Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 310 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Firmus »

Evo ja sam upravo danas napravio prvu inokulaciju. Stvarno sam dosta naučio i sviđa mi se ovaj hobi tako ako i ne uspije iz prve jako sam zadovoljan. Imam ogromno povjerenje u gljivu i znam ako se dovoljno potrudim da ću biti nagrađen.

Imam jedno pitanje:

Staklenke koje sam korstio suzavaju se pri vrhu. Nema sanse da cu uspijeti izvaditi BRF cake u komadu. Šta da radim? Ne tražim veliki yield. Zna li netko koji je postupak ako želim napraviti top fruiting? Ako se dobro sjećam na shroomery je netko napisao da se samo makne vermikulit i onda se natope staklenke vodom i nakon 1 dana se stavi u FC. Može li mi neko dati savjet što da radim ako mi uspije inokulacija tj koji je postupak za top fruiting. Ako ima neka druga opcija a da nije previse komplicirna moze i to. Staklenke su od oko 300 ml tako da ne znam da li ih se isplati razbijati.

I zna li netko moze li se u Hrvatskoj nabaviti negdje staklenke pogodne za BRF cakes? U Interspar sve staklenke se suzavaju, u Tommyju ni nemaju staklenke jer "još nije vrijeme za zimnicu".
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1243
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 550 puta
 pohvaljen: 453 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la AFX »

Imaš klasične balkanske staklenke. Cake iz toga nećeš izvaditi nikako..jedini način je razbiti staklenku. Drugi put koristi čaše/krigle. Teško da ćeš nać staklenke kakve ameri koriste, barem ja nisam vidio nigdje.
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 310 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Firmus »

Mislim da bi mogao usitniti sadržaj staklenke i pomiješati sa kokosom?

Zna li netko je li ova zemlja pogodna za to, tj. je li ovo coconut coir kojeg svi spominju?

https://maricavrtlarica.com/proizvod/ko ... ty-garden/
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1576
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Beyond Le Fov »

mozes pomjesati s kokosom nakon sto se razvije micelij u staklenkama, i da to je taj kokos.
Just because you live in clown world doesn't mean you have to participate in the circus.
spanjolac
rank1
Postovi: 5
Pridružen/a: 21.02.2019, 14:08
 pohvaljen: 3 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la spanjolac »

staklenke sam vidio u emmezeti prije kojih 2-3 tjedna... ravno grlo ali nisu bas prevelike, taman za cake... 40kn je bilo 6 komada pakiranje
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la luther7hrol »

Dvije posude preko mjesec dana stoje mi umotane u foliju i kejsane vermikulitom s donje i gornje strane, micelij je u sredini, no nista se ne dogada. Prosjecna temperatura u inkubatoru je 23-24'C. Boxevi su tupperware zatvoreni plasticnim poklopcem i umotani u foliju da odrzavaju mrak unutra. Samo jedan box je uspio no druga dva kao da su zamrznuta u vremenu i prostoru. Ne vidim nikakve kontaminacije unutra, micelij se jos bijeli u sredini, mozda je sloj vermikulita koji sam gore stavio malo deblji nego sto bi trebao (oko 1 cm) i ne znam da li to moze otezati miceliju da se krece. Isto tako, ukoliko alkohol u teoriji ne ispari potpuno kada se posuda obrise prije stavljanja kejsinga i micelija unutra, no ne dolazi do direktnog kontakta alkohola i micelija ( recimo da malo alkohola dirne donji sloj vermikulita koji ga prekrije ) - ne znam moze li ovo utjecati na tijek stvari. Ne znam da li da probam micelij jednostavno izvaditi i kejsati s drugim vermom u drugoj posudi, hmm.
Avatar
danko fafanko
rank7
Postovi: 286
Pridružen/a: 03.05.2013, 15:41
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 58 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la danko fafanko »

A jel imaš koju rupicu na poklopcu?
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la luther7hrol »

Nemam uopce, mozda je to problem? U guideu je izricito navedeno da u ovoj fazi zrak ne smije ulaziti u posudu... vodio sam se za tim.
Avatar
danko fafanko
rank7
Postovi: 286
Pridružen/a: 03.05.2013, 15:41
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 58 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la danko fafanko »

Da vjerovatno, treba bit 2,3 rupice na poklopcu. Ja odozgora stavim foliju i probušim čačkalicom par rupica..
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1243
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 550 puta
 pohvaljen: 453 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la AFX »

Firmus je napisao/la:Mislim da bi mogao usitniti sadržaj staklenke i pomiješati sa kokosom?

Zna li netko je li ova zemlja pogodna za to, tj. je li ovo coconut coir kojeg svi spominju?

https://maricavrtlarica.com/proizvod/ko ... ty-garden/
Susjedov pas kada je radio gljive je isto tako radio, no kada bi se medij kolonizirao, bi iz tegle istrugao "žitarice* žlicom i pomješao ih s vlažnim pasteriziranim kokosom iz pet shopa..i uvjek bi bilo predivnih rezultata. To je taj kokos ali je skup..ima jeftinije po pet centrima.
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Odgovori