Lov na Psilocybe u divljini

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
n00bX
rank2
Postovi: 14
Pridružen/a: 07.11.2020, 20:16
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la n00bX »

Odlicni nalazi, izgleda da se serbice zaista grudvaju :) . storm.raver, imam jedno bas glupo pitanje. Da li mislis da na Adi Ciganliji ima nekih aktivnih gljiva? Ne mislim naravno na P. serbicu ili jos gore P. semilanceatu, jer znam sigurno da ni tip stanista, a ni nadmorska visina (za ovaj deo evrope) ne odgovara ovim vrstama, vec na znatno slabiju Pluteus salicinus koja navodno takodje postoji kod nas. Slabo sam bilo sta uspeo da nadjem o toj vrsti, ali kao sto joj sam naziv govori, pretpostavljam da ce se najpre javiti tamo gde ima dosta vrbe?
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

n00bX je napisao/la: 22.11.2020, 23:43 Odlicni nalazi, izgleda da se serbice zaista grudvaju :) . storm.raver, imam jedno bas glupo pitanje. Da li mislis da na Adi Ciganliji ima nekih aktivnih gljiva? Ne mislim naravno na P. serbicu ili jos gore P. semilanceatu, jer znam sigurno da ni tip stanista, a ni nadmorska visina (za ovaj deo evrope) ne odgovara ovim vrstama, vec na znatno slabiju Pluteus salicinus koja navodno takodje postoji kod nas. Slabo sam bilo sta uspeo da nadjem o toj vrsti, ali kao sto joj sam naziv govori, pretpostavljam da ce se najpre javiti tamo gde ima dosta vrbe?
Pozdrav noobx ! Evo sto se tice pluteus salicinus, ja sam letos bio u pretežno grabovoj sumi, bio je jedan deo gde se sliva kisnica vec godinama i stvorio se kao mali kanjoncic. Bilo je u tom kanjoncicu vlazno do ludila, a posto su ti dani bili suvi, išao sam kroz njega da bih nasao bar neku gljivu. Tad sam pronasao vrstu za koju sam bio 99 posto ubeđen da je p.salicinus. Posto tad nisam znao da je aktivna, totalno sam to prevideo, nisam dalje nista istražio. Malo je reci da jedva čekam sledecu godinu da to potvrdim. Ako trazis pluteus vrste, moras ih traziti na trulom i vlažnom drvetu. Ako ima neka suma, na prolece i leto prosetaj se.

Postoji jos jedna manje poznata vrsta psilociba na ovim prostorima a to je "laughing jim" - gymnopilus junonius. Raste busenasto blizu hrasta. Ta gljiva je poprilično velika i jake karakteristicne narandžaste boje i mislim da bi je neko lakse mogao naci i prepoznati nego neku manju psilocibu - koje su uglavnom malene i braon. Nju našao nisam, ali stoji opisana u domaćim enciklopedijama, znaci ima je. Ona sadrži jos neke supstance pored psilocibina, mozda cak i neki neurotoxin, i pre konzumacije trebalo bi to istražiti.

Iskreno slabo poznajem taj kraj da bih nesto konkretnije tvrdio, ni da ima ni da nema. Ako ima neke sume valja potražiti ovaj pluteus, nije nemoguće.
:mushroom: learning things :mushroom:
nasumicnoime
rank2
Postovi: 24
Pridružen/a: 21.10.2020, 19:02
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 4 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la nasumicnoime »

Danas sam bio na mestu gde sam ih nasao pre 2 nedelje i nema ih nigde. Mraz i suvo vreme su ih skroz zaustavili. Nasao sam samo ove 3 i njima su samo drske bile u dobrom stanju. Probacu stem butt tek sa jedinom drskom na kojoj je ostalo micelijuma, pa cemo videti sta bude.
1.jpg
Osim toga nasao sam i ovu gljivu koju nikad ranije nisam video ni na internetu ni uzivo, neko od vas sigurno zna koja je.
2.jpg
127817340_464361921212329_8647188780226278126_n.jpg
127817340_464361921212329_8647188780226278126_n.jpg (15.79 KiB) Pogledano 565 puta.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

nasumicnoime je napisao/la: 27.11.2020, 01:53
Osim toga nasao sam i ovu gljivu koju nikad ranije nisam video ni na internetu ni uzivo, neko od vas sigurno zna koja je.
Clavariadelphus pistillaris.
Eventualno C.truncatus posto vidim da se motas po crnogorici.
Jedna od te dve je sigurno.
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
Hrast
rank1
Postovi: 7
Pridružen/a: 18.11.2020, 14:18
Ima zahvala: 1 put

