Kontaminacije

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
Molder
rank3
Postovi: 53
Pridružen/a: 14.01.2019, 22:36
Ima zahvala: 39 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Molder »

Spora sa destilovanom vodom iz sprice posle sterilizacije stavim oko 1-2ml. Da napomenem da mi se nikad nije javila nikakva druga kontaminacija - boja sem wet spota koji se javio skoro svaki put.
Sad sam pregledao 2 ekspres lonca, nije ni jednom bas dobra guma, moracu da kupim novu pa tako da probam, i otezacu ventil i ja malo pa cu tako probati. Moguce da je zbog toga.
Mislio sam da se raz prokuvava da bi prilikom cedjenja visak vode ispario i brze se osusila, a poslednji put je nisam prokuvao jer je sunce odlicno osusi.
Raz sam u frizideru drzao poslednji put jer posle vise sati pocne smrdeti, kao da se ukiseli, pa sam mislio da se tako pokvari i da se zato javi wet spot. Proslo je 4 dana od kako sam stavio 6 tegli u mrak, i na 4 se javio wet spot.
Uglavnom stavim dosta voda, bar do visine pola tegle, jer kad sam stavio manje izgorela mi je krpa jer je isparila sva voda
A da li ostavljate foliju na tegli nakon ubrizgavanja spora ili je sinteticka vata u kontaktu sa vazduhom? Nisam probao da stavim tegle u neki box.
Kad popravim ekspres lonac tj zamenim mu gumu i otezam ga malo za svaki slucaj, probacu da namacem raz na sobnoj temperaturi 24h, da je prokuvam 10 min, procedim na suncu, stavim u teglice. Sterilisem sat i po vremena. I nakon 24h od sterilizacije da ubrizgam 1ml spora i drzim na 24-25 stepeni u mraku.
Da li je vi namacete 24h? Da li se oseti i vama smrad kao da se ukiseli nakon toga? Da li to znaci da endospore proklijaju? Kad sterilisem stavim ringlu na 3, kad pocne da sisti smanjim na 2 i ostavim tako sat vremena minimum. Da li drzite foliju na teglicama dok cekate na razvoj micelijuma?
Avatar
Spunk
rank7
Postovi: 296
Pridružen/a: 19.01.2019, 17:29
Ima zahvala: 113 puta
 pohvaljen: 171 put

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Spunk »

Prokuhavanjem se lakše osuši površinski sloj žitarice, ali sa njim i dodaješ vlagu unutar zrna ako namakanje nije obavilo posao do kraja.
A nakon namakanja mi je pšenica lagano smrdila. Na kiselo. I bila nekako zapjenjena. Isprao bi ju i onda stavio na prokuhavanje.
Nakon ubrizgavanja spora se skine folija.

Za podložak u loncu sam umjesto krpe napravio ovo. Otkinio jednake komade alu folije i presavijao ih dok nisam dobio "šipke" debele 1.5 cm. Odrezao na 6 odgovarajućih dužina(i 4 bi bilo dosta) i paralelno poslagao na dno lonca. Na njih stavio tegle i dolio vodu. Ostavio sam ih i moći ću ih upotrijebiti još masu puta.
Radio na plinu. Pustio bi da zakuha na najjače, pričekao par minuta i onda smanjio na najmanje. I od tog momenta kuhao nekih 100 min. A ventil je samo pomalo drndao.
Jebivjetar
Astralis
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 05.06.2019, 08:12
Ima zahvala: 4 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Astralis »

bebicegljivice.jpg
Pozdrav ekipa ,

Prvi put njima a i meni :) Valjda trebaju tako izgledati, nego mi nije jasno jutros mi se pojavila ta masa kao nesto na plavkasto-zeleno ide boja. Inace je i to bilo bijele boje. Spricnula sam malo 3% H2O2 ... Ne znam je li sve ok :-s ...

