Prolaze li ove žarulje?

Nemate pojma od kuda krenuti, pročitajte jednu od ovih metoda i krenite u avanturu
Odgovori
Brain Surfer
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 07.05.2014, 13:34
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 14 puta

Prolaze li ove žarulje?

Post Postao/la Brain Surfer »

Pozdrav,

pročitao sam rasprave o žaruljama, dakle koliko sam skužio traži se 6500k
i ako nisam nešto krivo skužio ove žarulje sa slike bi trebale biti dobre za rast gljiva?
Sve tri su 6500k

slika

slika

Može netko potvrditi?

Btw, isprobao jednu žarulju, to svijetlo roka u bulju :-)
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Prolaze li ove žarulje?

Post Postao/la storm.raver »

Ne znam koje si čitao rasprave, ali kelvinaža ne znači ništa. Bitni su lumeni a tvoja sijalica je po lumenaži adekvatna, ako je ne staviš predaleko od supstrata.

Pisao sam već o ovoj temi i čak izvodio jednačine, bila je ozbiljna diskusija po tom pitanju.
Vidi: viewtopic.php?t=3084
:mushroom: learning things :mushroom:
Brain Surfer
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 07.05.2014, 13:34
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 14 puta

Re: Prolaze li ove žarulje?

Post Postao/la Brain Surfer »

storm.raver je napisao/la: 20.08.2022, 19:55 Ne znam koje si čitao rasprave, ali kelvinaža ne znači ništa. Bitni su lumeni a tvoja sijalica je po lumenaži adekvatna, ako je ne staviš predaleko od supstrata.

Pisao sam već o ovoj temi i čak izvodio jednačine, bila je ozbiljna diskusija po tom pitanju.
Vidi: viewtopic.php?t=3084
Ne kužim kak mi je ta tema promakla, al mi je drago da sam potrefio. Nisam samo gledao 6500, već i lumene, netko je negdje napisao između 800-1200lm pa sam gađao tu negdje. Ova sijalica za ormar piše 55lm/w, što se čini ok jer je netko spomenuo 60lm/w. Znači sve tri žarulje su ok?

Btw što znači predaleko? Jel 1.5m od boxa ok? Ili mora bliže, ali opet valjda ne preblizu?

Idem detaljno vidjeti što si napisao, sorry možda sam trebao prvo pregledati tu temu :-)

Puno hvala
Brain Surfer
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 07.05.2014, 13:34
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 14 puta

Re: Prolaze li ove žarulje?

Post Postao/la Brain Surfer »

storm.raver je napisao/la: 20.08.2022, 19:55 Ne znam koje si čitao rasprave, ali kelvinaža ne znači ništa. Bitni su lumeni a tvoja sijalica je po lumenaži adekvatna, ako je ne staviš predaleko od supstrata.

Pisao sam već o ovoj temi i čak izvodio jednačine, bila je ozbiljna diskusija po tom pitanju.
Vidi: viewtopic.php?t=3084
Ajme majko pa ti si tamo upravo izvodio kolika udaljenost mora biti. Idem malo proučiti, a ti se slobodno nadoveži ovdje ako imaš još kakvu informaciju pogotovo vezanu za praksu.

Hvala care! :-)
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Prolaze li ove žarulje?

Post Postao/la storm.raver »

Da, ima formula za najveću dozvoljenu udaljenost koju sam izveo na toj temi, u principu uzmeš deklarisanu lumenažu sijalice podeliš sa 500 i nađeš koren od toga. Npr ova jedna tvoja sijalica je od 1500 lumena, dakle 1500/500 = 3. Koren od 3 je 1.7. Znači stavi najdalje 1.7m od supstrata. E sad to bi trebalo da bude najdalja tolerancija za udaljenost sijalice, međutim ceo proračun je baziran na nekim pretpostavkama koje su nedovoljno empirijski ispitane tako da sam siguran da bi tvoja sijalica namirila gljivu i sa 2.5m, iako proračun kaže drugačije. Ali ako hoćeš da budeš siguran ne idi preko 1.7m.
:mushroom: learning things :mushroom:
Brain Surfer
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 07.05.2014, 13:34
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 14 puta

Re: Prolaze li ove žarulje?

Post Postao/la Brain Surfer »

Taman je na 1.7m, ali imam drugu dilemu, naime box je prozirno plavi i jel to ima kakvog utjecaja?
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Prolaze li ove žarulje?

Post Postao/la storm.raver »

Nema nikakvog uticaja, ili bar ne vidim zašto bi bio problem, ali koji će ti qrac plavi box, radi sa prozirnim kao i svi.
:mushroom: learning things :mushroom:
Brain Surfer
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 07.05.2014, 13:34
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 14 puta

Re: Prolaze li ove žarulje?

Post Postao/la Brain Surfer »

storm.raver je napisao/la: 21.08.2022, 10:46 Nema nikakvog uticaja, ili bar ne vidim zašto bi bio problem, ali koji će ti qrac plavi box, radi sa prozirnim kao i svi.
Slažem se, al jedini box koji je u tom trenu imao dobre dimenzije.
Stavio žarulju taman 1.7m pa ćemo vidjeti
Odgovori