Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
123
rank3
Postovi: 72
Pridružen/a: 02.02.2017, 13:48
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 23 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la 123 »

Ja svoje nikada nisam u frizideru drzao uvijek u knjizi na polici i nikada problema a neki su mi dosta stari.Čitao sam po stranim forumima da su ljudi koristili 5+ godina stare šprice koje su im stajale u ladici bez ikakvih problema.
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Firmus »

Prosli put sam potrosio 2 mj. pa sam dobio krive gljive jer su spore bile kontaminirane. Je li postoji neki nacin da se odredi je li se radi o miceliju psilociba? Koji je najjeftiniji nacin za to ili mi treba specijalna oprema?
Ovaj put necu sva jaja u istu košaru, radit cu od 3 printa, ali bi ipak volio znat je li micelij od psilociba?
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la storm.raver »

Firmus je napisao/la: 11.01.2021, 04:51 Prosli put sam potrosio 2 mj. pa sam dobio krive gljive jer su spore bile kontaminirane. Je li postoji neki nacin da se odredi je li se radi o miceliju psilociba? Koji je najjeftiniji nacin za to ili mi treba specijalna oprema?
Ovaj put necu sva jaja u istu košaru, radit cu od 3 printa, ali bi ipak volio znat je li micelij od psilociba?
A kako su izgledale, znas li koja su vrsta, jel su bar aktivne ili nesto deseto ?
Uglavnom micelij kubensisa je karakterističan, moze se razlikovati bar od nekih drugih micelijuma po izgledu, bar kad malo naraste. Moze i po mirisu kad poradjas teglu.
Mozda i da nateras jednu teglu da propina invitro, da vidis na cemu si pre spawna. Ali inkubaciju si izgubio sto se tice vremena u tom slučaju.

I ja radim sad neke experimente sa nekim ludackim printovima, stvarno sam dobijao svasta, od raznoraznih kontaminacija pa do micelijuma visih gljiva.
:mushroom: learning things :mushroom:
123
rank3
Postovi: 72
Pridružen/a: 02.02.2017, 13:48
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 23 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la 123 »

Firmus je napisao/la: 11.01.2021, 04:51 Koji je najjeftiniji nacin za to ili mi treba specijalna oprema?
Tucnes ga malo s necim pa ako poplavi aktivan je mislim da jednostavnije ne moze :p
storm.raver je napisao/la: 11.01.2021, 15:00 A kako su izgledale, znas li koja su vrsta, jel su bar aktivne ili nesto deseto ?
Ovo i mene zanima.

Od kud si dobio spore narucivao od nekud ili?
Sumnjam da bi print pogotovo cubensisa mogao biti kontaminiran sporama nekih drugih gljiva,mislim da je 99% cubensis printeva koji su u opticaju iz indoora.Tako da ili si dobio krivi print ili je neki scam u pitanju.
Provjeri izvor od kojeg si dobio spore.Mozes i sliku neku okaciti tih gljiva netko ce ti ovdje sigurno znati reci sta si uzgoijo.Mozda si i dobio cubensise ali su iz nekog razloga izgubuli potenciju.
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Firmus »

Evo, zadnja slika na stranici, dobio sam Schizophyllum commune, vjerojtno su bile spore kontaminirane sa freespores espana. Nisam nikad kucnuo micelij, ali probat cu. Inace su im dobri printovi, a moguce da sam i ja zeznuo. Ali oni isto dobivaju donacije, moze svako poslati print. Sad radim sa 4 printa, od toga 3 svoja, 1 sa freespore od Mars straina.

viewtopic.php?f=45&t=2871&start=30
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la storm.raver »

Mozda su spore dosle odnekud tokom kolonizacije, mada ne verujem, vrvt je do printa.

Ne znam da li micelijum cubensisa sadrzi dovoljno alkaloida da ispolji bilo kakvo bruzanje pre tercijarnog rasta (formiranja plodova), pogotovo tek na poradjanju tegle, ne znam jel to stvarno neko probao u toj ranoj fazi? Sta ako ne bruza oces da bacis sve, a mozda je ipak cubensis koji jos nije sintetisao alkaloide ?

Mislim da je bolje da pazljivo pratis rast micelijuma dok je jos u tegli, postujes ako treba kvalitetne slike online, cubensis ima karakteristican igled. Svaki drugi oblik je lifeform kontaminacije i to bacas. Neko ce prepoznati online da li je u pitanju cube myc, a verovatno i ti ako se udubis malo vise.

Ako ti je print bio kontaminiran ovim, ili bio skroz pogresan, ovo si definitivno trebao da prepoznas u tegli kao kontaminaciju. Gledam sad micelij s.commune na petrijevki i vise mi lici na dactylium(cobweb).

Bilo bi dobro i da se ht uključi sa nekim idejama, cudan slucaj
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Firmus »

Ok, imas sliku i kontaminiranog micelija na istoj temi, ali tesko je zakljucit kad je bio baš jak micelij, možda u tome i jest caka.
Evo kako izgleda novi micelij, mislim da bi ovaj trebao bit ok, sta vi mislite? Planiram protreset teglu na 30% i onda pustit do kraja.
slika
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la storm.raver »

Ovaj beli fucker deluje odlicno. To je zdrav cube myc.

E sad, malo me brine ova visoka vlaga, valjda je samo kondenz, otkud bas toliko vode ? i ovo wispy sivo koje obavija par zrna, iznad micelijuma. Moguce da je do slike/tegle.
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

Firmus, napale su ti bakterije teglu, i to dosta. Probaj temp držat do 22 stupnja, ali bojim se da je nećeš lako dovesti do 100% kolonizacije...
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la storm.raver »

HypnoToad je napisao/la: 12.01.2021, 15:08 Firmus, napale su ti bakterije teglu, i to dosta. Probaj temp držat do 22 stupnja, ali bojim se da je nećeš lako dovesti do 100% kolonizacije...
A jel moze da polupa teglu pa uradi g2g ? Stavi samo manje zita u novu teglu i dropuje ovaj myc ? Jel bi to uspelo mayhaps ?

Ja nisam ni jednu teglu ovako vlaznu spasio, a stavljao sam ih i na 15 stepeni.
:mushroom: learning things :mushroom:
Odgovori