ZAVERA O ŠAMPNJONIMA

Općenito o gljivama i kako ih uzgojiti
Odgovori
Aniruddha
rank2
Postovi: 34
Pridružen/a: 05.08.2019, 17:43
Ima zahvala: 33 puta
 pohvaljen: 3 puta

ZAVERA O ŠAMPNJONIMA

Post Postao/la Aniruddha »

Mikolog Paul Stamets je na Joe Rogan podcast-u odbio da odgovori na pitanje koji su štetni efekti šampinjona(portobello mushrooms)( Agaricus bisporus) jer ako bi odgovorio, to bi, kako kaže, stavilo njegov život u opasnost.
Evo klipa:
https://m.youtube.com/watch?v=TgM4oqO-HII
Ovde je malo duži klip i kao neka analiza:
https://m.youtube.com/watch?v=KpPPbW1fwKg

Koliko sam ja uspela da razumem iz raznih tekstova po internetu, šampinjoni sadrže agaratine koji su kancerogeni, ali Paul ne sme da prica o tome jer su sampinjoni veoma profitabilan biznis.. :-SS Od tada ne jedem šampnjone, ali, pogledajte kako je zastao na reči "explosive". Kakve i da li ove pečurke imaju veze sa eksplozivima? :-? Šta vi mislite i znate o ovome, svaki info je dobrodošao.
Think in terms of energy, frequency and vibration :psy :mushroom:
Avatar
ALLIS
rank2
Postovi: 48
Pridružen/a: 09.08.2018, 03:33
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: ZAVERA O ŠAMPNJONIMA

Post Postao/la ALLIS »

brate sta je tvoje iskustvo pusti šta si pročitao?
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 310 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: ZAVERA O ŠAMPNJONIMA

Post Postao/la Firmus »

Jako zanimljivo, ali ne vjerujem da se radi o eksplozivu. Meni se čini da samo nije htio reći da su štetne jer je Agaricus bisporus najraširenija gljiva i da Stamets kaže da su štetni zamjerio bi se onima koji se bave njihovim uzgojem na velikoj skali... Znaš i sam da u svakoj trgovini možeš kupiti šampinjone... Ovo samo pokazuje koliko je sloboda govora ograničena i sustav korumpiran.

Slažem se s ALLISom, svak bi trebao biti u mogućnosti znati kakvo je djelovanje neke hrane na tijelo... ja jedem samo ono što je ukusno, jedenje neke hrane samo jer je zdrava je po meni glupo. I sam sam ovo radio u prošlosti, silio bih se jesti nešto što ne volim (npr brokulu), a mrzim je. Nekidan sam probao po prvi put Lactarius delicious (rujnica) i bilo je neloše, ali ništa posebno, tako da nemam neku veliku želju da ih jedem opet. S druge strane, opet je korisno čuti što znanost ima za reći. Ako neka gljiva sadrži toksičan spoj, koji ne nestaje kuhanjem, onda treba biti oprezan. Vjerojatno se mnoge vrste mogu koristiti kao lijek, ali ih ne bi trebalo jesti redovito. Jedina druga gljiva koju sam probao je bukovača i ona mi je prilično draga.
Avatar
perke
rank4
Postovi: 115
Pridružen/a: 30.08.2019, 10:13
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 29 puta

Re: ZAVERA O ŠAMPNJONIMA

Post Postao/la perke »

Danas covek ne moze da nadje ni jedan proizvod na polici u marketu koji ne izaziva neku nuspojavu u organizmu. Dnevno unesemo u sebe ko zna sta i u kojim kolicinama. Sva hrana nam je genetski modifikovana i tovljena za ljudsku upotrebu, zastite potrosaca svaki dan navedu neku namirnicu koja je kancerogena, izaziva rak debelog creva i iks nekih stvari. Svremena na vreme kad odem sa zenom u tazbinu, na selo, i pojedem iz njihove baste, shvatim sta su ukusi. Prvi put kad sam pojeo paradajz kod njih, pomislih, covece, ja nikad pre nisam jeo paradajz.
Aniruddha
rank2
Postovi: 34
Pridružen/a: 05.08.2019, 17:43
Ima zahvala: 33 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: ZAVERA O ŠAMPNJONIMA

Post Postao/la Aniruddha »

perke je napisao/la:Danas covek ne moze da nadje ni jedan proizvod na polici u marketu koji ne izaziva neku nuspojavu u organizmu. Dnevno unesemo u sebe ko zna sta i u kojim kolicinama. Sva hrana nam je genetski modifikovana i tovljena za ljudsku upotrebu, zastite potrosaca svaki dan navedu neku namirnicu koja je kancerogena, izaziva rak debelog creva i iks nekih stvari. Svremena na vreme kad odem sa zenom u tazbinu, na selo, i pojedem iz njihove baste, shvatim sta su ukusi. Prvi put kad sam pojeo paradajz kod njih, pomislih, covece, ja nikad pre nisam jeo paradajz.
Da, danas zdrava hrana može biti samo ono što sami uzgojimo i to opet zavisi u kakvim uslovima..
Think in terms of energy, frequency and vibration :psy :mushroom:
Aniruddha
rank2
Postovi: 34
Pridružen/a: 05.08.2019, 17:43
Ima zahvala: 33 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: ZAVERA O ŠAMPNJONIMA

Post Postao/la Aniruddha »

ALLIS je napisao/la:brate sta je tvoje iskustvo pusti šta si pročitao?
Šampinjone iskreno nisam ni volela ali sam se terala da ih jedem jer sam mislila da su zdrave :)) , tako da mi nije bilo teško odreći se od istih, a ove verujem da Paul Stamets ima uvid u neka saznanja o gljivama u koja mi možda nemamo..Mada on kaze i da kuvanjem možemo ukloniti te agaratine, bar većinu.. Tako da neću da rizikujem, ima puno drugih, lekovitih gljiva koje nisu iz roda Agaricus..
Think in terms of energy, frequency and vibration :psy :mushroom:
Avatar
ALLIS
rank2
Postovi: 48
Pridružen/a: 09.08.2018, 03:33
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: ZAVERA O ŠAMPNJONIMA

Post Postao/la ALLIS »

ja ih jedem sirove pa mi ništa ali pržene mi loše sjednu
Odgovori