:psy Hvala hvala!!
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Beyond Le Fov »

na slici sve izgleda dobro. ako ti je nesto sumljivo izbaci zlicom
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1243
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 550 puta
 pohvaljen: 453 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la AFX »

Čekaj, ako je kontaminacija..neće te ništa spasiti.
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Astralis
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 05.06.2019, 08:12
Ima zahvala: 4 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Astralis »

IMG_20190711_061652_resized_20190711_094634116.jpg
Hvala na odgovorima :) Jutros je ovakvo stanje ... sve izgleda ok osim te boje koja je vise zelena, ne mogu je slikom prenijeti.Cini se da se ne siri :eeek: Miris je normalan , micelij u dnu gljive je zdravo bijele boje. :blinkk: :confusedd:
Astralis
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 05.06.2019, 08:12
Ima zahvala: 4 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Astralis »

Sa Shroomery.com , odgovor lika po imenu RogerRAbbit:

quote:
"well, once your cake or casing has mold in it, so do the mushies, so yes, you are eating mold. The mushies are made up of and grow on the mycelium network. That network carries nutes to the mushies, it also carries the contam to the mushies. So if there is mold on your casing, it is also in the mushi."

My friend, that is totally false and goes against everything we've learned about how mycelium works. Mushrooms are not like plants where the mycelium is the root. It simply doesn't work that way. The mycelium metabolizes the food it 'eats'. When you go to paul stamets seminars he covers this myth in depth. He has used mycelium to clean up diesel oil spills and other toxic waste dumps and the mushrooms are completely edible and free of all toxins from the soil as established by rigorous testing with gas chromatography.

For those of you who are afraid of moldy cakes, be sure to never eat cheese, because cheese can not be made without mold. Very thick layers of mold are cut off the blocks of cheese to give them eye-appeal for the market. The cheese is safe, believe me. You've all eaten cheese all your lives.

Now, that being said, I immediately throw away any contaminated substrate as soon as I see it. The danger is in polluting my growing environment with the released spores that will contaminate future projects. However, any mushrooms on the substrate are 100% safe to eat. That is a fact. We seriously need less disinformation and fear mongering. If anyone can produce evidence from one of the established university mycological programs such as Penn State, or anything Stamets has written on the subject I will gladly eat my words. I have done serious research into this. Green molds are common in commercial mushroom operations, so if you eat store bought edible mushrooms, you are very often eating mushrooms from substrates with molds. There is not mold in the fruitbody. They are 100% safe.
RR

@-)
Avatar
danko fafanko
rank7
Postovi: 286
Pridružen/a: 03.05.2013, 15:41
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 58 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la danko fafanko »

Astralis je napisao/la:IMG_20190711_061652_resized_20190711_094634116.jpg

Hvala na odgovorima :) Jutros je ovakvo stanje ... sve izgleda ok osim te boje koja je vise zelena, ne mogu je slikom prenijeti.Cini se da se ne siri :eeek: Miris je normalan , micelij u dnu gljive je zdravo bijele boje. :blinkk: :confusedd:
Ništa to nije, meni se znalo pojaviti kad je velika vrućina..
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Beyond Le Fov »

lose se vidi, zelena plijesan je vise zelena a manje plava, oksidacija psilocibina je plava i zna tako izgledati, na slici su mnogi dijelovi micelija plavkasti a gljive izgledaju zdravo, ako gljiva vidno ubrzano ne propada na mjestima gdje ju to plavo zeleno dodiruje i ako se ne stvara praskasti zeleni puder od spora znaci da nije rijec o zelenoj plijesan. u svakom slucaju gljive su sigurne za konzumaciju ako nemaju na sebi trulih dijelova.
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
Astralis
rank1
Postovi: 9
Pridružen/a: 05.06.2019, 08:12
Ima zahvala: 4 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Astralis »

IMG_20190715_211906_resized_20190717_104142089.jpg
Second flush 4 dana nakon dunkanja i ponovnog postavljanja izgleda ovako #-o Nema nikakvog mirisa :-?
Nista se kao ne dogadja... Baciti ili cekati?
Odgovori