric spreman za upotrebu
- ako si sve dobro uradio, igla je i dalje sterilna, ali kao meru predostroznosti, pre ubrizgavanja u tegle je dobro sterilisati iglu na vatri dok ne postane crvena od usijanja.
- najbolje unapred da pripremis i staklenke ili agar koj zalis da inokuliras sporama, pa odma cim napravis spric sa sporama, te spore ubacis u tegle
- po tegli je dovoljno 1 ccm vode sa sporama, tako da u spricu od 10 ccm imas tecnosti za 10 tegli

Nasam se da sam ista pomogao
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
zm051
rank2
Postovi: 15
Pridružen/a: 11.07.2018, 13:50
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 1 put

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la zm051 »

kale.kikor je napisao/la: 17.08.2022, 13:45 spric je boljiod spora jer tada spore imaju kraci kontakt sa kontaminiranim vazduhom.
Mozes i direkt sa prita u teglu sa zrnevljem, ali su vece sanse da se spore ''isprljaju'', posle mozes ili da bacis prit ili da ga cistis agar tehnikom, sto je bol u dupetu(pain in the ass)
Ja sam spore u spric ovako ubacivao:
- kada u expres loncu sterilisem zrnevlje, u jednu zasebnu teglu ubacim par desetina mililitara destilovane vode i pokrijem je alu folijom
- u lonac ubacim i casicu za rakiju koju sam prethodno uvio u alu foliju, uz to je nisam obavio 10 puta folijom, nego cisto onako, da je zastitim od kontaminacije kad je budem premestao iz lonca u SAB
- sve to sterilisem u loncu na 11 psi 90 min.
- obican spric od 10 ccm i iglu mozes da kupis u svakoj apoteci (ne znam da li je bitna debljina igle, ali ja sam uvek koristio one deblje)
- kada se lonac ohladio, prebrisem ga izopropilom i stavim ga pored SAB-a da sto manje bude izlozen kontaminiranom vazduhu
- sto manje naglih pokreta i sto brze sve budes uradio to su ti vece sanse za uspeh
- iz lonca u sab ubacim teglu sa vodom i shot casicu koju otvaram( iz alu folije) tek kad je u SAB-u
- spric i igla ako su upakovani kako treba, moraju biti sterilni tako da nema potrebe i njih da sterilises u express loncu, samo ih, dok su zapakovani, prebrisem izopropilom i tako ubacim u sab
- to isto uradim sa printom - zip kesicu u kojoj je, prebrisem alkoholom i turim u sab(od svega najvise cuvaj print sa sporama jer ako ti se on uprlja, sve dalje sto radis je uzaludno, jer ces sa sporama u tegle ubacivati i kojekakvu gamad.
- sada kad imam sve cisto u SAB-u, bacam se na posao...
- rakijsku casicu odpakujem iz folije, izvadim print iz kesice i sterilnim skalpelom sastruzem malo spora u casicu(ne treba ti nista puno, na printu se nalaze milioni spora tako da ce jedan centimetar kvadratni biti sasvim dovoljno za spric
- potom odpakujem spric, na njega stavim iglu, skinem foliju sa tegle i napunim spric SKORO do kraja( bitno je da imas malo vazduha u spricu da bi mogao da promuckas spore u spricu kad ga protreses, da bi, kada ubrizgavas spore u tegle, bile ravnomerno rasporedjene u spricu( ako nemas malo vazduha u spricu, nece moci da se promucka))
- sada imas casicu sa sporama i spric sa vodom; spric istisnes u casicu i sada imas cistu vodu punu tecnosti koju pokupis nazad u spric
- neko onda opet istisne tu tecnost nazad u casicu da bi se spore bolje promesale, da nema ''grudvica'' spora, vec da budu ravnomerno rasporedjene u spricu
- sada ti je spric spreman za upotrebu
- ako si sve dobro uradio, igla je i dalje sterilna, ali kao meru predostroznosti, pre ubrizgavanja u tegle je dobro sterilisati iglu na vatri dok ne postane crvena od usijanja.
- najbolje unapred da pripremis i staklenke ili agar koj zalis da inokuliras sporama, pa odma cim napravis spric sa sporama, te spore ubacis u tegle
- po tegli je dovoljno 1 ccm vode sa sporama, tako da u spricu od 10 ccm imas tecnosti za 10 tegli

Nasam se da sam ista pomogao
Ovo je najbolji opis za pripremu spore syringa koji sam vidio.
Detaljno opisano kako se radi i zasto se tako radi. Hvala puno.

Jos da negdje nadjem ovako precizno opisan postupak pripreme spawna i substrata i to je to.

Da li za grijanje sprice koristis alkoholnu lampu ili moze obican upaljac ?
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la kale.kikor »

To miki puni mi ego! :D
Ne znam koliko razumes engleski ali ti je najbolje da te stvari gledas na youtubu, tamo imas sve sta ti treba, bukvalno sve! dobro ne bas 100% sve ali, ono , imas puno informacija, bar vidi na koj nacin rade; imas previse informacija i na forumu, stoga ako zelis uspeh, postaraj se da procitas sto vise foruma i textova i sto vise videa odgledas, onda to sve preneses u praksu i eto ti ga.
Fora ti je da budes sto sterilniji, i da sve odradis sto brze ali lagano,bez naglih i nepotrebnih pokreta npr kad radis u SABu, preslisas se vise puta redosled cele operacije, i kad krenes da radis, znas po sta si posao.
ja sam koristio upaljac, samo ga jasno moras prebrisati alkoholom, al mislim da je lampa mozda bolja jer je cistija, mozda cak sveca, jebo lampu
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Odgovori