O meditaciji

Proširimo horizonte
Odgovori
Avatar
songoftheday
rank3
Postovi: 75
Pridružen/a: 29.05.2019, 16:17
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 40 puta

Re: O meditaciji

Post Postao/la songoftheday »

Vidim ovu temu pa reko nesto da napisem.
Vec otprilike sedam meseci u kontinuitetu se bavim meditacijom.

Konkretno- vipassana meditacijom.

Tacka fokusa je dah. Svesno posmatranje udaha I izdaha.
Sednem prekrstenih nogu I prave kicme, namestim tajmer na deset minuta, zatvorim oci I uronim.

Posmatram dah I telesne senzacije ako se have.
Kada misli pocnu da lutaju paznju vratim na dah.

Kada se oglasi zvono za kraj otvorim lagano oci I ustanem.
To radim ujutru I uvece.

Benefiti su unutrasnji mir I veca energicnost u toku dana.

Zanimljivo je posmatrati um kako koristi svaku priliku da luta.
"Dođe vreme kad prestaneš da postavljaš pitanja jer te više ne zanimaju odgovori"
Avatar
bartul_9
rank3
Postovi: 66
Pridružen/a: 10.06.2019, 17:18
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 36 puta

Re: O meditaciji

Post Postao/la bartul_9 »

Meditirao nekih godinu dana i dosao sam do trenutka gdje sam promatrao svoje misli, cijelokupni svoj ego sa strane.. Svojom svijescu sam gledao na sebe, poseban osjecaj sa kojim sam dobio neko vise shvacanje samog sebe i spoznao neke stvari.. Nakon toga sam pauzirao sa meditacijom i nastaviti cu je koristiti kad budem spreman za sljedeci korak, to jest kad odlucim da idem dalje.
:sunn: you got nothing to lose
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1246
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 552 puta
 pohvaljen: 457 puta

Re: O meditaciji

Post Postao/la AFX »

Jel se tkome dogodilo da je svjesno usporio svoje disanje, naime kako sam se prije bavio jogom poznata mi je spreha oko disanja iako samom meditacijom kao takvom nikada..no sta mi se dogodilo je to da sam lezao na podu, taman sam se lijepo smirio, prije toga zapalio pljugicu..i stavim na prsa i na trbuh dlanove i polako sam krenuo usporavati disanje..sve sporije i sporije, sve plice i plice dok na kraju nisam prestao..i tako bio oko dvije minute nakon cega me je u glavi pocela hvatati panika..ne tjelesno da mi nedostaje zraka..osjecao sam kao da mogu tako satima, no sama pomisao prestankla disanja me uznemirila i cinjenica da neznam sta se dogadja..debilana znam, no prvi put mi se tako sto desilo..
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Avatar
Sajko...naut?
rank2
Postovi: 17
Pridružen/a: 18.11.2020, 05:22
 pohvaljen: 2 puta

Re: O meditaciji

Post Postao/la Sajko...naut? »

Dugo sam prakticirao različite meditativne tehnike, ali mislim da sam teški antitalent :D

Samo u najžustrijoj fazi fanatizma i samačkog života sa mjesecima cjelodnevne ufuranosti mi se ponekad učinilo da bi možda tu nečega moglo i biti, ali i to je bilo manje od mnogih poznanika samo sa redovnim kratkim dnevnim meditacijama.

Tek kad sam počeo kombinirati sa supstancama bilo je nekog pomaka, vjerojatno je to bio razlog što sam ih krenuo koristiti. No ono što sam tada primijetio jest da meditativna praksa i na duhovnost usmjeren životni stil prilično utječu na kvalitetu tripa te daju nekakvu strukturu svemu. Rekreativno uzimanje nije nikada donijelo istu dubinu iskustva.
Ponosni kuglaš, cijepiša, a bome i soroševac.
Odgovori