Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
Spunk
rank7
Postovi: 296
Pridružen/a: 19.01.2019, 17:29
Ima zahvala: 113 puta
 pohvaljen: 171 put

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la Spunk »

danko fafanko je napisao/la:...
Evo slike u vezi vlage u supstratu
Prije tri dana sam pomješao supstrat i pšenicu
325g kokosa
1 l vermikulita
1 dl gipsa
2 l vode
Kad bi jako stisnio supstrat par kapi bi iscjedilo.
Kutija je hermetički zatvorena i onda kroz traku pri vrhu kutije probijeno 7-8 rupica. Sve je to u frižideru koji je spojen na termostat sa utičnicom. Frižider se pali kad je temp 24.8 C, a gasi se kad je 24.5 C. Onda se još spusti na 24.1 C
Ono bijelo na slikama je nešto točaka micelija, ali 99% je kondenzacija
slika

Temperatura na slici je veća radi otvorenog frižidera
slika
slika
slika
slika

Hoće li biti dovoljno vlage do prvog flusha?

Edit
Nešto sigurno ne valja
Evo slike kako se micelij razvio vani na mješavini komposta i konjskog govna. Ono malo pšenice što je ostalo u teglama sam isprao vodom i prolio po kompostu. Prekriveno je lišćem. Uglavnom lovora

slika
Jebivjetar
Avatar
danko fafanko
rank7
Postovi: 286
Pridružen/a: 03.05.2013, 15:41
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 58 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la danko fafanko »

Dobra je ta mjera al si trebao posebno namočit vermikulit, taman ti toliko vode fali. Mora izađi par kapi kad malo stisneš a mlazić kad jako..
Ja bi to ostavio još koji dan da vidiš kojom će brzinom napredovat pa ako ide jako sporo dunkaj samo pazi da ti se ne raspadne..
Avatar
mr.lirika
rank2
Postovi: 32
Pridružen/a: 03.09.2019, 17:49
 pohvaljen: 6 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la mr.lirika »

Imam jedno pitanje,ovako- jedan frend mi je poklonio na običnom A4 papiru iz neke bilježnice različite uzorke printa koje je on uzgajao. Na tome papiru je napravio print spora i tako stoji u zip vrečici godinu ili dvije.Kako ih je napravio ne znam ,ali siječem se da mi je rekao kako su to njegovi najbolji primjerci koje je uzgojio. Gledao sam video o uzgoju preko printa - spore su na alu-foliji i daju se nožem odvojiti.. Mene znanima kako bi ja mogao iskoristiti taj moj print i uzgojti novi lijepi primjerak? npr. ako bih potrgao dio papira gdje je print gjlive i tako krenuo na korak gdje te spore želim imati u šprici. Volim prirodu, volim biljke,volim uzgojiti bomba vutru i zato vjerujem u uspjeh ovog uzgoja. Novi sam u ovome forumu, zato zahvaljujem svim umjetnicima Majka foruma koji bi me voljeli savjetovali i naučili da ovaj uzgoj uspije.
Avatar
Dukey
rank2
Postovi: 47
Pridružen/a: 10.02.2015, 15:18
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la Dukey »

Mene znanima kako bi ja mogao iskoristiti taj moj print i uzgojti novi lijepi primjerak?

Možeš pokušati istim postupkom kao da je print na foliji napraviti šprice pa dalje po vodiču za BRF kolače ili zrnje +coco/vermikulit jedino što je sigurno da ćeš teže sastrugati spore sa papira nego sa folije.
Ne znam koliko sam znanja zaboravio.
Avatar
Dukey
rank2
Postovi: 47
Pridružen/a: 10.02.2015, 15:18
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la Dukey »

Na kojoj temperaturi spore P. Cubensis-a umiru? :-? Tražim info a ne mogu naći.
Omaškom mi je u inkubatoru temperatura narasla na 34°C nekih 8h...
Ne znam koliko sam znanja zaboravio.
Aniruddha
rank2
Postovi: 34
Pridružen/a: 05.08.2019, 17:43
Ima zahvala: 33 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la Aniruddha »

Spore p. Cubensis umiru na 50°C, a micelijum na 41°C .Trebalo bi da su preživele. Da li ste sigurni da temperatura nije prešla 34°C ?
Think in terms of energy, frequency and vibration :psy :mushroom:
Avatar
Dukey
rank2
Postovi: 47
Pridružen/a: 10.02.2015, 15:18
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la Dukey »

Da li ste sigurni da temperatura nije prešla 34°C ?

Nije mogla zbog grijača i vanjske temperature u prostoriji.
Inače raž je sterilizirana 2h na 17-18 psi tako da zasad sam bar siguran ako ništa da nema kontaminacije.
Inokulirao sam sa preko godinu i pol dana starim špricama, tako da budem pričekao još 5-7 dana.
Ne znam koliko sam znanja zaboravio.
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la 314 »

uuuuuuuuuuuuuuuuu sad sam se sjetio, pa ja imam još uvijek šprice u frižideru, minimalno 4-5 godine stoje zamotane u foliju i u plastičnoj kutiji zatvorene. jel bi moglo biti od njih išta? kolko se uopće dugo mogu tako držati? .....hm?
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
gp333
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 03.07.2019, 12:04

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la gp333 »

Radim prvi uzgoj :)

Sve sam korak po korak išao kao na Uzgoj gliva na razi.doc /viewtopic.php?f=46&t=47

Jasno pise ovo:
"Sada je potrebno svjetlo. NE direktno svjetlo ili sunce. Gljive nisu kao biljke, ne vrše fotosintezu, ali svejedno im je potrebna relativno jaka svjetlost za pravilan razvoj. Svjetlo ne potiče formaciju gljiva (to čini isparavanje s površine micelija), ali im je potrebno za rast nakon što se formiraju pinovi. Najbolje je koristiti štedne CFL žarulje bijele svjatlosti (6500K ili daylight piše na njima), oko pola metra iznad micelija, ili montirane na poklopac boxa."

Ali meni je nezgodno spajat zaurulje, nemam gdje to uraditi. Zato se pitam ako u tim prozirnim plasticnim kontejnerima samo ih drzim u sobi i kad je dan dođe sunca a noću nista... hoće li opet izrasti gljive ipak?

Jer logika mi govori, pa kako u prirodi narasu gljive? nema 0-24h svjetlosti i sl.

Nebi htio sad uprskat sve, kad sam na samom kraju :-*
Ima li savjeta ovdje od iskusnijih?
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: Pitanja, odgovori i sve što vas zanima

Post Postao/la 314 »

Pa svijetlo spojiš na tajmer u režimu 12/12h da oponaša dan i noć. Tak sam ja radio.
Čuj mene... :)) ( ne pročita do kraja tvoj post)
ne treba ti žarulja ako imaš prirodno svijetlo......
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
Odgovori