Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
pannonian
rank2
Postovi: 30
Pridružen/a: 16.12.2018, 08:59
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 14 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la pannonian »

Nisam prosao sve stranice teme, pa ako je vec bila rijec o tome...
Da li bi se stogod dalo naci na srednjem jadranu? Ima i kao neka visoravan od 400-800 m nadmorske visine. Ima svega. Sume, krsa, pasnjaka(uglavnom ovce, ali ima i magaraca i konja)
Having no destination, I am never lost
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 489
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 190 puta
 pohvaljen: 227 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la huana.meri »

normalno, samo moraš ciljati, temp, vrijeme, vrsta, supstrat....
kao da kreneš u lov na ptice i onda naiđeš na svinju, i pucaš...vjerovatno bi poginio od svinje jer sačma nju dira kao i pljusak jači...
samo naciljaj vrstu i kreni...iako mislim da su trenutno šanse sve manje...proljeće bi moglo biti rodno
:)
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la HypnoToad »

danko fafanko je napisao/la:
HypnoToad je napisao/la:Nisu.
Čitam sad o tim Strophariama, kaže da su pune psilobina i psilocybina :-?

Together with other fungi in the genus Stropharia, the Blue Roundhead is inedible. In the USA it is listed by several authorities as one of the mushrooms that can contain significant amounts of the toxic hallucinogens psilobin and psilocybin. Although, with the possible exception of Sulphur Tuft Hypholoma fasciculare, no member of the family Stropharicae is known to be dangerously poisonous, some of the Stropharia species can certainly cause very unpleasant gastro-intestinal symptoms. We therefore treat Stropharia caerulea as just for looking, and definitely not for cooking.
Da, ima takvih informacija po internetu. Neću tvrditi da su u krivu, ali mnogi pouzdaniji izvori navode da ne sadrže psilocybin, nego neki drugi toksin koji uzroguje GI poremećaje. To bi objasnilo zašto ove vrste ne oksidiraju plavo na dodir kao ostale Psilocybinske gljive, nego su jednostavno plavo obojene.
Za mnoge neaktivne Panaeolus vrste se isto na internetu može naći informacija da sadrže psilocibin.
Ali ponavljam, ne mogu tvrditi sa sigurnošću da ne sadrže psilocybin jer ih nikada nisam testirao, samo prenosim informacije iz pouzdanih izvora.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Bosiljak
rank1
Postovi: 5
Pridružen/a: 25.04.2018, 10:51
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la Bosiljak »

Pozdrav forumu.
Potrebno mi je vise informacija o ovim gljivama sa slika
Privitak/ci
IMG_20190308_150307_850.JPG
IMG_20190308_150155_355.JPG
IMG_20190308_151358_848.JPG
Avatar
klada
rank4
Postovi: 140
Pridružen/a: 27.07.2015, 21:39
Ima zahvala: 120 puta
 pohvaljen: 32 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la klada »

received_712780169155331.jpeg
Prikladnije je da pitam u ovoj temi, evo zanima me koja je ovo gljiva sa slike, to sam naručio GT iz španije, nisu nikle gljive nego ovi tartufi, kako to? Šta je to? Jel ima tu šta psihoaktivniga? Žabac
Avatar
klada
rank4
Postovi: 140
Pridružen/a: 27.07.2015, 21:39
Ima zahvala: 120 puta
 pohvaljen: 32 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la klada »

Jel moguće da ovi tartufi ili šta je već malo vozika, da ima tu tripa
Avatar
klada
rank4
Postovi: 140
Pridružen/a: 27.07.2015, 21:39
Ima zahvala: 120 puta
 pohvaljen: 32 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la klada »

received_1285924814909098.jpeg
Zlatnici
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 489
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 190 puta
 pohvaljen: 227 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la huana.meri »

danima već obilazim pašnjake, ko neki luđak imam po vani svoje hrpe balege, i eto danas, uz jednu konjušnicu gdje je vlasnik van vježbališta nagnojio govnima orahe mlade, napale ove curke jako....ovo sam uvatjo oko 4 stabla...
micelij sam mislio ponjeti ali komad balege koji sam ponjeo na sebi ima tako malo micelija da je nevjerovatno da tako velika gljiva naraste...čitao jesam da panaeolus ima tanki mic...lani sam na drugoj konjušnici također naletio na ove curke ali sam ganjo cinctuluske jako pa nisam baš zapinjo za ovo...možda sam trebo, moguće da ovo voza jače puno...
a šta sad, čekam žabca i još pokoji mozak da kaže svoj sud...
nekoliko sam klobuka položio da daju otisak, na nekima se vidi da je jet black boja....neke starije kao da su tamnije, neki film tamni da imaju po sebi, mlađe su svjetlije...
moj zaključak je da ove obavezno rastu u travi, jer uvjek ih u travi na konjskom nađem, na suncu vole bit, nikad ih nisam našo u hladu, bari, kaljuži...
obradujte me ajde, da se razvalim ko bugarska supština... :mushroom: :mushroom: :mushroom: :mushroom:
slika
slika
slika
slika
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la HypnoToad »

Panaeolus papilionaceus. Nisu psihoaktivne.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la Chegi »

Neda mi se da pronadjem topic za identifikaciju nepoznatih gljiva pa cu ovde da pitam...
Nemam bolje slike, klobuk je sa donje strane zute boje, mozda s ablagom nijansom zelenkaste, sve u svemu bas mi licilo na kraljevski vrganj pa rekoh da proverim sta jos moze biti :)
slika
slika
Odgovori