Agar

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
kingpin

Re: Agar

Post Postao/la kingpin »

imam glove box...obrisem sve sa alkoholom i posprejam sa oust kills 99.9% bacterias etc..i pustim da se slegne i onda prebacim??naravno..sve potrebno vec prije stavim unutra
Avatar
drvo.bor
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 23.07.2010, 22:07
 pohvaljen: 4 puta

Re: Agar

Post Postao/la drvo.bor »

kingpin je napisao/la:dali je moguce uzeti malo micelija sa koloniziranog substrakta i staviti na agar??
Dapače ! Ali ta mica mora biti čista. Postupak je isti ko kloniranje, što u stvari i je.


Ako se želite rješiti kontaminacija pročitajte ovo od korica do korica. meni je promijenilo život :ymhug:

http://www.thenook.org/archives/tek/Volume1.html
Follow the white rabbit...
Avatar
krasta-zg
rank5
Postovi: 152
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:12
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Agar

Post Postao/la krasta-zg »

Pozdrav,
vec neko vrijeme razmisljam o ovom i danas sam napokon kupio sve potrebno 5 petrijevki,agar,micropore traku,instant pire,..recite ak mi nesto fali,i ak moze neki postupak na brzinu,posto nemam pojma o agaru,a naso sam razlicite recepte :) :D
Kažu da ce smak svijeta 2012.E pa neće, jer moj jogurt vrijedi do 2013.
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Agar

Post Postao/la mandelbrot »

250ml vode
4g pireu u prahu
4g agara
4g dextroze

Ovaj recept ja koristim..obicno radim sa 125ml vode pa sve ove mjesre prepolovim...ali to je to...stavis to sve u tikvicu(ili teglu, sto vec koristis), poklopis sa folijom i stavis u express lonac na 30 minuta...nakon toga cekas da se malo ohladi(dovoljno da mozes primit rukama) i onda u glove boxu ulijes agar u petrijevke i tako ostavis da se potpuno ohladi, odnosno stvrdne. Nakon toga sve uobicajeno, ili spricnes malo spora na povrsinu agara ili ako kloniras onda zivi micelj...i onda samo zamotas petrijevke sa parafilmom i ostavis ih u inkobatoru da se micelj pocne razvijat. That's it.
z = z*z +c
Avatar
krasta-zg
rank5
Postovi: 152
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:12
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Agar

Post Postao/la krasta-zg »

E fala ti..danas izrada glovboxa i sve to,pa da vidimo :)
Kažu da ce smak svijeta 2012.E pa neće, jer moj jogurt vrijedi do 2013.
Avatar
krasta-zg
rank5
Postovi: 152
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:12
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Agar

Post Postao/la krasta-zg »

Sve sam napravio po tom receptu prije 4 dana,i jos nista..nadam se da ce se nesto dogodit uskoro :)
Kažu da ce smak svijeta 2012.E pa neće, jer moj jogurt vrijedi do 2013.
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Agar

Post Postao/la mandelbrot »

Ma bude....obicno u pocetku micelj raste jako tanko pa ga uopce ne primjetis....ja nikako da pocnem novu turu....
z = z*z +c
Nihillist
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 09.09.2010, 15:59

Re: Agar

Post Postao/la Nihillist »

Evo dvije slike iste petrijevke, nema ništa zeleno na njima, ali zbog samoga stakla i loše kameresve je izgledalo zeleno, pa sam malo u Photoshopu to sredio.

http://img703.imageshack.us/i/dsc00343.jpg/
http://img294.imageshack.us/i/dsc00345wqg.jpg/

Nekakav prijedlog - koji sektor bi bio najbolji za kloniranje, tj. 2 sektora jer još imam toliko petrijevki? I joše jedno pitanje, jel se taj micelij ikako može čuvat npr. 3-4 tjedna i u kojim uvjetima?
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Agar

Post Postao/la pecurko »

Micelij ce rasti sve dok u agaru ima hrane, tako da od toga zavisi koliko na jednom agaru mozes drzati kulturu. Mada mislim da mesec dana moze opusteno.
Mozda i gresim =;
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Agar

Post Postao/la mandelbrot »

Samo ih stavi u fridge i nece rasti i mozes ih drzati jako dugo..ja isto imam tako vec valjda 2 mjeseca...zadnji put sam mislim drzao mjesec dana i sve je bilo super..smao sam istreao petrijevku u raz i sve je krenulo za dan, dva...
z = z*z +c
Odgovori