Stropharium i varijacije na temu

Općenito o gljivama i kako ih uzgojiti
Odgovori
Avatar
Spunk
rank7
Postovi: 296
Pridružen/a: 19.01.2019, 17:29
Ima zahvala: 113 puta
 pohvaljen: 171 put

Stropharium i varijacije na temu

Post Postao/la Spunk »

Evo link i par slika da vidite o čemu je riječ
https://fungi.com/blogs/articles/make-y ... tropharium
slika
slika
slika
slika

U principu staklena posuda sa supstratom, micelijem, malčom...
Zanimljivo bi bilo promatrat kako sve zajedno to napreduje

Sad, napravio bi nešto slično. Staklene tegle od 5 litara, ili bi sam probao napraviti veće staklene pusude, supstrat bi bio pasterizirana prošlogodišnja komina (ostatak od prerade maslina) pomješana sa nešto slame. Naručio bi micelij nekoliko vrsta. Za bukovaču i jablanovaču znam da kompostirana komina sa dodatkom slame funkcionira. Njih bi kao neku kontrolnu grupu koristio. Za prvu ruku bi još uzeo slamnaticu i resastog igličara. Držao bi u kući, temperature 15-19 c
O čemu je riječ ovdje?
Da se ne ponavljam, evo jedan neodgovoreni post

Spunk je napisao/la:Neki dan u šetnji sam naišao na neke gljive kako rastu na komini (ostaci maslina nakon prerade). Palo mi na pamet da bi se eventualno to moglo iskoristiti za supstrat i isao na net vidit ima li već štogod o tome. I zbilja ima. Rađena istraživanja u pravom smislu riječi. Jedno koje sam proučio je rađeno na raznim sojevima bukovača i na jablanovači. I pokazalo se da je u mješavini sa slamom u u određenom postotnom rasponu urod dobar.
Sad, ovo me zanima
Komina je ostatak koji ustvari predstavlja problem prerađivačima. Ima ga u ogromnim količinama i njegovo zbrinjavanje nije baš dobro za okoliš. Bar ne ovdje...
Jablanovača... Stari Rimljani su je uzgajali, iz ovih je područja, ukusna i cijenjena...
Mogućnosti koje vidim su mi privlačne. Uzgoj na otvorenom bez nekih velikih ulaganja, a iskorišteni supstrat je praktički proizvod za sebe. Kratkim kompostiranjem se dobije zdrav i dobar dodatak zemlji....
BE gljiva nije onda toliko ni bitan. Prostora i komine ima koliko god treba...
Ima li nešto u svemu tome, ili je sanjarenje?
Ako ima neko kakav savjet ili prijedlog za neki probni pokušaj ili već što
Dajte neki savjet. Dovoljno mi je da bar neke šanse u svemu ovom ima
Jebivjetar
Avatar
drvić
rank2
Postovi: 15
Pridružen/a: 02.11.2018, 13:44
Ima zahvala: 6 puta

Re: Stropharium i varijacije na temu

Post Postao/la drvić »

Ja pratim.. izgleda mi zanimljivo i primamljivo jer kao što si spomenuo, i jednog i drugog ima na pretek.. držim fige za start i uspijeh. Osobno nemam vremena da trenutno to probam, no ako se kod tebe pokaže uspješnim... možda imaš win win situaciju :)
Avatar
Spunk
rank7
Postovi: 296
Pridružen/a: 19.01.2019, 17:29
Ima zahvala: 113 puta
 pohvaljen: 171 put

Re: Stropharium i varijacije na temu

Post Postao/la Spunk »

Stavljat ću ovdje kako se stvari budu odvijale
Nepraktično je sa staklenkama. Uzeo sam u ruku jednu i nekako mi je to malo. A micelij dolazi u pakiranjima od 4L.
Onda komina... mogu uzeti samo ovogodišnju sa preše. Dosta je suha.
S obzirom da mi treba količina za potrošiti micelij problem je pasterizacija. Sad, ima princip sa slamom koji ide otprilike ovako
Potpuno se potopi slama u vodi i drži se tako oko dva tjedna. Razvijaju se anaerobni uvjeti u kojem svi aerobni organizmi umiru. Kad se to dogodi vadi se slama, cijedi i rasprostre na nešto. U aerobnim uvjetima umiru anaerobni organizmi i ima taj moment u kojem je slama relativno čista od kontaminacija i pogodna za inokulaciju.
Kad nađem vremena, materijala i nofca probat ću nešto tako sa kominom. Vjerojatno će i neki višak masnoća zajedno sa vodom otići. Prvo ću probati sa malom količinom čisto da vidim kako doći do potrebne vlažnosti.
Javim ovdje u svakom slučaju
Jebivjetar
Odgovori