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Hrast »

huana.meri je napisao/la: 14.11.2020, 05:26 slika
slika
Papuk prije 5 dana, slike Serbice u prirodnom staništu, raste na lomu svakakog drveta iako bukvu i jelu baš udara ovisnički...mnogo manje gljive nego velebitske koje rastu na šumskom pojasu...
Velebitske prije 3 dana
slika
slika :ymparty: :x :lovee: :mushroom: :mushh: :ymparty: :ymhug:
Ja bio jučer na Papuku, Petrov vrh (600 m nmv) u Markovcima, serbice nisam našao... Znam da nemam puno postova ali postoji li mogućnost da mi pošalješ jedan print ako imaš, ne znam kako da ti se obratim osim ovako jer ne mogu slati PM :/
Klaatu barada nikto
Stefan132
rank2
Postovi: 22
Pridružen/a: 16.10.2020, 21:09
 pohvaljen: 3 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Stefan132 »

Opstaje li koja magicna vrsta posle mraza?
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

Stefan132 je napisao/la: 02.12.2020, 23:23 Opstaje li koja magicna vrsta posle mraza?
Cao Stefane. Pretpostavljam da pitas za pecurke nasih krajeva, a ne uopste. Imas na temi zadnjih par strana diskusiju o tome. Uglavnom obrati paznju na p.serbicu. Ja sam ih pronasao pod snegom i umerenim mrazom. Iako je bilo hladno krajem novembra, tad su bili najveci primerci (cak i osuseni).

Nema svrhe ici preko nekih 600 metara, gde je zestoki mraz uhvatio dosta u dubinu, tamo u najboljem slučaju mozes naci zaledjene leseve pecurki ako vec znas mesto gde radjaju.
Trazi na visinama do 500m , bukove ili borove sume. Ukoliko je vlazno vreme, moze ih biti, kod mene je jako suvo zadnjih dana.
Moze da se desi da otopli, i sneg i led se razliju, pa pecurke opet rode. Na shroomeriju sam vidjao i takve slučajeve serbice.

Sezona im je svakako u sumraku, ali nije nemoguće.
Srecan Lov
:mushroom: learning things :mushroom:
Stefan132
rank2
Postovi: 22
Pridružen/a: 16.10.2020, 21:09
 pohvaljen: 3 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Stefan132 »

Da, mislim na one vrste koje se mogu naci kod nas. Ja obilazim neki teren na 900 metara, sezona je bila plodna sto se muskarije tice, ali jos uvjek nisam naisao na neku psilocibinsku vrstu. Sad su mrazevi vec cesti, ali poslednjih nekolika dana ih nema, i pada po malo kise, pa ne znam imam li se cemu nadat.
Inace je prijatelj prije nekih mjesec dana veoma uspjesno nalazio liberty cap na preko 1000-1500 metara. Bar mislim da su bile liberty cap.
U svakom slucaju uzivajmo u prirodi, prije ili kasnije naci ce one nas! :D
123
rank3
Postovi: 72
Pridružen/a: 02.02.2017, 13:48
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 23 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la 123 »

Stefan132 je napisao/la: 03.12.2020, 23:12 Inace je prijatelj prije nekih mjesec dana veoma uspjesno nalazio liberty cap na preko 1000-1500 metara.
Nekako sumnjam u ovo.Na kakvom staništu ih je nalazio?Može fotografija?
Stefan132
rank2
Postovi: 22
Pridružen/a: 16.10.2020, 21:09
 pohvaljen: 3 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Stefan132 »

Nazalost nemam fotografija, nisam siguran da li su bile liberty cap, ali magicne bile jesu, u to sam se uvjerio. Visina je vjerovatno i visa od 1500, jer je to na Durmitoru. Ali znam da tamo ima dosta pasnjaka i stoke, pa znam da se uspjesno mogu nac neke psilocibinske vrste.
Odgovori