Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Firmus »

Beyond Le Fov je napisao/la: 21.03.2020, 22:58 mozda bi i mogao nesto spasiti do drugog vikenda ali sumnjam da ces se uspjeti vratiti javnim prijevozom, poslije ce sve istrunut, a ako nemaju izmjene zraka mogle bi izrasti tanke deformirane
Radi se o tome da će mi trebati brodski prijevoz, a za kopneni lako uzmem taksi ili prošetam... eto, nadam se da još neće biti toliko stroge mjere kroz tjedan dana. Imaju izmjenu zraka, radio sam unmodified tub i skroz sam uvjeren da su uvjeti savršeni, samo je pitanje hoću li uspjeti doći do njih.
Avatar
Molder
rank3
Postovi: 54
Pridružen/a: 14.01.2019, 22:36
Ima zahvala: 39 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Molder »

Da li je problem ako skroz bela, kolonizovana tegla stoji tako još 2 dana, dok druga ne bude skroz bela, pa da se mešaju sa kokosovim tresetom sve od jednom? Da li može u frižider da se stavi?
Avatar
danko fafanko
rank7
Postovi: 286
Pridružen/a: 03.05.2013, 15:41
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 58 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la danko fafanko »

Može u frižider a neće joj ništa bit ni da je vani par dana..
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1246
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 552 puta
 pohvaljen: 457 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la AFX »

Molder je napisao/la: 29.03.2020, 00:36 Da li je problem ako skroz bela, kolonizovana tegla stoji tako još 2 dana, dok druga ne bude skroz bela, pa da se mešaju sa kokosovim tresetom sve od jednom? Da li može u frižider da se stavi?
Neki vele cak da je malo i bolje pricekati nakon sta se cijela kolonizira
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Firmus »

Ja sam se bio zeznuo prošli put jer su mi neke staklenke bile previše vlažne i onda brzo otiđu k vragu. Sad kad god radim pšenicu uvijek čekam da se dobre osuši pšenica. Treba isto paziti da se ne prekuha previše, treba bit tvrda dosta ali ipak jestiva tj da se može pregristi. Prvom namačem preko noći i to dosta smanji vrijeme kuhanja. Onda je kuham otprilike 20 min i istresem na veliki ručnik i uperim ventilator na najjače direktno u to i obično bude gotovo kroz 2 sata. Isto tako svako malo promiješam pšenicu na ručniku sa rukama tako da se ravnomjerno osuši.

Sad sam naručio micelij reishi gljive s ebaya za 3-4 dolara iz Engleske i dobio sam malo malo micelija na nekoj žitarici pa sam napravio G2G (grain2grain) prebacivanje i pozitivno sam iznenađen rezultatima. 4 staklenke od 720ml su se potpuno kolonizirale u 7 dana.

Sad čekam prijatelja da mi pošalje kutiju, jer ne mogu nabaviti trenutno u mjestu stanovanja. Dosta je ograničeno kretanje. Uzgajat ću reishi gljive na kokosovoj zemlji, imam i piljevinu ali to ću ostaviti za neki drugi put. Što je sigurno, sigurno je.

Nisam uspio doći do svoje kutije, tako da mi je propao grow koji sam isčekivao više od mjesec dana... Eto nadam se da će i reishi gljiva isto imati ljekovito djelovanje kao i P. cubensis.
Avatar
danko fafanko
rank7
Postovi: 286
Pridružen/a: 03.05.2013, 15:41
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 58 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la danko fafanko »

Ja ju namočim preko noći, ujutro u lonac sa vodom i kad prokuha na sušenje. Radio sam i bez prokuhavanja al čini mi se da onda sporije kolonizira..
Tratinčica
rank2
Postovi: 15
Pridružen/a: 30.11.2018, 20:03
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Tratinčica »

Pozz ekipa,
Planiram uzgoj na razi. Imam sve osim gipsa. Kakav gips mi treba, jel moze "obicni" gradevisnki, i sto je uopce bitno kod gipsa. Vidim po forunu da se preporucuje i java, sad ne znam jel nuzna? I da, sto se tice PC-a, imam neki stari, ali nije bas pouzdan. Jel mogu radit raz bez PC-a, i u cemu je uopce razlika izmedu PC-a i obicnog lonca? Samo u tlaku? Sto uopce dobijem od PC-a osim navodnog smanjenog vremena sterilizacije?
Tenks i pusica
Avatar
danko fafanko
rank7
Postovi: 286
Pridružen/a: 03.05.2013, 15:41
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 58 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la danko fafanko »

Gips obični građevinski. Java ne znam šta je a bez Pc-a može samo steriliziraj duplo duže..
:mushroom: :sunn:
Avatar
Otto Grunf
rank3
Postovi: 82
Pridružen/a: 26.09.2010, 16:04
Ima zahvala: 25 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Otto Grunf »

Java je vjerovatno kafa/kava i nije nužna.

Tratinčica
u expres loncu ne smanjuješ vrjeme, već pospješuješ sterilizaciju.
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Firmus »

Tratinčica je napisao/la: 31.03.2020, 13:01 Pozz ekipa,
Planiram uzgoj na razi. Imam sve osim gipsa. Kakav gips mi treba, jel moze "obicni" gradevisnki, i sto je uopce bitno kod gipsa. Vidim po forunu da se preporucuje i java, sad ne znam jel nuzna? I da, sto se tice PC-a, imam neki stari, ali nije bas pouzdan. Jel mogu radit raz bez PC-a, i u cemu je uopce razlika izmedu PC-a i obicnog lonca? Samo u tlaku? Sto uopce dobijem od PC-a osim navodnog smanjenog vremena sterilizacije?
Tenks i pusica
Bolje se onda drži brf kolača (pf-tek), jer ako ideš bez pc-a radit žitarice imat ćeš ogromnu stopu kontaminacije. Radi se i tome da je u obicnom loncu nemoguce postici temperature kao u pc-u. U pc-u voda isparava na recimo 110 stupnjeva (ovisi o tlaku koji je moguce postici, sto veci tlak veca temperatura), a u obicnom kao sto znas na 100. Zato je temperatura pare u pc-u puno veca... Ako zelis raditi bulk onda mozes i sa kolacima, samo ih izribas i to je to. Meni je to odlicna metoda i daje rezultate jednako dobre kao i zitarice. Isto preporuka, koristi više manjih kutija nego jednu veliku, veća je šansa da uspije. Po meni idealna veličina je 15-25 L. Ove od 50 naravno daju veće plodove, ali ako želiš veču šansu uspjeha, bolje napraviti 2-3 male kutije, nego 1 veliku pa da se kontaminira.

Gips ti ne treba, to je skroz opcionalno i ne utječe toliko na rast. Čak i da imaš nekoliko dana bržu kolonizaciju, nije ti to presudno. Treba sve odradit temeljito i bit strpljiv.
Odgovori