Umjetna inteligencija (AI)

Proširimo horizonte
Odgovori
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Umjetna inteligencija (AI)

Post Postao/la Firmus »

Neki članovi su već odavno pisali o ovoj temi, ali nismo se odavno ovoga dotaknuli, a sad je to aktualno više nego ikad.

Svi znamo o čemu se radi. Krešimir Mišak kaže da je umjetna inteligencija moćna, ali da je glavni problem što tu nema entiteta koji će doživljavati to iskustvo tj. radi se samo o mehaničkom djelovanju koje ne ostavlja prostor za one stvari koje nas čine ljudima kao npr. empatija, ljubav, umjetnost, seksualnost, kreativnost... itd.

Je li to uistinu tako, ili je AI ipak sljedeći korak u evoluciji života na Zemlji?

Da li se taj sustav ponaša neovisno o ljudima i ako da, koje su njegove vrijednosti i temelj za djelovanje?

Hoće li taj novi mehanički bog imati svoju samovolju ili će biti u većini pod utjecam ljudske namjere i vrijednosti?

S obzirom da ne znam ništa o ovome, ima li ko nekakvu ideju o tome? Je li AI samo produžetak ljudske gluposti ili nešto više?

Imamo već odavno tehnologiju da napravimo raj na Zemlji, ali smo na toliko niskoj razini svijesti da je skroz normalno i prihvaćeno ubijati druge i nanositi patnju.

Je li AI samo vražji izum onih koji hoće još veću kontrolu i zaradu? Ima li smisla uopće razvijati tako naprednu tehnologiju kad smo i dalje toliko primitivni? I koji je odnos psihodelika i moderne tehnologije? Znam da na ovo nije moguće dati jednostavan odgovor, ali nabacite bilo što.

Koja su vaša razmišljanja?
Avatar
malva sylvestirs
rank5
Postovi: 154
Pridružen/a: 01.01.2018, 13:36
Ima zahvala: 116 puta
 pohvaljen: 125 puta

Re: Umjetna inteligencija (AI)

Post Postao/la malva sylvestirs »

ili je AI ipak sljedeći korak u evoluciji života na Zemlji?
Kako nesto sto nije zivot moze biti korak u evoluciji zivota?
Je li AI samo produžetak ljudske gluposti ili nešto više?
Umjetna inteligencija je visoka tehnologija koja je proizvod ljudske inteligencije a ne gluposti. Barem ja tako mislim. Samo je pitanje u koje svrhe ce se koristiti, za ili protiv svih ljudskih vrijednosti.
I koji je odnos psihodelika i moderne tehnologije?
Po meni, psihodelici i tehnologija imaju samo jednu zajednicku stvar - utjecaj na ljudski um. Ali jasno je da je taj utjecaj sasvim drugacije djeluje. U tom smislu, tehnologija puno toga nema sto psihodelici imaju.

Sigurno da ima nekih koristi od umjetne inteligencije u obavljanju raznih radnji, kako bi se olaksalo covjeku. Ali to je samo program, niz nula i jedinica koji nikada nece postici autonomni rad i sposobnost odgovora na vanjske i unitarnje podrazaje kao sto to moze covjek. Organski spojevi koji se povezuju u stanice, tkiva i organe kako bi predstavljali jednu cjelinu su savrsena inteligencija koju je, po meni, nemoguce iskopirati tehnologijom. A gdje su jos i nematerijalne sposobnosti koje ljude velikim dijelom drze na zivotu (sposobnost volje - voljeti, intuicija, kreativnost, prilagodljivost, smisao, cilj, svrha, vjera, motivacija, emocije, znatizelja, sumnja....)
Za stvoriti raj na zemlji nije potrebno nista, a najmanje tehnologija - raj je nematerijalno mjesto/stanje, dakle ne moze nastati iz neceg opipljivog i dijeljivog.
Je li AI samo vražji izum onih koji hoće još veću kontrolu i zaradu?
AI je samo ljudski izum. A kao i sa svim tehnoloskim izumima, uglavnom su 2 opcije - ili ce se koristiti za olaksanje zivota svima i nista drugo, ili ce se neumjereno koristiti i zloupotrijebiti od strane nekih koji su umislili da imaju pravo i moc nad drugima. Al to je druga tema hehe
Ali sve u svemu, ja mislim da nece doci do preuzimanja nekakve umjetne inteligencije nad ljudskim zivotima, pa ipak je ljudski ego prevelik da bi to podnio. Ljudi se jos uvijek prepustaju zabavljanju tehnologije, ali doc ce trenutak kad ce previse biti previse i kada ce se poceti opirati tome da budu kontrolirani. Ako ne milom, onda pod prisilom.

slika
what you resist persist
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1577
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Umjetna inteligencija (AI)

Post Postao/la Beyond Le Fov »

Nema bas neke bitne razlike izmedju AI i ljudi nihilisticke filozofije bez empatije. Oboje su jednaki potencijal opasnosti, zasebno i udruzeni.
Jedino duse u tijelima su zivot, sve ostalo je nalik robotima. Bar pola covjecanstva su organski portali, nesvjesni automati kojima upravljaju programi, nalik na AI, no oni se bar mogu probuditi za razliku od AI.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Umjetna inteligencija (AI)

Post Postao/la storm.raver »

Bio sam veliki ai skeptik kad se tek počelo pričati o tome. I da će biti koristan, i da će biti bezopasan. Sad sam promenio mišljenje i postao ai entuzijasta. Video sam realnu primenu - ai engine mi je resio problem koji nisu mogle konvencionalne tehnologije.
Takođe ne mislim da predstavlja problem za čovečanstvo u smislu terminator sage niti u bilo kom negativnom obliku. To su samo fantazije filmskih umova.
Izuzetno moćna i korisna tehnologija, tako da za sad mogu reći: long live ai and prosper !
:mushroom: learning things :mushroom:
Odgovori